فراجا گردشگری

در دیدار نماینده ولی فقیه در حج با بازگشت عظام چه گفته شد؟

در دیدار نماینده ولی فقیه در حج با بازگشت عظام چه گفته شد؟ فراجا: مراجع عظام تقلید در دیدار نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بر جایگاه وزین زوار ایرانی و رعایت قوانین كشور میزبان تاكید نمودند.


به گزارش فراجا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب در مسافرت به قم به صورت جداگانه با حضرات آیات عظام تقلید وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی، مكارم شیرازی، نوری همدانی و سبحانی ملاقات و گفتگو كرد.
در این دیدارها نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت به تشریح فعالیت ها و تلاشهای گسترده بعثه مقام معظم رهبری در حوزه های مختلف فرهنگی و اجرایی حج پرداخت و مراجع عظام تقلید رهنمودهای پرارزش و سازنده ای را در این خصوص ارائه كردند.

ایران را وارونه نشان می دهند
آیت الله العظمی مكارم شیرازی در دیدار سرپرست حجاج ایرانی، حج را آبروی اسلام و تشیع دانست و بر ضرورت ارائه آموزش های لازم به حجاج تصریح كرد و خاطرنشان كرد: شركت در نماز جماعت، دوری از كارهای خلاف شأن حجاج، احترام به قوانین كشور میزبان همچون موضوعاتی است كه زائرین در این سفر معنوی به این مسائل بیشتر اهتمام ورزند.
این مرجع تقلید با تاكید بر ضرورت حضور حجاج در برنامه های آموزشی و مناسك حج، بیان نمود: آموزش های ارائه شده به حجاج، زائرین ایرانی را در بین سایر حجاج كشورهای اسلامی از نظر ادب، اخلاق و رفتار نمونه قرار داده است.
وی احترام به مقدسات مذاهب مختلف اسلامی را مهم برشمرد و اضافه كرد: توجه و التزام به این امر حیاتی و مهم در همه موقعیت ها و اماكن ضروری می باشد، لكن در موسم حج اهمیت و حساسیت مضاعف پیدا می كند. امروز جهان اسلام در شرایطی است كه بیشتر از گذشته احتیاج به وحدت و همگرایی مسلمانان است و تحقق این مهم بدون احترام مسلمانان به عقاید مذاهب اسلامی دیگر محقق نمی گردد.


آیت الله العظمی مكارم شیرازی، ایران هراسی و شیعه ستیزی را حربه معاندان و مستكبران خواند و اظهار داشت: رسانه های جبهه استكبار همواره تلاش می كنند از جمهوری اسلامی ایران واقعیتی وارونه نشان دهند، این در شرایطی است كه وقتی برخی شخصیت های علمی و سیاسی از كشورهای مختلف جهان به ایران اسلامی سفر می كنند، از آنها درباره وضعیت ایران پرسش می نماییم، اذعان می كنند واقعیت ایران با آنچه در رسانه های جهان ترسیم و تصویر می شود، فاصله بسیاری دارد.
وی اظهار نمود: در چنین شرایطی باید با حضور در صحنه، تبلیغات صحیح و نیز مهم تر از آن برخورد شایسته این فضا را بشكنیم كه موسم حج فرصت بسیار مناسبی برای تحقق این مهم می باشد كه حجاج باید با عمل خود در این جهت نقش آفرینی كنند.
این مرجع تقلید خاطرنشان كرد: امروز دنیای استكبار و غرب با هجمه ها و تبلیغات سیاسی مقابل ما برنامه ریزی و فعالیت می كند، باید ضمن داشتن برنامه های هدفمند برای مقابله با این هجمه ها، با عمل اسلامی ماهیت واقعی خویش را به خوبی به دنیا نشان دهیم.حجاج دست پر برگردند
آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در دیدارنماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت حضور زائرین ایرانی در سرزمین وحی را فرصت بسیار مناسبی دانست و بر ضرورت استفاده درست از این موقعیت برای تبیین معارف اسلامی و هماهنگی مسلمانان تصریح كرد.
این مرجع تقلید اظهار داشت: به بركت وجود مبارك خاندان (ع) جای جای سرزمین وحی پرارزش است و باید از حضور زائرین به درستی بهره برد تا پیام اسلام به سایر مردم جهان منتقل شود. ظرفیت عظیمی در حج وجود دارد كه نباید از آن غفلت كرد و كاری كنید كه با برنامه ریزی مناسب این موقعیت برای تمام زائرین فراهم گردد.
آیت الله العظمی صافی گلپایگانی خاطرنشان كرد: حج بهترین فرصت برای خودسازی زائرین است و باید برای زائرین این فرصت خدادادی را فراهم نماییم تا به درستی اعمال و مناسك شان را انجام دهند و با دست پر به موطن خود برگردند.امیدوارم امسال هم حج موفقیت آمیز باشد
آیت الله العظمی شبیری زنجانی نیز در این دیدار بر انتقال سخنان پرمعنا و نورانی ائمه اطهار (ع) در حج تصریح كرد و اظهار داشت: از فرصت حج برای بیان معارف دین، سخنان ائمه اطهار و بخصوص ادعیه های معصومین (ع) در بین حجاج بیشتر استفاده گردد.
وی با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز حج ۱۳۹۸، اضافه كرد: اینكه شاهد می باشیم با تمام مشكلات و سختی های موجود حجاج ایرانی این مناسك را به خوبی برگزار می كنند از عنایت ویژه حضرت ولیعصر (عج) است و یكی از ادله معنوی و غیرمادی وجود همین مستثنیات است كه شاهد آن هستیم و باید قدر آنرا به خوبی بدانیم.
این مرجع تقلید اضافه كرد: خوشبختانه ائمه اطهار (ع) همیشه به زائرین عنایت خاصی داشته اند و ما در طول سال شاهد این الطاف الهی بوده ایم، البته اینها تنها بخشی از الطاف الهی است كه آنرا درك می نماییم برای اینكه عنایت زیادی وجود دارد كه برای انسان ها قابل درك نیست.
شبیری زنجانی تصریح كرد: امیدواریم حجاج ایرانی امسال همچون سال های گذشته حجی موفقیت آمیز برگزار كنند و با دعای خیر آنها شاهد گشایش مشكلات كشور باشیم.


