فراجا گردشگری
ناخوش احوالی یك شاهكار معماری؛

نگذاریم مروارید كرج فراموش شود

نگذاریم مروارید كرج فراموش شود به گزارش فراجا البرز معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز اظهار داشت: كاخ مروارید میراثی ملی است و نگهداری از آن تنها وظیفه  ارگانی مثل میراث فرهنگی نیست بلكه دستگاه های مختلف  مثل شهرداری، اداره كل شهرسازی و... نیز می توانند به فراخور توان خود برای حفاظت از این گنجینه گام بردارند.علیرضا دهقان مهرجردی در گفت و گو با ایسنا درباره آخرین وضعیت کاخ مروارید کرج توضیح داد: با اعتباری که در سال ۹۸ برای کاخ مروارید کرج تخصیص یافت تنوانستیم دو ویلایی که جزو ساختمان های مدیریتی مجموعه کاخ مروارید بودند را مرمت نماییم.

وی افزود: عملیات بهسازی و نگهداری فضای سبز این مجموعه نیز برمبنای تفاهم نامه ای که با شهرداری کرج منعقد شده در حال انجام می باشد.

وی توضیح داد: در کنار این موارد، سال قبل عملیات تخلیه آب و لایروبی دریاچه این کاخ نیز انجام گرفت و این دریاچه مجدداً آبگیری شد.

این مسئول توضیح داد: با اعتبارات تخصیص یافته سال قبل برخی اقدامات برای تعمیر و بهسازی ادوات و تجهیزاتی که برای آبیاری فضای سبز مجموعه مورد نیاز است، صورت گرفت.

وی با اعلان اینکه اعتباری که سال قبل برای مرمت سقف کاخ مروارید از وزارت میراث فرهنگی تقاضا کرده بودیم هنوز تخصیص نیافته، اظهار نمود: قسمتی از این اعتبار مصوب شده ولی به خاطر شیوع ویروس کرونا و لزوم هزینه کرد دولت برای امور بهداشتی، قسمتی از اعتبارات وزارت میراث فرهنگی برای ارتقای بحض سلامت مردم هزینه شده است.

دهقان مهرجردی با اشاره به برنامه امسال میراث فرهنگی البرز برای مرمت و پوشش سقف کاخ مروارید که طی سال های گذشته لطمه زیادی دیده، اضافه کرد: طرح و برنامه ای برای مرمت سقف سالن مرکزی و سقف استخر که به صورت گنبدی است به استانداری البرز عرضه کرده ایم و امیدواریم با اختصاص اعتبار مناسب مسیر برای اجرای این عملیات باز شود.

وی افزود: اعتباری که برای مرمت دو سقف این کاخ براورد شده بیش از پنج میلیارد تومان است ولی اگر قسمتی از آن هم از منابع اعتباری استانی تخصیص یابد، فاز اول مرمت را شروع می نماییم.

وی افزود: طبق برآوردهای صورت گرفته، با یک و نیم میلیارد تومان می شود فاز اول مرمت سقف این کاخ را به پایان رساند.

این مسئول افزود: مطالعه، طراحی و مستندنگاری های لازم برای مرمت سقف این کاخ انجام شده و اگر اعتبار تخصیص یابد، سقف یه سرانجامی می رسد.

دهقان اظهار داشت: پس از اتمام مرمت سقف، مرمت فضای داخلی و تزئینات این کاخ آغاز خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی البرز توضیح داد: سال قبل تخصیص اعتبارات عمرانی میراث فرهنگی البرز بسیارکم بود طوری که قرار بود اعتباری ۷۰۰ میلیون تومانی از اداره کل موزه ها به البرز اختصاص پیدا کند که در نهایت از این ۷۰۰ میلیون تومان تنها ۱۰۰ میلیون تومان تخصیص یافت.

وی افزود: با این صد میلیون تومان حتی نمی گردد فاز اول مرمت سقف این کاخ را آغاز کرد ولی قرار شده با این اعتبار قسمتی از سقف سینمای این مجموعه را مرمت نماییم.

این مسئول افزود: سقف سینما در سالن مرکزی کاخ قرار دارد و بنا شده ایزوله شود تا از این طریق جلوی نفوذ نم و آب به اتاق های کاخ بگیریم.

وی توضیح داد: میراث فرهنگی البرز در صدد است هم از وزارت میراث فرهنگی و هم از استان اعتباری را برای مرمت این کاخ امسال جذب نماید.

دهقان اظهار داشت: کاخ مروارید میراثی ملی است و نگهداری از آن تنها وظیفه ارگانی مثل میراث فرهنگی نیست بلکه دستگاه های مختلف مثل شهرداری، اداره کل شهرسازی و... نیز می توانند به فراخور توان خود برای حفاظت از این گنجینه گام بردارند.

منبع:

1399/02/21
23:26:40
5.0 / 5
2419
تگهای خبر: حفاظ , دستگاه , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912