فراجا گردشگری
یك كارشناس صنایع دستی:

سال سختی در انتظار صنایع دستی است!

سال سختی در انتظار صنایع دستی است! فراجا: میرزالو با اعلان اینكه «تمام دست اندركاران حوزه صنایع دستی سال سختی را در پیش دارند»، اصرار كرد كه در این روزهایی كه بازار گرفتار ركود شده است، معاونت صنایع دستی باید برای رونق این بازار در سال جدید برنامه های دقیق و حمایت كننده ای را در نظر بگیرد.


فریدون میرزالو، مدیركل سابق دفتر آموزش و پشتیبانی از تولید صنایع دستی در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت بازار این حوزه و برنامه هایی كه نمی توان برای رونق بازار صنایع دستی پس از اختتام روزهای كرونایی در نظر گرفت، اظهار نمود: حدودا از اواسط اسفند سال قبل افت فروش آثار صنایع دستی شروع شد و اواخر اسفند میزان فروش بسیار پایین آمد. از طرف دیگر تا زمانی كه فروش آثار در سال ۹۹ آغاز شود مدت زمان زیادی باقی مانده است. در این میان معاونت صنایع دستی باید با برنامه ریزی درست تلاش كند كه به رونق بازار كمك نماید و دراین زمینه تبلیغات زیادی انجام دهد.
او افزود: معاونت صنایع دستی باید به آن دسته از كارگاه هایی كه دسترسی به بازار فروش ندارند كمك نماید تا به بازار معرفی شوند. بعضی از تولیدكنندگان تلاش می كنند خودشان را بوسیله شبكه های اجتماعی معرفی كنند كه اقدام بسیار خوبی است، اما طبیعتا اگر این معرفی از طرف معاونت صنایع دستی صورت بگیرد و با حمایت نیز همراه باشد، در میزان فروش این كارگاه ها موثرتر خواهد بود.
میرزالو با اعلان اینكه «تمام دست اندركاران حوزه صنایع دستی سال سختی را در پیش دارند»، اشاره كرد: در چنین شرایطی معاونت صنایع دستی می تواند حتی كمك هایی را به صورت بلاعوض به كارگاه هایی كه در ورشكستگی هستند اهدا و تلاش كند كه بیمه این كارگاه ها كه تعدادشان هم كم نیست، قطع نشود. همین طور مسئولان امر در معاونت صنایع دستی باید مواد اولیه خوب و باكیفیت در اختیار كارگاه ها قرار دهد تا هم تولید راحت تر و هم كیفیت آثار بهتر شود.
این كارشناس صنایع دستی اضافه كرد: البته تمام این مواردی كه ذكر كردم، راه هایی است كه عملی نیستند؛ چونكه فكر نمی كنم چنین توانی در معاونت صنایع دستی وجود داشته باشد. برمبنای آمارهایی كه پیش تر اعلام شده بود، حدود ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تولیدكننده صنایع دستی در كشور وجود دارد و این تعداد كمی نیست! با توجه به این كه تشكل ها و تعاونی های خوبی هم در این عرصه نداریم، طبیعتا برای خدمات رسانی به این تعداد باید برنامه ریزی خوبی وجود داشته باشد.
میرزالو نقدینگی، تهیه مواد اولیه، دستمزد و... را از مهم ترین مشكلات تولید برشمرد و تصریح كرد: قیمت مواد اولیه سال قبل بسیار بالا رفت و حتی می توان گفت دو برابر شد، اما مسئولین اصلا انگار در زمینه بازی نیستند و خبر ندارند كه چه اتفاقی در حال وقوع است. اگر تولیدكنندگان نتوانند به مواد اولیه دسترسی داشته باشند چطور میتوان انتظار رونق تولید داشت؟ این در حالیست كه مدتی پیش وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام نمود كه ۶۰۰ میلیون دلار صادرات صنایع دستی وجود داشته كه ۲۸۹ میلیون دلار رسمی و باقی مانده صادرات چمدانی بوده است.
او اشاره كرد: اگر واقعا ما این میزان است صادرات چمدانی را داشتیم، وضع خیلی خوب بود! اگر بازار صنایع دستی ما این میزان از فروش را داشت اصلاً وضعیت امروز ما این چنین نبود! برای تشخیص این موضوه كافیست به فروشگاه های صنایع دستی سر بزنیم و از وضعیت فروش روزانه آنها بپرسیم تا متوجه شویم اعدادی كه اعلام می شود اغراق آمیز و حاكی از وضع خوب صنایع دستی است، اما در واقعیت اینگونه نیست!
منبع:

1399/01/25
23:33:06
5.0 / 5
2674
تگهای خبر: آموزش , بازار , بیمه , تبلیغات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912