فراجا گردشگری

نمایشگاه های مجازی روزنه ی نجات صنایع دستی از بحران كرونا

نمایشگاه های مجازی روزنه ی نجات صنایع دستی از بحران كرونا به گزارش فراجا یزد اداره كل میراث فرهنگی استان یزد با عنایت به وضعیت بسیار نامطلوب فعالان صنایع دستی به دنبال وقوع بحران كرونا تصمیم به راه اندازی صندوق كمك به اقشار صدمه دیده گرفته است تا از راه حمایتی جدی ارگان های متولی و دولت از نابودی این صنعت جلوگیری كند.


متاسفانه این روزها صنایع دستی حال و روز خوبی ندارد و گویا با تداوم روند فعلی و تداوم بحران كرونا رو به نابودی می رود چونكه فعالان این صنعت كه تنها بوسیله تولید و فروش كارهای دستی خود درآمدزایی می كردند، در شرایط كنونی بعضاً با نیاز معیشتی شدیدی روبرو هستند.
بحران كرونا ناجوانمردانه با هدف گرفتن این حوزه مانند تمام صنایع، محكم ترین ضربه خودرا بر پیكره صنایع دستی وارد كرده است بطوریكه حتی استادكار و پر سابقه های این بخش هم در شرایط ناگواری به سر می برند و حتی عده ای در این میان به فكر تغییر شغل و عده ای نیز به دنبال دریافت تسهیلات برای جبران خسارات وارده به حرفه ی خود هستند.
از مقروض شدن تا شرمندگی مقابل نیروها
«سیاوش میرزا زاده» فعال صنایع دستی كه ۲۰ سال از عمر خودرا وقف تولید و فعالیت در این صنعت كرده است، از روزهای ناخوش حوزه صنایع دستی می گوید؛ از روزهایی كه حتی خودش نیز به سبب نیازهای معیشتی ناچار به قرض كردن پول برای تامین مایحتاج زندگی اش شده است.
وی كه این روزها علاوه بر مشكلات خود از شرمندگی در مقابل نیروهای كارش رنج می برد، در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار می كند: با داستان های تحریم و نوسانات سیاسی و اقتصادی كشورمان پیش از كرونا سر و كله می زدیم كه كرونا كار را یكسره كرد و از كار بیكار شدیم.
این فعال صنیاع دستی با بیان این كه قبلاً مشكل كم شدن میزان فروش را داشتیم اما با آمدن كرونا از اوایل اسفند ماه ناچار به تعطیلی كارگاه هایمان شدیم، اضافه می كند: دفتر فروش ما در زندان اسكندر قرار گرفته پس بعد از تعطیلی این محل ناچار شدیم فروشنده خودرا در كارگاه مستقر نماییم ولی بعد از جدی تر شدن بحران كرونا، برای حفظ سلامت جامعه و نیروها، كارگاه نیز تعطیل شد.
وی با اشاره به فسخ سفارشات كارگاه خود می گوید: امسال سفارش های زیادی برای گالری های یزد و شهرهای دیگر كشور داشتیم بطوریكه بیش از ۱۵ استان كشور از تولیدات ما خریداری می كردند كه همگی آنها به دنبال شیوع ویروس كرونا كنسل شد و تنها امیدمان به درآمد امسال هم از بین رفت و از آنجایی كه هیچ پس اندازی برای این بنگاه خرد اقتصادی باقی نمانده بود، در تامین حقوق نیروهای خود نیز بازماندیم.
وی ادامه می دهد: بیشتر نیروهای ما افرادی هستند كه اوضاع مالی نامطلوبی دارند و از سویی درگیر مشكلات دیگری مانند افراد كارافتاده هستند بدین سبب ناچار به فروش طلاهای همسرم و قرض مبالغی شدم تا بتوانم عیدی و حقوق كاركنانم را تامین كنم و الان نیز منتظر بهتر شدن اوضاع برای فروش خودرو و پرداخت بدهی هایم هستم.

