فراجا گردشگری

كار باران نبود، دستور از میراث بود بعلاوه فیلم

كار باران نبود، دستور از میراث بود بعلاوه فیلم فراجا: نخست خبر رسید باران قسمتی از قلعه ی عظیم الجثه ˮفورگˮ در شهرستان درمیان استان خراسان جنوبی را تخریب كرد، اما متولیان میراث فرهنگی این استان، این اتفاق را جمع آوری بخشی لطمه دیده ی قلعه می دانند كه احتمال لطمه وارد كردن به خانه های مردم محلی در این منطقه را داشته است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، هر چند هشدارها برای احتمالِ تخریبِ آثار تاریخی در معرض بارشِ باران در نقاط مختلف كشور از یك سال قبل تا كنون زیاد مطرح شده اند و آخرین آن هشدارها را كمیته تخصصی میراث فرهنگی شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی به نمایندگی از ۱۱۰ انجمنِ میراثی در ۲۴ فروردین مطرح نمودند و حتی از معاون میراث فرهنگی وزارتخانه خواستند تا سریع تر قدمی دراین زمینه بردارد، اما توجه به بناهای تاریخی در معرض تخریب یا آثاری كه در طول دست كم این یك سال قبل با لطمه های زیادی مواجه گشته اند، طبق ادعای متولیان میراثی خراسان جنوبی، آنها را وادار كرده تا خودشان وارد عمل شوند برای جمع آوری قسمتی از یكی از ۱۰ قلعه بزرگ كشور تا از لطمه های احتمالی بیشتر جلوگیری نمایند.
حسن رمضانی - مدیر كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی - در گفت و گو با ایسنا، تخریبِ قسمتی از برجِ قلعه بر اثر باران كه در فیلمی در فضای مجازی به انتشار یافته را اقدامی از طرف این اداره كل می داند.
او می گوید: بر اثر بارندگی های چند سال گذشته، قسمتی از برج قلعه فورگ در معرض تخریب بود، كه باتوجه به قرار داشتن خانه هایی كه اطراف قلعه هستند و قرار گرفتن قلعه در شیب، احتمال خطر برای مردم منطقه بسیار زیاد بود، بنا بر این با گرفتن یك پیمانكار قرار شد تا بخش های لطمه دیده از باران جمع آوری شده و بار دیگر آن مرمت شود.
او با تاكید بر این كه این مبادرت به دستور مستقیم میراث فرهنگی خراسان جنوبی انجام شده است، آنرا تخریبی كنترل شده می داند تا از بروز اتفاقات دیگر جلوگیری كند.
به قول وی، جمع آوری این بخش از دیوار قلعه یك شنبه ۲۴ فروردین انجام شده و مرمت قلعه نیز از امروز دوشنبه ۲۵ فروردین توسط همان پیمانكار شروع می شود.
مدیر كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی با بیان این كه در تمام سال های گذشته، بخش دیواره سنگی قلعه به خاطر باران گرفتار لطمه شده بود، اظهار می كند: از همان ابتدا شالوده و دیواره اصلی این بخش از قلعه به صورت فنی اجرایی و چفت و بست نشده بود. در واقع نمای سنگی قلعه، خودرا از دیواره جدا كرده بود، كه به سبب بروز این شرایط و احتمال خطر فراوان، دستور جمع اوری این بخش از برج قلعه داده شد.
به قول رمضانی، تا كنون گزارشی از لطمه و تخریبِ دیگری از آثار تاریخی در زمان وقوع باران های شدید در این منطقه به میراث فرهنگی ارائه نشده است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4


منبع:

1399/01/26
23:45:03
5.0 / 5
3098
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912