فراجا گردشگری

آرشیوهای جهان نیازمند اقدامات فوری درباره كپی رایت

آرشیوهای جهان نیازمند اقدامات فوری درباره كپی رایت به گزارش فراجا به مناسبت روز جهانی مالكیت معنوی، در نامه ‏ای به سازمان جهانی مالكیت معنوی (WIPO) تاكید شد كه آرشیوهای جهان نیازمند اقدامات فوری بین المللی در مورد كپی رایت هستند.


به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اقدامات فوری بین المللی در مورد کپی رایت مورد نیاز است تا آرشیوهای سراسر جهان بتوانند مجموعه های خویش را در مواجهه با تغییرات آب و هوایی حفظ کنند. روز جهانی مالکیت معنوی ۲۰۲۰ برای مطرح کردن موضوعاتی که آرشیوها در مورد تغییر شرایط اقلیمی با آنها مواجهند و همینطور نیاز مبرم به یک واکنش بین المللی برای محافظت از میراث جهانی، فرصتی بی نظیر را فراهم می آورد.
از سال ۲۰۱۰، شورای جهانی آرشیو (ICA) در سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) در تلاش است تا بهترین قوانین کپی رایت را برای پشتیبانی از مأموریت آرشیوها توسعه دهد. قوانین ملی کپی رایت تعیین کننده اصلی توانایی آرشیوها در انجام مأموریت خود است، اما قوانین کپی رایت از یک کشور به کشور دیگر متفاوت می باشد. خیلی از کشورها قوانین لازم برای تهیه نسخه های پشتیبان و ذخیره محتوای دیجیتالی شده در ابر را ندارند یا لزوم آنرا حس نمی کنند.
در سرتاسر جهان، ما با شواهد روشنی از تغییرات آب و هوایی- نظیر افزایش سطح آب دریاها، طوفان ها و آتش سوزی- مواجه هستیم که مجموعه های غیر قابل جایگزین را در معرض خطر قرار می دهد. حالا باید به طریقی عمل نماییم تا آرشیوها در هر کشوری بتوانند میراثی را که در معرض خطر قرار دارند، بدون نقض کپی رایت، حفظ کنند. نامه زیر از WIPO خواسته است که برای نجات میراث فرهنگی ما بدون درنگ اقدام نماید.
روز جهانی مالکیت معنوی - ۲۶ آوریل ۲۰۲۰
اقلیم، میراث فرهنگی و مالکیت معنوی
به مناسبت روز جهانی مالکیت معنوی ۲۰۲۰، ما سازمان های امضاکننده، از سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) می خواهیم که برای کمک به حفظ میراث فرهنگی اقدامات فوری و اورژانسی به عمل آورد.
میراث فرهنگی جهان به خاطر اثرات مخرب تغییرات آب و هوایی در معرض خطر است. کتابخانه ها، آرشیوها، موزه ها، سایت ها و سایر مؤسسات میراث فرهنگی در سطح جهان، عواقب سنگین ناشی از حوادثی همچون آتش سوزی، سیل و سایر بلایای مربوط به تغییرات آب و هوایی را متحمل می شوند. وارد شدن خسارت یا ناپدیدشدن هرگونه میراث فرهنگی، به میراث همه ملل صدمه و خدشه وارد می نماید. بنابراین در جهت اهداف توسعه پایدار ۱۳ و ۱۱.۴ احتیاج به اقدام فوری است.
سازمان جهانی مالکیت معنوی، نهاد جهانی که مقررات بین المللی کپی رایت را تنظیم می کند، وظیفه مضاعفی به منظور اطمینان از حفاظت مجموعه های مهم و منحصر به فرد در کتابخانه ها، آرشیوها و موزه هایی را که با تهدید واقعی تغییرات آب و هوا روبه رو هستند، به عهده دارد.
همان گونه که قبلاً در سفارش ۲۰۱۵ یونسکو در مورد حفظ و دسترسی به میراث مستند، همچون به شکل دیجیتالی، به رسمیت شناخته شده است، دیجیتالی کردن و ذخیره سازی در ابر همچون مؤثرترین راه های محافظت از میراث ما است. اما دیجیتال سازی احتیاج به تهیه نسخه کپی دارد، و خیلی از قوانین کپی رایت ملی هم اجازه حفظ دیجیتالی برای مواد دارای حق مؤلف را نمی دهند. در حقیقت، بیشتر از یک چهارم کشورهای عضو WIPO اجازه نگهداری حتی برای نسخه کپی چاپی هم ندارند.
علاوه بر این، قوانین متناقض کپی رایت و فقدان امکانات شفاف برای وارد و صادر کردن آثار از مرزها غالباً مانع از همکاری مؤسسات میراث فرهنگی در کشورهای مختلف می شود. همکاریهای برون مرزی سبب می شود که نسخه های دیجیتالی شده در مکان های مختلفی ذخیره شده و در نتیجه به صورت مؤثری خطر از بین رفتن آنها کاهش پیدا کند، همینطور به کاهش هزینه ها و پیشگیری از تهیه کپی اضافی کمک می نماید. این مساله به خصوص به کشورهای کمتر توسعه یافته، که منابع کمتری دارند، کمک می نماید.
با این حال، علیرغم منافع عمومی واضح، بدون قوانین کپی رایت مناسب، مؤسسات میراثی برای نگهداری نسخه کپی، موظف به أخذ مجوزهای لازم و پرداخت وجوه مربوط به آن هستند که اغلب باید از منابع مالی عمومی هزینه شود. مؤسسات میراث فرهنگی نیاز فوری به ابزار قانونی بین المللی با قوانین مشخص دارند که به آنها اجازه نگهداری مجموعه ها را همچون در خارج از مرزها بدهد. تنها WIPO وظیفه تعیین این استاندارد جهانی را دارد و فقط WIPO می تواند مشکلات فرامرزی را حل کند.
حالا ما باید کار مؤسسات میراث فرهنگی را در دستیابی به مأموریت اصلی خویش که در جهت منافع عمومی است تسهیل و برای کاهش خسارات فرهنگی ناشی از تغییرات اقلیمی، اقدام نماییم. حالا باید برای پاسداری از میراث خود عمل نماییم.1399/02/07
18:14:53
5.0 / 5
2538
تگهای خبر: حفاظ , سایت , موزه , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912