فراجا گردشگری
صبح هنوز چیزی كم دارد...

كشف جدید در مسجد در حال تخریب تجریش

كشف جدید در مسجد در حال تخریب تجریش فراجا: میدان تجریش، خیابان دربند، كوچه آلایی، شماره 3، آدرسِ مسجد «صبحگاهی» محله ی آلایی تهران است؛ محله ای كه مردمش با خاطرات قدیمی خود زندگی می كنند و از زمان شایع شدن خبری كه از تخریب مسجد تاریخی محله شان خبر می داد، خواب را بر خود حرام كرده اند تا مسجد سرپا بماند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، از اولین قدم های مردم محله برای استشهادی كه پر كردند تا با ارائه به مركز امور مساجد نشان دهند مردم محله هنوز می خواهند هر بامداد با صدای اذانِ این مسجد از خواب بیدار شوند تا طوماری كه امضا كرده و از میراث فرهنگی خواستند تا با ورود به بحثِ مسجد و ثبت ملی آن، حفاظت همیشگی مسجد را تضمین كند و قدم هایی كه خودشان برای پاكسازی مسجد برداشتند و حتی نشانه هایی جدید از هویت مسجد پیدا كردند تا نشان دهند، این بنای تاریخی هنوز جزئی از خاطرات مردم محله است...


هر چند از طرف دیگر برخی افراد سودجو به دنبال تخریب مسجد افتاده اند تا این بنای تاریخی یك طبقه را به ساختمانی چند طبقه با كاربری مذهبی تجاری تبدیل كنند و حتی به نقل از مردم محلی تلاش هایی نیز برای پیشگیری از ثبت ملی این اثر داشته اند.
آن ها در نامه ای كه دو سال قبل به میراث فرهنگی، شهرداری و اداره حفظ و مرمت بافت تاریخی تهران نوشتند، درخواست توقف ادامه تخریب این بنا و حتی اجازه مرمت بنا توسط اهالی را دادند.


بعد از گذشت این مدت زمان، حالا مردم محلی مسجد صبحگاهی را پاكسازی كرده اند تا برادری شان را به میراث فرهنگی و مركز امور رسیدگی به مساجد ثابت كنند.
تلاش های مردم محلی برای حفاظت از مسجد تاریخی محله شان را نمی توان نادیده گرفت، آنها دست خالی تلاش كردند تا از تخریب این مسجد تاریخی جلوگیری كنند؛ آنها نخست در استشهادیه ای با امضای مردم محلی و بومی منطقه برای مركز رسیدگی به امور مساجد، درخواست «حفظ و باقی ماندن این بنای تاریخی را بعنوان یكی از یادگارهای قدیمی محله كردند، مسجدی كه سه نسل از مردم این محله از آن خاطره دارند» و حتی در همان استشهادیه اعلام نمودند كه با هزینه ی خود این مسجد را مرمت می كنند.
ورودی آب انبار تازه كشف شده مسجد صبحگاهی


منبع:

1398/09/14
13:21:54
5.0 / 5
4150
تگهای خبر: بافت تاریخی , حفاظ , شهر , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912