اكثر نیروهای فعال در بخش صنایع دستی دارای اوضاع مالی نامطلوبی هستند پس ناچار به فروش طلاهای همسرم و قرض مبالغی برای پرداخت حقوقشان شدم و منتظر بهتر شدن اوضاع برای فروش خودرو خود و تامین بدهی هایم هستم.میرزازاده با بیان این كه سال پیش وضعیت اقتصادی نسبت به دو سال قبل بهتر شده بود، می گوید: سال قبل نسبت به امسال هر چند مشكل داشتیم، اما عید نوروز بسیار شلوغ و با استقبال گردشگران همراه بود ولی نوروز امسال همه ی تلاش هایمان بر باد رفت.
وی با بیان این كه هر ساله بدهی های طول سال را از فروش عید نوروز تامین می كردیم، تصریح می كند: قرار بود مانند همیشه، بدهی های پارینه را با عید نوروز امسال صاف نماییم و به همین دلیل نیز بیش از ۱۵۰ میلیون تومان خرید نقدی اجناس اولیه برای تولیدات داشتیم ولی متاسفانه كرونا همه فروش ما را در انبار و بدون مشتری رها كرد و ما با یك دنیا بدهی و نیاز و مشكلات مالی ماندیم.
سایه سنگین مشكلات بر سر فعالان صنایع دستی
«مهدی نیكوكار» هم كه این روزها از وضعیت نامطلوب شرایط صنایع دستی گله مند است، به خبرنگار ایسنا، می گوید: دو سالی است در حوزه صنایع دستی با سه نیروی كاری فعال هستم اما وضعیت صنایع دستی در شرایط كنونی نابود شده و مشكلات مالی و بدهی تنها داشته هایی ما جوانان شده است.
وی با بیان این كه حوزه صنایع دستی تمام هزینه های جاری طول سال خودرا از فروش تولیدات خود در روزهای نوروز و بعضاً فروش اندكی در طول سال تامین می كنند، می گوید: متاسفانه تمام امیدهایمان ناامید شده و زحماتمان بر باد رفته است.
وی اضافه می كند: حالا هیچ منبع درآمدی نداریم و این وضعیت نیز تنها شامل حال ما نیست بلكه دامنه گسترده آن تمام فعالان صنایع دستی را در برگرفته است اما وضعیت ما كه مجرد هستیم شاید كمی بهتر از افرادی باشد كه با این درآمد نیازهای یك خانواده را تامین می كردند.
این فعال صنایع دستی كه شنبه پیش رو باید چك ها و اقساط خودرا بپردازد، تصریح می كند: همیشه در این روزها ۷۰ درصد از تولیدات نوروزی ما به فروش رفته بود و با خیال راحت اقساط و چك های خودرا پرداخت می كردیم اما حالا كه این امید چك كشیده ایم حالا بدون هیچ فروشی باید بدهی هایمان را بپردازیم.
وی با بیان این كه میراث فرهنگی می توانست زودتر با راه اندازی صفحات و فروشگاه های مجازی از تضرر بیشتر این صنعت جلوگیری كند، می گوید: میراث فرهنگی درآمد زیادی ندارد اما می توانست زودتر با فروش اینترنتی و كمك های مشابه حتی فروش به كشورهای دیگر را در همین بحران داشته باشد هرچند كه حالا در این راستا در حال انجام اقداماتی است.
نیكوكار: میراث فرهنگی درامد زیادی ندارد اما می توانست زودتر با فروش اینترنتی و كمك های مشابه حتی فروش به كشورهای دیگر برای كمك به فعالان این بخش كمك نماید.نیكوكار با بیان این كه اختتام وضعیت فعلی و اتمام كرونا هنوز معین نمی باشد، می گوید: از میراث فرهنگی خواهان ایجاد فرصت های گردشگری به خصوص در تابستان هستیم چونكه هنوز اختتام ماجرای فعلی معین نمی باشد و ما نیز اوضاع خوبی نداریم.
اوضاع نامساعد صنایع دستی هر چند در بحران فعلی مسئله ای طبیعی است اما اداره كل میراث فرهنگی با تدابیر بهتری می توانست به استقبال این وضعیت برود و برای نجات فعالان خود گام بردارد پس به سراغ مدیر كل میراث فرهنگی استان یزد رفتیم تا بدانیم برای جلوگیری از وضعیت فعلی چه برنامه ای در نظر گرفته اند.
«سید مصطفی فاطمی» مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با اشاره به این كه برخی از هتل ها و راهنمایان گردشگری و صنعتگران صنایع دستی وضعیت مالی مساعدی ندارند، به خبرنگار ایسنا، می گوید: از آنجایی كه روند ركود صنعت گردشكری حداقل تا اردیبهشت ماه تداوم دارد و بعد از آن نیز با فرا رسیدن ماه رمضان وضعیت مطلوبی نخواهد داشت، باید اقدامی برای حفظ این افراد در صنعت گردشگری با كمك حداقلی و تامین نیاز معیشتی این گروه انجام دهیم.
ضرورت راه اندازی صندوق كمك به اقشار لطمه دیده
این مسئول از لزوم راه اندازی صندوق كمك به اقشار لطمه دیده به خصوص برای فعالان گردشگری و صنایع دستی می گوید و تصریح می كند: از فعالان گردشگری با وضعیت بهتر كمك خواستیم تا صندوقی به همین دلیل راه اندازی شود كه خوشبختانه دراین زمینه نیز شاهد اعلام آمادگی فعالان گردشگری استانمان بودیم.
وی ادامه می دهد: برخی از فعالان گردشگری در امتداد تحقق این طرح كه از بامداد روز گذشته ۱۳ فرودین ماه آغاز شد، به صورت مشاركتی مبلغی را میان گذاشته و تابحال نیز مبالغی جمع آوری شده است.
مدیر كل میراث فرهنگی یزد از مشاركت خانه فرهنگ صدوقی دراین زمینه خبر می دهد و می گوید: این محل نیز با بیان آمادگی كمك به اقشار لطمه دیده همانند طرح اجرا شده در زمینه كمك به كادر درمان و سلامت استان، دراین زمینه مشاركت دارد.
وی با بیان این كه هنوز ساز و كار و نحوه كمك رسانی در دست برنامه ریزی است، اظهار داشت: اگر خانه فرهنگ صدوقی بتواند با تقبل این مسئولیت و ارائه ساز و كارهای مشابه قبل در كمك رسانی های استان همكاری كند، این پروسه با سرعت و دقت بیشتری پیش خواهد رفت و در همین راستا از تمام افراد توانمند خواهان مشاركت در این امر خیر هستیم.

