فراجا گردشگری

دستوری كه گردشگر ها، لیدرها و راننده ها را كلافه كرده

دستوری كه گردشگر ها، لیدرها و راننده ها را كلافه كرده به گزارش فراجا با آن كه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، اتوبوس های توریستهای خارجی را از «ممنوعیت خدمات دربستی» معاف كرده است اما جواز مربوطه همچنان برای این اتوبوس ها صادر نمی گردد و توریستهای خارجی، راهنماهای تور و راننده های اتوبوس سردرگم و بلاتكلیف شده اند.


به گزارش ایسنا، همزمان با اوج گرفتن سفرهای اربعین مدیركل حمل و نقل مسافر سازمان راهدای و حمل و نقل جاده ای بخشنامه ای صادر كرد با این محتوا: «با توجه به سوءاستفاده های انجام شده از صورت وضعیت دربستی، مسافرگیری و آزادگردی خارج از پایانه ناوگان و اعتراضات زائرین محترم از كمبود ناوگان مسافری و نرخ های اعلامی ناوگان دربستی، صدور صورت وضعیت دربستی به كلیه مقاصد كشور از ۱۸ مهرماه تا آخر دوره اجرای طرح جابه جایی زائرین اربعین مورخ سوم آبان ماه سال ۱۳۹۸ ممنوع می باشد.»
این دستور كه با آغاز فصل سفر توریستهای خارجی به ایران همزمان شد، جابه جایی اتوبوسی آنها را گرفتار مشكل كرد؛ شركت های حمل و نقل پیرو دستور صادرشده، جوازی برای سرویس های دربستی صادر نكردند.
معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای وزارت راه و شهرسازی بعد از پیگیری معاونت گردشگری بخشنامه دیگری ابلاغ نمود كه در آن آمده بود: «پیرو بخشنامه در تاریخ ۲۴ مهر سال ۹۸ در مورد اعزام ۱۰۰ در صدی ناوگان اتوبوسی مرزهای چهارگانه و شهرهای معین و در مورد بند ششم آن در خصوص ممنوعیت صدور صورت وضعیت دربستی برای ناوگان تا تاریخ سوم آبان ۹۸ به آگاهی می رساند: صدور صورت وضعیت دربستی به صورت محدود برای انتقال توریستهای خارجی با عرضه قرارداد با شركت های حمل و نقل و سایر مدارك به شكل آفلاین امكان پذیر است.»
اما با گذشت یك هفته از ابلاغ چنین بخشنامه ای، مشكل سرویس های دربستی توریستهای خارجی هنوز حل نشده است.
به قول تورگردان ها، شركت های حمل و نقل همچنان از صدور صورت وضعیت دربستی خودداری می كنند و به استثنائی كه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای برای اتوبوس های گردشگری قائل شده است، عمل نمی كنند. شركت هایی كه ماهیت حمل و نقل توریستی دارند هم همچنان اعلام می كنند اتوبوس استاندارد ندارند و آنها را به اتوبوس های پایانه ای و راننده های وسایل حمل و نقل عمومی كه تاكنون خدمات گردشگری نداده اند، ارجاع می دهند.
مدیر یكی از آژانس های گردشگری به ایسنا می گوید: برای جابه جایی مسافران در شهرها به ناچار از تاكسی های شهری استفاده كردیم و برای انتقال این گردشگران به شهر بعدی، از ترمینال اتوبوسی را در اختیار گرفتیم كه نه تمیز بود و نه راننده آموزش دیده ای داشت. متاسفانه این واقعیت زیرساختی است كه در گردشگری داریم.
یك راهنمای گردشگری هم می گوید: اتوبوس هایی كه در راه مهران به كار گرفته شده اند هنوز به خط خدمات گردشگری بازنگشته اند و برای جابه جایی گردشگران ناچاریم از اتوبوس های پایانه های مسافربری استفاده نماییم كه رفتار استاندارد ندارند، تعریف گردشگری را نمی دانند و با بسیاری از مكان ها و مسیرهای گردشگری آشنا نیستند. از طرفی، راننده اتوبوس در هر شهر مجبور است یك صورت وضعیت دربستی تهیه نماید كه هم كلی زمان صرف می كند و هم شرایط نامطئنی را برای مسافر خارجی پیش می آورد.
یك راننده اتوبوس كه برای اولین بار با گروهی از توریستهای خارجی همراه شده است، به ایسنا می گوید: بیشتر اتوبوس ها به خاطر پیاده روی اربعین، در راه مهران به كار گرفته شده اند، شركت های حمل و نقل هم سرویس دربستی نمی دهند. گفته اند نامه سازمان راهداری برای ممنوعیت سرویس های دربستی تا سوم آبان ماه اعتبار دارد. برخی شركت های حمل و نقل تهران هم یك بنر بزرگ نصب كرده اند كه روی آن نوشته تا هشتم آبان ماه صورت وضعیت دربستی صادر نمی گردد.
وی به تجربه خودش برای گرفتن صورت وضعیت دربستی اشاره می كند و می گوید: در شیراز ۳۰۰ هزار تومان پرداخت كردم و یك صورت وضعیت دربستی تا شهر كرمان گرفتم. در شهر كرمان هم باید برای مسیر یزد، صورت وضعیت دربستی دیگری بگیرم. هر بار هم باید كلی وقت بگذارم و التماس كنم كه صورت وضعیت را صادر كنند؛ صورت وضعیت هایی كه فقط ۲۴ ساعت اعتبار دارد.
او ادامه می دهد: برای حفظ ایمنی مسافر و اتوبوس هم كه شده ناچارم شهر به شهر صورت دربستی بگیرم. اگر سانحه ای رخ دهد و یا پلیس مدارك اتوبوس و راننده را چك كند و این صورت وضعیت در میان مدارك نباشد، اتوبوس را متوقف می كند و می خواباند.
این وضعیت درحالی پیش آمده كه معاون گردشگری بعد از ابلاغ نامه دوم سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تاكید كرده بود: مطابق این نامه، مشكل تامین اتوبوس برای توریستهای خارجی باید حل شود و شركت های حمل و نقل كه مطابق دستور قبلی صورت وضعیت های دربستی صادره را باطل كرده بودند، حالا موظفند این صورت وضعیت ها را مطابق تعهدات قبلی صادر و اتوبوس های دربستی را برای تورهای توریستهای خارجی تامین كنند.1398/08/03
14:37:02
5.0 / 5
4441
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912