فراجا گردشگری
۲۶ ماه بعد از نخستین كشف ها

میدان تاریخی همدان عاقبت به خیر می شود؟

میدان تاریخی همدان عاقبت به خیر می شود؟ فراجا: بیست و شش ماه از آغاز كشفیات تاریخی در میدان امام (ره) همدان می گذرد، كشفیاتی كه در ابتدای كار، سروصدای زیادی ایجاد و پای مسئولان مختلف را به این میدان تاریخی باز كرد، حتی در هر بار صحبت های مسئولان، قول و قرارهای زیادی به میان آمد تا آخرینِ آنها كه به پیش از آغاز رویداد «همدان 2018» می رسید؛ اما...


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، در این میان قول و قرارهای داده شده كم نبوده اند، از راه اندازی حوض و فواره وسط میدان گرفته تا ایجاد سایت موزه شیشه ای و طرح در دست اجرای كنونی كه امروز ستون هایش در وسط میدان بالا آمده اند. اما عملی نكردن وعده ها سبب شده تا زمان برای اجرایی شدن زودتر پروژه بسوزد و آثار تاریخی به دست آمده در آبان ۹۶ كه فقط سرستون ایلخانی و تابوت سنگی اش بیشتر عنوان شد، در موزه هگمتانه جا خوش كنند.
در میان همه قول و قرارهای داده شده برای ایجاد سایت موزه ای مناسب در این محوطه تاریخی، قول كامران گردان - سخنگوی شورای اسلامی شهر همدان - كه هشتم خرداد ۱۳۹۷ اعلام نمود «ساخت سایت موزه میدان امام خمینی(ره) تا پیش از شهریورماه و قبل از آغاز رویداد «همدان ۲۰۱۸» به پایان خواهد رسید»، از رسمی ترین صحبت ها برای به نتیجه رسیدن این پروژه بود، اما ۱۰ ماه بعد یعنی اسفند سال گذشته، صحبت های رسمی مسئولان شهری همدان نشان داد كه این دفعه عملیات راه اندازی سایت موزه به اردیبهشت ۹۸ حواله شده است.
عباس صوفی - شهردار همدان - نیز در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: دو میلیارد تومان از اعتبارات بازآفرینی برای سایت موزه میدان امام همدان درنظر گرفته شده است. پیش بینی می شود عملیات راه اندازی سایت موزه از اوایل اردیبهشت ۹۸ آغاز شود، در صورتیكه بودجه مورد نیاز ابلاغ شود كار برگزاری مناقصه برگزار می شود.
حالا میدان امام خمینی (ره) همدان كه طرحِ ساختِ آنرا سال ۱۳۰۷ معمار شهرساز آلمانی «كارل فریش» تهیه كرد و بین سال های ۱۳۰۹ تا ۱۳۱۲ شبیه ساختمان های میدان حسن آباد تهران و به سبك «باروك» ساخته شد و امروز میدانی با دوایر متحدالمركز است كه شش خیابان به آن می رسد، طرح جدیدی را مقرر است به جان بخرد تا سرانجامِ میدانِ تاریخی و اصلی همدان مشخص شود، هرچند در طول دو سال قبل گودبرداری و انتقال آثار تاریخی به دست آمده در این محوطه تاریخی به موزه هگمتانه دلخوشی ها را برای توجه به این محوطه تاریخی بیشتر كرد.
میدان امام همدان اواخر آبان ۱۳۹۸


منبع:

1398/09/07
12:09:43
5.0 / 5
3910
تگهای خبر: سایت , شهر , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912