مدیركل میراث فرهنگی استان یزد: بهترین زمان برای خرید آثار تولیدی صنیاع دستی با تخفیفات زیاد و در نظر گرفتن سود حداقلی برای فعالان این بخش است به همین دلیل درصدد ایجاد كمپینی برای فروش صنایع دستی و راه اندازی نمایشگاهی مجازی هستیم.فاطمی با یاداوری مشكلات فعالان گردشگری به خصوص صنایع دستی، خاطرنشان می كند: فعالان صنایع دستی استان در روزهای گذشته باتوجه به فرارسیدن ایام نوروز، تولیدات زیادی داشتند كه هم اكنون باتوجه به سلب فرصت فروش، این تولیدات باقی مانده و این گروه با مشكلات مالی روبرو هستند پس بهترین زمان برای خرید آثار تولید شده با تخفیفات زیاد و در نظر گرفتن سود حداقلی برای آن هاست و به همین دلیل درصدد ایجاد كمپینی برای فروش صنایع دستی و راه اندازی نمایشگاهی مجازی هستیم.
با توجه به این كه یزد، استانی توریست پذیر و توریست محور است تعداد فعالان صنایع دستی در این عرصه نیز تعداد قابل توجهی را شامل می‎شوند كه درآمدشان صرفاً بوسیله تولید و فروش صنایع دستی تامین می شود پس نمی توان فقط به كمك های مالی خیری و میراث فرهنگی استان در این راستا بسنده كرد و لازم است دولت توجه ویژه ای به این حوزه داشته باشد چونكه یكی از راه های درآمدزایی و ارزآوری كشور بوسیله فروش صنایع دستی است و بی توجهی به این مسئله به معنای دست روی دست گذاشتن برای نابودی یكی از ستون های اقتصادی كشورمان است.1399/01/15
21:39:44
5.0 / 5
3129
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912