فراجا گردشگری
معاون گردشگری پاسخ داد

تكلیف مكان های ممنوع در نوروز كرونا چه می شود؟

تكلیف مكان های ممنوع در نوروز كرونا چه می شود؟ به گزارش فراجا معاون گردشگری همزمان با آغاز سفرهای نوروزی توسط برخی علیرغم هشدارهای مكرر ستاد ملی مدیریت كرونا، تصریح كرد: وزارت كشور و نیروی انتظامی موظف به پلمب و برخورد با خانه های مبله اجاره ای، چادرهای مسافرتی و مهمانسراهای دولتی هستند؛ اقامت در این اماكن ممنوع می باشد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، مركز آمار ایران تعداد سفرهای بومی در بهار سال ۱۳۹۸ را بیشتر از ۱۰۲ میلیون سفر اعلام نموده است. انگیزه ۶۰ درصد از جمعیتی كه در آن فصل سال سفر رفته بودند، دیدار دوستان و بستگان بود. ۴۶ درصد از سفرها، اقامت شبانه داشت و ۵۴ درصد هم بدون اقامت شبانه بود. این آمار می تواند الگویی باشد برای كنترل بهتر سفرهای نوروز ۹۹ كه با وجود تاكید مكرر مقامات عالی كشور و خودداری برخی استان ها از پذیرش مسافران نوروزی در بحران كرونا، همچنان جریان دارد.
مستندات مركز آمار نشان داده است ۷۴ درصد از مسافران بهار گذشته، خانه بستگان و آشنایان را برای اقامت برگزیده بودند و ۷ درصد هم در ویلاها و آپارتمان های شخصی اقامت داشتند؛ اماكنی كه ستاد ملی مدیریت كرونا دستورالعملی برای كنترل آنها ندارد، درحالی كه بیشترین تقاضا را دارند.
ویلاها و آپارتمان های اجاره ای دومین گروه پرتقاضا برای اقامت هستند كه در بهار گذشته ۹ درصد از جمعیت را پوشش دادند. سهم چادرهای مسافرتی و كمپ های شخصی هم ۳ درصد بوده است. ۳ درصد از مسافران هم از اقامتگاه های عمومی، ۲ درصد از اقامتگاه های سازمانی و ۲ درصد دیگر از سایر اقامتگاه ها بهره برده بودند.
طبق مصوبه ستاد ملی مدیریت كرونا، در تعطیلات نوروز همه این اقامتگاه ها باید تعطیل باشند. وزارت آموزش و پرورش اعلام نموده در تعطیلات پیش رو، مدرسه ها، خوابگاه های دانشجویی و خانه معلم ها را در اختیار مسافران قرار نمی دهد. از طرفی، برخی شهرداران اعلام نموده اند اجازه برگزاری چادر مسافرتی را نمی دهند. به دستور بعضی استانداران هم هتل ها و مراكز اقامتی مجوزدار برخلاف نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تعطیل شده و طرح پلمب خانه های مبله اجاره ای در بعضی مناطق شروع شده است. با این همه گزارش هایی بخصوص از استان های شمالی رسیده كه نشان داده است مسافران، ویلاها و خانه های شخصی را برای گذراندن تعطیلات نوروز اجاره كرده اند.
آمار دقیقی از این خانه های شخصی و اجاره ای وجود ندارد؛ اعدادی كه هر از گاهی اعلام می شود معمولا تخمینی است. با وجود صبغه اعتراض ها به فعالیت این خانه ها، اما دستورالعمل قطعی و پایدار برای برخورد با آنها وجود ندارد. حالا در بحران كرونا كه قرار بود سفری انجام نشود، اما دوربین های كنترل جاده ها در شمال و جنوب كشور، تصاویری از ازدحام خودرو ها را در واپسین روزهای سال ۹۸ مخابره می كنند، نگرانی درباره سرنوشت میهمانان این خانه ها بیشتر شده است.
ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در گفتگو با ایسنا، درباره چگونگی كنترل این خانه ها كه شخصی قلمداد می شوند و اطلاعات ثبت شده ای ندارند و حتی در بعضی مناطق قابل شناسایی نیستند، توضیح می دهد: نیروی انتظامی و وزارت بهداشت مسؤول كنترل خانه های مبله اجاره ای در تعطیلات نوروز هستند. مصوبه كمیته فضاهای گردشگری و ورزشی در ستاد ملی مدیریت كرونا هم به آنها ابلاغ گردیده و به دستور تازه ای نیاز نیست.
او با اشاره به آن مصوبه كه اقامت در مدرسه ها، خوابگاه های دانشجویی، اقامتگاه های دولتی، زائرسراها، كمپ ها و چادرهای مسافرتی را در تعطیلات نوروز ممنوع كرده است، می گوید: هرچند دستگاه ها در این مورد سخت به تصمیم می رسند اما در این مورد وفاق بدست آمد. از نظر دولت هم فعالیت این مراكز در تعطیلات نوروز، غیرقانونی می باشد.
معاون گردشگری با اشاره به تعطیلی هتل ها در بعضی استان ها كه اقامت مسافران را با نگرانی بیشتری همراه كرده است، اظهار می كند: علت این كه تاكید داشتیم مراكز اقامتی دارای مجوز تعطیل نشود، این بود كه به هر حال گروهی از مردم در شهر دیگری كار ضروری دارند و ناچارند سفر كنند. در این شرایط هتل ها تعطیل باشند و مسافر سراغ خانه های شخصی برود و ما مجبور باشیم با مسافر مقابله نماییم كه چرا در این خانه ها اقامت داشته، بهتر است یا این كه سختگیری ها را نسبت به خانه های شخصی و اقامتگاه های غیرمجاز افزایش دهیم و هتل ها را با نظارت و حفظ تدابیر بهداشتی باز نگه داریم؟
تیموری ادامه می دهد: استانی مثل مازندران كه از زمان شیوع كرونا مدام از مردم خواسته به این استان سفر نكنند و جزء استان هایی بود كه هتل ها را بلافاصله تعطیل كرد، حالا به شدت نسبت به فعالیت خانه های مبله شاكی است. مدیركل میراث این استان می گوید مردم به سمت اجاره ویلا و خانه رفته اند.
او می افزاید: درست است كه استانداران رأی به تعطیلی هتل ها و مراكز اقامتی مجاز داده اند و بعنوان مرجع عالی در استان می توانند چنین تصمیم گیری ای داشته باشند، ولی ما تلاش می نماییم آنها را توجیه نماییم كه در این شرایط بهتر است مراقب خانه های اجاره ای باشند و هتل ها را تحت كنترل باز نگه دارند. شاید با این رویه، سفرها و وضعیت سلامت مسافران را بتوان كنترل كرد.
معاون گردشگری درباره راه افتادن سفرهای نوروزی با وجود هشدارها و اخطارهای داده شده و سلب مسؤولیت برخی استان ها در پذیرش مسافران نوروزی و اقدام جدی تر وزارتخانه و كمیته فضاهای گردشگری و ورزشی برای توقف سفرها در پیك ویروس كرونا، می گوید: ما مكرر از مردم خواسته ایم تا حد ممكن از انجام سفرهای غیرضروری، دید و بازدید و تفریح پرهیز كنند و در این مورد با سیاست های ستاد ملی مدیریت كرونا همسو هستیم. حتی پیگیریم با عادی شدن وضعیت، فرصت دیگری برای تعطیلات فراهم گردد تا مردم سفر بروند. تلاش می نماییم مصوبه آنرا از دولت بگیریم تا حتما اجرایی شود. امیدواریم با این اقدام، اشتیاق مردم برای سفر در تعطیلات نوروز كمتر شود.
تیموری می گوید: سازمان جهانی جهانگردی هم از مردم خواسته مسؤولانه و با رعایت موارد احتیاطی و به لزوم سفر كنند. سفر مسؤولانه یعنی فقط به خودمان فكر نكنیم، جامعه میزبان و محلی و سطح امكانات آنها را درنظر بگیریم. امیدوارم مردم ایران به وقت اضطرار جابه جا شوند و حتما پروتكل های وزارت بهداشت را رعایت نمایند.1399/01/01
21:37:33
5.0 / 5
3367
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912