فراجا گردشگری
مونسان مطرح كرد؛

بودجه وزارت میراث فرهنگی رشد كرده اما كافی نیست

بودجه وزارت میراث فرهنگی رشد كرده اما كافی نیست به گزارش فراجا وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: ابتدای سال ۹۶ حدود ۷۰۰ میلیارد تومان كل بودجه این وزارتخانه بود و الان به بیشتر از ۱، ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده، اما این عدد كافی نیست.به گزارش فراجا به نقل از مهر، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی در دیدار با مجمع نمایندگان منتخب مردم استان مازندران در مجلس یازدهم که عصر روز گذشته دوشنبه ۸ اردیبهشت در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، اظهار داشت: این که مازندران به کشاورزی و گردشگری محدود شده، اتفاق خوبی است و مسیر سیاست گذاری هم درست است؛ اگر صنعتی بخواهد در مازندران شکل بگیرد بهتر است در رابطه با حوزه های بسته بندی محصولات غذایی، کشاورزی و صنعت گردشگری باشد.
وی اضافه کرد: شهرهای پیشرفته در دنیا به واسطه گردشگری شناخته شده اند نه صنعت. انتشار کرونا همه و بخصوص دولت ها را متوجه این مورد کرد که اگر گردشگری کاهش پیدا کند، تمام اقتصاد کشور با رکود روبرو می شود و صنعت و کشاورزی هم صدمه می بیند. واقعیت این است که هم اکنون، تمام حمایت ها از صنعت و کشاورزی انجام می شود. یعنی توجه دولت و همه دستگاه ها حول این دوبخش است و تمام منابع هم به آن اختصاص پیدا کرده؛ درحالی که تولید مربوط به بخش خدمات هم است، از نمایندگان منتخب مردم در مجلس یازدهم شورای اسلامی تقاضا دارم این صنعت را فراموش نکنند. چونکه گردشگری برای مازندران حائز اهمیت می باشد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: وام های ارزی چندمیلیون دلاری و وام های ریالی چندهزار میلیارد ریالی به صنعت داده می شود. درحالی که در حوزه گردشگری شغل های کوچک داریم و تمامی آنها پایدار هستند مانند بوم گردی ها به صورتی که در ابتدای دولت دوازدهم ۴۰۰ واحد بوم گردی داشتیم، اما حالا به بیشتر از ۲ هزار واحد افزوده شده و کمترین حمایت توسط دولت در این بخش انجام شده است، وام های این بخش بین ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان است.
مونسان اظهار داشت: در ابتدای سال ۹۶ حدود ۷۰۰ میلیارد تومان کل بودجه این وزارتخانه بود و الان به بیشتر از ۱، ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است، اما این عدد کافی نیست. یکی از اشکالات ما این بود که سندهای چشم انداز در حوزه گردشگری نداشتیم. سند توسعه گردشگری کشور را که مصوبه قانونی مجلس بود انجام دادیم و الان در هیأت دولت منتظر هستیم تا مطرح شود. سند اقدام ملی گردشگری هم با کمک سازمان جهانی گردشگری در حال انجام می باشد و امیدواریم بتوانیم امسال از آن بهره برداری نماییم. همینطور فاز اول سند برند ملی گردشگری به پایان رسیده و در حال تکمیل هستیم. ازاین رو اسناد بالا دستی به سمت جلو پیش می رود.
افتتاح پروژه های مختلف مازندران با دوهزار میلیارد تومان اعتبار در سال جاری
وی در ادامه اظهار داشت: برای مازندران در حوزه گردشگری برنامه های خوبی داریم. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران قول داده امسال پروژه های مختلف بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان افتتاح و بهره برداری کند.
محمدعلی محسنی بندپی نماینده منتخب مردم نوشهر و چالوس در مجلس یازدهم شورای اسلامی هم در ادامه این دیدار اظهار داشت: متأسفانه صنعت توریسم ما در مازندران زیاد توسعه و رونق نداشته است. مازندران به علت پوشش سبزی که دارد، مورد علاقه مردم قرار گرفته است. تقاضا داریم توجه ویژه ای شود در بعضی از نقاط غرب استان به اندازه افراد مقیم، گردشگر مقیم داریم. در بهار سال جاری به علت انتشار کرونا صدمه زیادی به مردم منطقه وارد شده است.
سپس مهدی سعادتی نماینده منتخب مردم بابل در مجلس یازدهم شورای اسلامی اظهار داشت: دولت به استان توجه نکرده است. زیرساخت ها برای صنعت توریسم آماده نیست، نگاه کشوری به استان ضعیف است. در صنعت هوایی مشکلات حاد داریم. موضوعی که در استان مغفول مانده صنعت دریانوردی ماست، حاضر هستیم با کمک وزارتخانه بتوانیم این بخش را رونق دهیم. همینطور صنایع دستی در حوزه جذب توریست و اشتغال می تواند، تأثیرگذار باشد. جاذبه های گردشگری استان بسیار است اما متأسفانه به آن توجه نشده است.
سعادتی اظهار داشت: ۵۰۰ نفر از سرمایه گذاران استان مشکل گذراندن فرایند اداری دارند باید بتوانیم این مشکل را با کمک وزارتخانه رفع نماییم و زیرساخت ها را برای آنها فراهم نماییم.
مرکز پژوهش گردشگری در استان راه اندازی شود
منصورعلی زارعی نماینده منتخب مردم ساری در مجلس یازدهم شورای اسلامی اظهار داشت: از وزارتخانه تقاضا دارم یک مرکز پژوهش گردشگری در استان راه اندازی شود.
کمال علیپور خنکداری نماینده منتخب مردم قائمشهر در مجلس یازدهم شورای اسلامی هم اظهار داشت: استان مازندران در سال ۲۰۲۲ بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو شناخته شده است. باید همه تلاش نماییم میزبان خوبی باشیم باید در بحث بودجه به این مورد توجه گردد. ضریب بودجه استان مازندران کم است و امیدواریم بتوانیم با اصلاح آن زیرساخت ها را درست نماییم.

1399/02/11
11:14:37
5.0 / 5
2427
تگهای خبر: توریست , توریسم , جاذبه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912