فراجا گردشگری

موزه صدا حنجره ای برای موسیقی آذربایجان

موزه صدا حنجره ای برای موسیقی آذربایجان فراجا: اولین موزه صدا با هدف حفظ گنجینه های هنری، شناسایی و شناساندن جایگاه والای فرهنگ ایران و آذربایجان، پژوهش، آموزش و تقویت بنیان های فرهنگی در مقابل فرهنگ های مهاجم به صورت مشاركتی راه اندازی می گردد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، حسین ساجدی- پژوهشگر و رئیس خانه موسیقی تبریز- با اشاره به اینكه موزه صدای تبریز، مامنی برای تسلی دل های بی قرار موسیقی آذربایجان خواهد بود، اظهار نمود: با عنایت به اینكه موسیقی آذربایجان، به خصوص تبریز پیشینه ای غنی و وسیعی دارد، همواره جای خالی موزه ای در رابطه با این هنر جهت حفظ و صیانت از این میراث ماندگار دیده می شد، بنابراین ما معتقدیم كه این موزه می تواند، روح بی بدیل نغمه سازان و نغمه سرایان آذربایجان را جانی تازه بخشیده و محفل انسی را برای هم فكری و هم نوازی برای هنردوستان فراهم سازد.
عضو هیات مدیره انجمن موسیقی آذربایجان شرقی، اضافه كرد: موزه صدای تبریز را می توان حنجره ای برای طنین اندازی افكار هنری موسیقی دانان، اساتید، پژوهشگران و جوانان هنردوست آذربایجانی تلقی كرد، چراكه در این محفل، فرصتی برای هم اندیشی، پژوهش و حتی بررسی تخصصی سازهای آذری فراهم خواهد شد تا با نگارش ایده ها و روش های نوین در عرصه موسیقی آذربایجان، بتوانیم دیدی فراخ تر و جدیدتری را از این هنر اصیل و ماندگار برای انتقال به نسل های آینده به ارمغان برسانیم.
او با اشاره به اینكه برپایی موزه صدا در جهت تحقق اهداف پژوهشی و آموزشی این هنر بی بدیل نیز، نقشی موثر و قابل توجه ای خواهد داشت، اظهار داشت: در تلاشیم تا در این مجموعه بخش های پژوهشی و آموزشی را در حوزه موسیقی با برپایی كارگاه های آموزشی و احداث كتابخانه تخصصی موسیقی تقویت سازیم، ما معتقدیم، موزه صدا می تواند فضایی مناسب جهت معرفی آیین های ملی و بومی باشد و زمینه ای مناسب را برای بهره مندی و سودمندی پژوهشگران، هنرجویان و دانشجویان حوزه موسیقی ایران و آذربایجان، فراهم سازد.
ساجدی درباره اقلام موجود در این موزه، بیان كرد: موزه صدا تبریز بالغ بر 300 قلم اشیای در رابطه با صدا را در خود جای خواهد داد، علاوه بر اشیای موجود، بخش "آرشیو صوتی" را می توان یكی دیگر از مهم ترین خصوصیت های این موزه دانست. در این آرشیو اذان موذن ها، مجموعه های صوتی قاریان، تعزیه خوانان، چاوش خوانان، پرده خوانان، منقبت خوانان، شبیه خوانان مناسبت های ملی و مذهبی، آواز خوانان قدیمی همچون اقبال، سید احمد خان و آثار پرارزش موسیقی های فاخر نگهداری و در دسترس پژوهشگران و دانش پژوهان این رشته و سایر علاقه مندان جهت كسب دانش كافی و جامع، قرار خواهد گرفت.
ساجدی در پایان، اظهار داشت: در این موزه آلاتی در رابطه با صدا هم همچون كوبه درها، دارالحكومه و كاروانسراهای قدیمی و زنگوله هایی از دوره صفویه تا كنون، در كنار اشیایی همچون رادیو، گرام، گرامافون های هندلی، صفحه های موسیقی، رادیوهای لامپی قدیمی؛ دستگاه های نمایش اسلاید، آپارات، دستگاه ریل، آخرین نسل تلویزیون های سیاه و سفید، ضبط صوت های قدیمی و.... به نمایش گذاشته می شوند.
ساجدی مولف كتاب های " تاملی در قلمرو موسیقی" و " هم آوازان" است كه به همت و تلاش سه دهه ای او، «موزه صدا تبریز» از انواع سازهای زهی مضرابی، زهی آرشه ای، كوبه ای، بادی، كلاویه دار و در بخش موسیقی ملی و بومی سازهای مشترك بین اقوام ایرانی و ملل مختلف تشكیل شده است.
خانه تاریخی امیر پرویز واقع در خیابان تربیت به همت معاونت میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی مرمت و بازسازی شده كه با كسب مجوز از سازمان میراث فرهنگی كشور بعنوان موزه صدا مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
1396/10/13
22:43:33
5.0 / 5
5225
تگهای خبر: موزه , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912