فراجا گردشگری

میراث یزد برای نجات طولانی ترین قنات جهان آستین بالا زد

میراث یزد برای نجات طولانی ترین قنات جهان آستین بالا زد به گزارش فراجا یزد آب مادرچاه اصلی طولانی ترین قنات جهان كه به دلیل قرارگیری در راه سیلاب های اخیر استان یزد بالا آمده و آنرا گرفتار صدمه كرده بود، به همت میراث فرهنگی استان یزد در حال تخلیه است.


در بازدیدی که روز گذشته سوم اردیبهشت ماه توسط «سید مصطفی فاطمی» مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان یزد و «ابراهیم کاظم نژند» رئیس پایگاه قنات جهانی زارچ از مادر چاه قنات زارچ در فهرج انجام شد، وضعیت این قنات مورد ارزیابی قرار گرفت چون که به دنبال بارش ها و سیلاب اخیر یزد در این منطقه، گل و لای زیادی وارد این قنات جهانی شده و باعث بسته شدن سه میله چاه و بالا آمدن آب در آن شده بود.
ورود آب سیلاب به این قنات منجر به خسارت سنگین به سه مادر چاه اصلی آن شده بود که هم اکنون اداره کل میراث فرهنگی به همت «حسین دشتی» که به صورت موروثی در کندن این قنات نقش داشته است، در صدد تخلیه آن اقدام می کند.


یکی از اشکالات این حوزه، تخلیه ذره به ذره قنات است که به صورت دستی باید صورت گیرد و این عامل شاید کمترین تلنگری باشد تا متوجه زحمات مقنیان در زمان کندن و حفر قنات زارچ بعنوان طولانی ترین قنات میراثی جهان باشیم.1399/02/05
21:01:11
5.0 / 5
2612
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912