فراجا گردشگری

خانه نیما یوشیج واجد ارزش ثبت شناخته شد

خانه نیما یوشیج واجد ارزش ثبت شناخته شد فراجا: در حالی مدیركل دفتر ثبت آثار تاریخی می گوید «خانه نیما یوشیج» واجد ارزش ثبت شناخته شده كه فعلا هیچ شماره ثبتی به این بنای تاریخی تعلق نمی گیرد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، با برگزاری جلسه امروز (چهارم بهمن ماه) شورای ثبت آثار تاریخی در سازمان میراث فرهنگی اعلام گردید بار دیگر خانه نیما یوشیج در لیست آثار ملی به ثبت رسیده، در حالیكه با عنایت به صحبت های سیروس نیا، معاون میراث فرهنگی استان تهران، هم اكنون قانون "۷۹" واسطه ماندن این خانه در لیست آثار ملی شده است و باید دید مكاتبه میراث فرهنگی استان تهران با دیوان عدالت اداری در خصوص هویت این خانه و پرونده ثبت ملی آن به كجا می رسد.

فرهاد نظری، مدیركل دفتر ثبت آثار تاریخی، هم در این زمینه به ایسنا می گوید: پرونده «خانه نیما یوشیج» طی روزهای گذشته بار دیگر تهیه شد و با برگزاری جلسه امروز (چهارشنبه، چهارم بهمن) كمیته ثبت آثار تاریخی، این بنا واجد ارزش ثبت شناخته شد.

او تاكید می كند: به علت تعلق این خانه به نیما یوشج، این بنا واجد ارزش ثبت شناخته شده است.

خانه سردار معتمد، همسایه شرقی «پلاسكو» واجد ثبت ملی

او همینطور از بررسی پرونده خانه سردار معتمد در همسایگی «پلاسكو» خبر می دهد و می افزاید: با واجد ارزش شناخته شدن این بنای تاریخی، این بنا در لیست آثار ملی به ثبت می رسد.

نظری همینطور در توضیح روند ثبت و اعلام شماره ثبت بناهای تاریخی پس از تایید كمیته ثبت می گوید: زمانی كه اثری در لیست آثار ملی به ثبت می رسد، مراتب ثبت توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی و ضرورت حفظ آن بنا به استانداری و نهادهای ذیربطی كه بنا در آن محدوده قرار گرفته است، ابلاغ می گردد.

روز گذشته (سه شنبه، سوم بهمن ماه)، سپیده سیروس نیا، معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث استان تهران، به ایسنا اظهار داشت: «در مكاتبه با دیوان عدالت اداری برپایه ماده "۷۹" درخواست بازگرداندن رای ثبت ملی خانه نیما را مطرح می نماییم. »

بنابراین در این شرایط و برپایه آن چه سیروس نیا اعلام نموده است اگر دیوان عدالت اداری برپایه این ماده قانونی درخواست میراث فرهنگی را بپذیرد، خانه نیما با همان شماره ثبت قبلی درنظر گرفته می گردد و لازم نیست دوباره شماره ثبت بگیرد، اما اگر آن درخواست پذیرفته نشود با رای كمیته ثبت سازمان میراث فرهنگی این خانه برای دومین بار در لیست آثار ملی قرار می گیرد.

براساس قانون تشكیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 25 خرداد 1392، برپایه ماده "79" دیوان عدالت اداری «در صورتی كه رئیس قوه قضائیه یا رئیس دیوان رأی قطعی شعب دیوان را خلاف بیّن شرع یا قانون تشخیص دهند، رئیس دیوان فقط برای یك بار با ذكر دلیل، پرونده را برای رسیدگی ماهوی و صدور رأی به شعبه هم عرض ارجاع می كند. رأی صادر شده قطعی است. » در تبصره این ماده هم ذكر شده است: «چنانچه رأی قطعی مبحث این ماده از شعبه بدوی صادر شده باشد، در این صورت پرونده برای صدور رأی به شعبه تجدیدنظر ارجاع می گردد. »
1396/11/05
13:58:15
5.0 / 5
4486
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912