آیت الله العظمی وحید خراسانی نیز با اشاره به اینكه زائرین میهمانان رحمت واسعه حق هستند، اظهار نمود: سفر حج همیشه با یاد و بهره مندی سفارش های معصومین (ع) صورت گیرد تا زائرین از الطاف آن بزرگواران برخوردار شوند.
این مرجع تقلید بر ضرورت توجه بیشتر زائرین به مسائل معنوی در حج تصریح كرد و اضافه كرد: زائرین در طول سفرشان به سرزمین وحی همیشه به ذكر و توسل بپردازند تا مورد توجه و عنایت خاص حضرت ولیعصر (عج) قرار بگیرند.حقوق شهدای منا پیگیری شود
آیت الله العظمی نوری همدانی نیز بر ضرورت آشنایی هر چه بیشتر زائرین با آموزه ها و معارف حج تاكید و پیشنهاداتی در این حوزه ارائه كرد و خاطرنشان كرد: حج از جایگاه بسیار ارزشمندی برخوردار می باشد كه باید زائرین از این فرصت مهم به خوبی بهره بگیرند و در انجام مناسك بیشتر تلاش كنند.
این مرجع تقلید، همینطور با انتقاد از تخریب برخی آثار تاریخی و دینی در عربستان، خواهان توجه هر چه بیشتر جهانیان برای حفظ و بقای اماكن اسلامی در این كشور شد.
وی با اشاره به فاجعه منا در سال ۱۳۹۴ و به شهادت رسیدن شماری از حجاج ایرانی خاطرنشان كرد: باید این مورد و حقوق حجاج شهید پیگیری شود و كشور میزبان نیز باید این حقوق را تامین كنند، چون كه این حادثه دردناك نتیجه سوء تدبیری است كه در این كشور رخ داد.
نوری همدانی به قدرت ایران اسلامی در منطقه و جهان اشاره نمود و اضافه كرد: عظمت و قدرت ایران نشانه عظمت و قدرت اسلام و مكتب خاندان (ع) است و باید با ارتباط با مسلمانان جهان اسلام، جهانیان را با جایگاه واقعی ایران اسلامی بیشتر آشنا كرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تظاهرات میلیونی مردم عراق مقابل اشغالگری آمریكا به مسلمانان سفارش كرد كه برای اعتلای جهان اسلام و رهایی از دست ظالمان متحد شوند و همواره نسبت به توطئه ها و دسیسه های دشمنان و بدخواهان هوشیار باشند.حجاج به قوانین كشور میزبان پایبند باشند
آیت الله العظمی سبحانی در این دیدار بر ضرورت رعایت قوانین كشور میزبان توسط حجاج تصریح كرد و اظهار داشت: همه زائرین باید در مسافرت به سرزمین وحی به قوانین كشور میزبان احترام بگذارند. از جانب دیگر عربستان نیز باید شأن و جایگاه زائرین و ضیوف الرحمان را حفظ و به شایستگی از آنان پذیرای كند.
این مرجع تقلید اضافه كرد: امیدواریم حج امسال نیز همچون سال های گذشته با حفظ عزت و كرامت زائرین برگزار گردد و حجاج ایرانی بدون هیچ گونه مشكلی به موطن خود بازگردند.
او همینطور بر استفاده هر چه بیشتر روحانیان زباندان، تصریح كرد و این امر را در تعامل با مسلمانان جهان اسلام و زائرین سایر ملل اسلامی بسیار مهم برشمرد.


حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی، نماینده تام الاختیار آیت الله العظمی سید علی سیستانی نیز در دیدار با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، بر ضرورت حفظ شأن و جایگاه زائرین ایرانی تاكید و حجاج را به رعایت قوانین كشور میزبان سفارش كرد و حج را بهترین فرصت برای تقویت وحدت میان مسلمانان دانست.
وی همینطور زائرین را به رعایت نظم و انضباط و پایبندی به قوانین كشور میزبان سفارش كرد.حجت الاسلام والمسلمین نواب در این دیدارها با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز حج گذشته در مورد برنامه ریزی ها و اقدامات صورت گرفته برای حج آینده گزارشی ارائه كرد و رهنمودهای مراجع عظام تقلید را برای دست اندركاران حج سرمایه ای پرارزش خواند.
سرپرست حجاج ایرانی بیان نمود: امیدواریم امسال نیز همچون سال های گذشته بتوانیم نظرات رهبر معظم انقلاب اسلامی و مراجع عظام تقلید را جامه عمل بپوشانیم و حج را به صورت مقبول در سال آینده برگزار نماییم.
منبع:

1398/11/06
13:26:14
5.0 / 5
3962
تگهای خبر: آموزش , تبلیغات , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912