فراجا گردشگری

میراث فرهنگی را تعطیل كنید!

میراث فرهنگی را تعطیل كنید! به گزارش فراجا متولی بناهای تاریخی كشور می گوید «باید مراقب منظر كوه های تاریخی شیوشگان باشیم و ارتفاع مجتمع تجاری در حال ساخت در وسط بافت تاریخی كرمان تا حد مجاز پایین آورده شود»، اما مسئولان شهری كرمان بدون توجه به ضوابط و قواعد میراثی و اعلام رسمی موضع میراث فرهنگی، حرف خودشان را می زنند!


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، پس از هشدارهای مكرر فعالان میراث فرهنگی نسبت به خطراتی كه بافت تاریخی و اولین سكونتگاه انسان در كرمان را تهدید می كرد، محمدحسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی كشور – كه او را می توان متولی بناهای تاریخی كشور پس از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دانست، خرداد امسال در مسافرت به كرمان، مواردی را نسبت به ضرورت حفاظت از این محوطه های تاریخی در كرمان مطرح كرد؛ صحبت هایی كه در آن زمان بعنوان تعیین تكلیف این بناهای تاریخی در این شهر باستانی عنوان شد و شادمانی فعالان میراثی را به همراه داشت.
طالبیان در آن زمان برای پروژه هتل بام كرمان و منظر فرهنگی اولین سكونتگاه كرمان - شیوشگان - و پروژه ساخت مجتمع تجاری در وسط بافت تاریخی دستورهای لازم را داد.
او اظهار داشت: «من از همان روز اول اعلام نموده ام با ساخت وساز بالای كوه كه منظر آن جا را به هم می زند مخالفیم و امروز هم در جلسه با استاندار محترم كرمان، خیلی روشن این مورد را مجدد گفتم. این كوه منظر فرهنگی شهر هم هست، ولی تابحال آن جا جاده تله كابین را اجرا كرده اند كه ای كاش از لحاظ مهندسی طرح بهتری را اجرا كرده بودند. كسی مخالف این نیست كه مردم از آن جا چشم انداز شهر را ببینند و دسترسی داشته باشند. البته می شد دسترسی پیاده خوبی از پشت منظر این كوه ایجاد كنند و اگر این طور می شد خیلی ایده آل بود اما متاسفانه این اتفاق به شكل دیگری رخ داده است و در این شرایط، با كم ترین دخالت باید این دسترسی را به اتمام برسانند ولی نباید چیزی بالای كوه ساخته شود.»
اما به نظر می آید هیچ كدام از این شادمانی ها بیشتر از چند ماه دوام نیاوردند...
روز گذشته یعنی ۱۱ آذر، مصطفی آیت الهی موسوی - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار كرمان - در جلسه بررسی پروژه های عمران شهری اعلام كرد: «زمانی كه تله كابین شهر كرمان به بهره برداری برسد، مردم را به بالای كوه می رساند بنابراین یك امكان جدید برای آن درنظر گرفتیم تا ارتباط بین دو كوه (شیوشگان یا صاحب الزمان) كه حالا تنها راه دسترسی به آن از راه كوهنوردی و هوایی است، از راه یك پل معلق ایجاد شود.
وی در بخش دیگری از این جلسه با اشاره به وضعیت تله كابین شهر كرمان با بیان این كه تا آخر سال جاری ایستگاه های تله كابین پایین و بالای كوه به بهره برداری خواهد رسید، بیان كرد: فضای سبز پروژه تله كابین هم حداكثر تا عید نوروز كامل خواهد شد، ضمن آن كه تجهیزات مورد نیاز این پروژه به صورت كامل خریداری شده و مشكلی در این خصوص وجود ندارد.»
اما نكته جالب توجه، حضور فریدون فعالی - مدیر كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان كرمان - در این نشست است كه به جای دفاع از موضع میراث فرهنگی برای حفاظت از محوطه تاریخی شیوشگان و اولین سكونتگاه انسان در كرمان، فقط به اعلام خبر «واگذاری شش خانه قدیمی به جهادنصر برای مرمت و احیا» اكتفا كرده است.
نخستین سكونتگان انسان در كرمان روی كوه های شیوشگان

1398/09/12
22:01:59
5.0 / 5
4360
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912