فراجا گردشگری

نحوه برخورد با موارد مشكوك به كرونا در اماكن توریستی

نحوه برخورد با موارد مشكوك به كرونا در اماكن توریستی به گزارش فراجا همزمان با بازگشایی تدریجی اماكن گردشگری و احتمال از سرگیری سفرها پس از ماه رمضان، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پروتكلی، نحوه برخورد با موارد مشكوك به كرونا را در اماكن توریستی تشریح كرده است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، پیشبینی شده موج سفر در تعطیلات عید فطر خیز بردارد، نگرانی هایی هم مطرح است که این سفرها، موج دوم شیوع کرونا را تشدید کند. دبیر کمیته اماکن گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی کرونا از استان ها و سایر دستگاه ها خواسته آمادگی کامل داشته باشند و نظارت ها را بیشتر کنند تا با غفلت، زمینه انتشار مجدد ویروس کرونا ایجاد نشود. در دستورالعملی هم که همزمان با رفع محدودیت های ترددهای بین استانی صادر شده از مردم خواسته هوشمندانه و به وقت لزوم و با رعایت الزامات بهداشتی و فاصله گذاری، سفر بروند.
این دستورالعمل که با عنوان «سفر هوشمند در دوران کرونا» صادر شده ضمن این که تاکید می کند از انجام سفرهای غیرضروری پرهیز شود و در سفرهای ضروری الزامات بهداشتی و سلامت و فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود، درباره نحوه برخورد با موارد مشکوک به کرونا سفارش می کند: در صورت برخورد با پرسنل مشکوک به بیماری کرونا و دارای علایم مربوطه از ادامه فعالیت ایشان جلوگیری شود و بازگشت به کار به ارائه گواهی سلامت از پزشک معتمد متخصص طب کار یا سایر متخصصان معین شده از جانب وزارت بهداشت، منوط باشد.
همینطور در صورت مشاهده فرد مشکوک در میان گردشگران برای جلوگیری از انتقال احتمالی آلودگی به دیگران، ایشان را به استفاده از وسایل حفاظت فردی، همچون ماسک و دستکش سفارش کرده و اقلام لازم در اختیار ایشان قرار داده شود.
در موارد پیشرفته و علائم شدید از راه سامانه تلفنی بهداشت به شماره های ۱۹۰ (ستاد فوریت های سلامت محیط و کار) و ۴۰۳۰ (سامانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای پاسخگویی به سئوالات مردم درمورد ویروس کرونا) راهنمایی لازم دریافت شود.
دستورالعمل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی معین کرده که وظیفه تأمین اقلام بهداشتی مورد نیاز برای حفاظت فردی و بهداشتی کارکنان و گردشگران شامل انواع دستکش یک بار مصرف، انواع ماسک، شیلد محافظ، محلول ضدعفونی دست و سطوح در واحدهای اقامتی به عهده مدیر واحد، در پایانه ها، راه آهن و فرودگاه فقط برای کارکنان به عهده مدیران این مراکز است.
لازم است در فضاهای عمومی مانند آسانسور در واحدهای اقامتی، میز پذیرش، صندوق رستوران، سرویس عمومی لابی، کنار دستگاه حضور و غیاب کارکنان، سالن های ورودی فرودگاه و پایانه های حمل و نقل و محل تحویل بار و امثالهم، ماده ضدعفونی دست نصب شود.
برای ایجاد فاصله ایمن بین گردشگران و کارکنان شاغل در تاسیسات گردشگری سفارش شده در وهله اول با گذاشتن میزهای بزرگ یا موانع و اجسام، فاصله بین کارکنان و گردشگران را به بیشتر از یک متر رسانده شود.
در مرحله دوم از موانع طلقی، شیشه ای یا پلاستیکی برای محفوظ کردن واحدهایی چون صندوق، گیشه، پذیرش هتل ها و امثالهم استفاده گردد.
تمام پرسنل شاغل در تاسیسات گردشگری برای حفاظت فردی موظفند هنگام کار از ماسک، دستکش و لباس کار تمیز استفاده کنند و بر مبنای نوع شغل و ضرورت نزدیکی به گردشگران، مانند خانه دار هتل ها، استفاده از شیلد محافظ هم سفارش می شود. افرادی که در واحدهای اداری و مالی و امثالهم مشغول هستند به شرط وجود فاصله مناسب بین کارکنان و ارباب رجوع از انجام این عمل مستثنی هستند. پرسنل واحدهای دارای ارتباط مستقیم با گردشگران هم موظفند پیش از خروج از محل کار دوش بگیرند.
گردشگران هم برای حفظ سلامت موظف اند در وسایل نقلیه شامل تاکسی های بین شهری، اتوبوس ها، قطار، هواپیما، ترمینال ها، فرودگاه، راه آهن و دیگر فضاهای عمومی از ماسک و دستکش استفاده کنند و تاسیسات گردشگری برای خدمت رسانی می توانند این اقلام را در اختیار گردشگران قرار دهند.
کمیته اماکن گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی کرونا، نظارت بر اجرای دستورالعمل سفر هوشمند را به اداره های کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها واگذار کرده و خواسته که کمیته ای متشکل از ناظران خصوصی و کارشناسان بهداشت تشکیل دهند تا نظارت های دوره ای و حداقل یک مرتبه در ماه صورت گیرد. مردم و مسافران هم در صورت مشاهده تخلفات می توانند به شماره تلفن ۰۹۶۲۹ گزارش دهند. الزاما در هر استان باید شماره تماسی برای پیگیری شکایت ها و گزارش تخلفات اختصاص داده شود و در ترمینال، راه آهن و فرودگاه به اطلاع مسافران برسد.
این دستورالعمل به سفرهای داخلی مربوط می شود و درباره غربالگری مسافران در ورودی شهرها و یا قرنطینه و یا بازگرداندن مسافران دارای علایم کرونا، اشاره ای نداشته اما استان ها، مقاصد سفر و تاسیسات و اماکن گردشگری و حمل و نقل را به رعایت همه پروتکل های ستاد ملی کرونا و اجرای روش های علمی تایید شده، ملزم کرده است.1399/02/27
15:30:00
5.0 / 5
2541
تگهای خبر: آموزش , اقامت , پزشك , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912