فراجا گردشگری
سرنوشت پرونده های میراث ناملموس جهانی در دوران كرونا؛

بررسی ثبت جهانی خوشنویسی در سال ۲۰۲۲

بررسی ثبت جهانی خوشنویسی در سال ۲۰۲۲ به گزارش فراجا مدیركل دفتر ثبت آثار تاریخی با تشریح سرنوشت پرونده های میراث ناملموس جهانی در دوران كرونا از ارسال پرونده های پیشنهادی به یونسكو اطلاع داد و اظهار داشت: ثبت جهانی خوشنویسی در سال ۲۰۲۲ انجام می شود.مصطفی پورعلی مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی و فرهنگی به خبرنگار مهر اظهار داشت: پرونده های پیشنهادی برای ثبت جهانی را به سازمان یونسکو ارسال کرده ایم سهمیه کشورها برای ارسال پرونده به صورت ملی یک سال در بین است. بنابراین تلاش شد از ظرفیت پرونده های چند ملیتی یعنی مشترک با کشورهای دیگر استفاده نماییم که البته این آثار هم بعنوان میراث جهانی ایران ثبت می شوند.
وی اظهار داشت: سال قبل چهار پرونده برای ثبت در اجلاس میراث ناملموس سال ۲۰۲۰ فرستاده شد مانند مهارت ساختن و نواختن ساز سنتی عود مشترک با سوریه، زیارت تادئوس مشترک با ارمنستان، مینیاتور مشترک با ترکیه ترکمنستان، آذربایجان و ازبکستان و جشن مهرگان. منتها تاریخ اجلاس میراث جهانی ۲۰۲۰ به علت شیوع کرونا هنوز اعلام نشده است. ایران در اجلاس ۲۰۲۰ سهمیه ملی ندارد چون در سال ۲۰۱۹ سهمیه ملی را که همان دوتار ایرانی بود استفاده کردیم و این میراث ناملموس جهانی شد. اما پرونده مشترک می تواند داشته باشد بنابراین برای سال ۲۰۲۰ پرونده مینیاتور با همکاری کشورهای دیگر تهیه شد.
وی اظهار داشت: پرونده ثبت ملی یلدا هم اصلاح و باردیگر ارسال شد این پرونده ملی است و سهمیه لازم دارد یعنی مانند هر پرونده ملی دیگر هر دو سال یک مرتبه مطرح می شود. پرونده هایی که نوروز سال جاری به یونسکو عرضه شد می بایست در سال ۲۰۲۱ بررسی شوند مانند پرونده یلدا. در نوروز ۹۹ دو پرونده مهارت سنتی ساختن و نواختن رباب را مشترک با تاجیکستان و ازبکستان و جشن سده را با تاجیکستان به صورت مشترک ارسال کردیم.
پورعلی اظهار داشت: به علت محدودیت های در نظر گرفته شده به سمت پرونده های چند ملیتی رفته ایم. حتی می خواستیم پرونده مقرنس را با همراهی اسپانیا جهانی نماییم این هنر در ایران تاریخچه طولانی دارد و امکان دارد ازایران به نقاط محتلف جهان رفته باشد. در آثار تاریخی کوردوبای اسپانیا مقرنس کار شده با آنها در اینباره صحبت کردیم اما گفتند این هنر دیگر در اسپانیا رواج ندارد و برای یک دوره تاریخی بوده است و الان پویا نیست با عراق هم وارد مذاکره شدیم اما در نهایت نشد ازاین رو امیدواریم در آینده این پرونده بعنوان پرونده ملی ثبت گردد.
وی اظهار داشت: برای پرونده کشتی پهلوانی هم از مزیت چند ملیتی استفاده می نماییم و برای اجلاس ۲۰۲۲ این پرونده را ارسال خواهیم کرد. تلاش شد از طبقه بندی برنامه پاسداری خوب از میراث ناملموس استفاده نماییم و پرونده زیارت رضوی و خوشنویسی را در این فرمت تدوین و ارسال کردیم.

وی با اشاره به اینکه میراث ناملموس ایران بیشتر در لیست معرف ثبت شده است اظهار داشت: در لیست پاسداری خوب از میراث ناملموس شاید کمتر از ۲۵ کشور پرونده داشته باشند ازاین رو می توان از ظرفیت این لیست هم بهره برد و پرونده آئین زیارت رضوی را با استفاده از این ظرفیت ثبت نمود. بنابراین پرونده آن تهیه و ارسال شد. پرونده خوشنویسی هم در این لیست جای می گیرد و ثبت می شود چون در ایران پاسداری خوبی از آن شده است و برنامه ملی در این خصوص در کشور جریان دارد.
مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی اظهار داشت: یونسکو اخیرا نامه ای زده که از مفاد آن این طور برمی آید که در این لیست هم هر سال هر کشوری تنها یک سهمیه دارد ازاین رو احتمال دارد که خوشنویسی که برای یونسکو ارسال شده در سال ۲۰۲۲ مطرح شود.
پور علی در پاسخ به اینکه چرا پرونده نخل در بین بعضی از کشورهای همسایه ایران به ثبت جهانی رسید اما ایران با وجود اینکه نخلستان های زیادی دارد در این پرونده قرار نگرفت اظهار داشت: از کشور ایران برای مشارکت در این پرونده دعوت نشد و گرنه تمایل داشتیم به این پرونده ملحق شویم از طرفی کشورهای تدوین کننده این پرونده هم کشورهای عربی بودند و پیشنهادی به ایران در اینباره ندادند. البته برپایه مقررات یونسکو در این خصوص محدودیت نداریم یعنی می توانیم در سالهای آینده این مورد را به صورت ملی ارسال و در لیست جهانی ثبت نماییم. در پرونده های ثبت جهانی ناملموس انحصار نداریم یعنی اگر یک عنصر ناملموس توسط کشوری به ثبت رسید، انحصار ایجاد نمی کند که کشور دیگری آنرا ثبت نکند.

1399/03/14
21:55:35
5.0 / 5
2664
تگهای خبر: ملیت , میراث , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912