فراجا گردشگری

۲۵ ماه زندان برای اكتشافات جعلی یك دیرینه شناس

۲۵ ماه زندان برای اكتشافات جعلی یك دیرینه شناس به گزارش فراجا یك باستان شناسان اسپانیایی كه اكتشافات مهمی را به نام خود ثبت كرده بود با رای دادگاه به جرم عرضه اطلاعات جعلی، به ۲۵ ماه زندان و پرداخت جزای نقدی محكوم شد.


به گزارش فراجا به نقل از گاردین، این دیرینه شناس که «الیسئو گیل» نام دارد ابتدا در سال ۲۰۰۶ ادعا کرد یک کوزه قرن سومی در شهر "ویتوریا" در منطقه "باسک" اسپانیا کشف کرده که یکی از نخستین نمادهای تصلیب حضرت عیسی (ع) روی آن نقش بسته و همینطور روی آن نوشته های "هیروگلیفی" مصری و واژگانی به زبان باسکی آورده شده که نشان می داد، قدمت زبان باسکی بسیار بیشتر از آن چیزی است که قبلا تصور می شده است.
این دیرینه شناس ادعا کرده بود که اکتشاف او کتاب های تاریخ را بازنویسی خواهد نمود اما بعد از گذشت دو سال یک متخصص، اصالت این اکتشافات را به صورت کلی زیر سوال برد. این متخصص عنوان نمود روی اشیا تاریخی کشف شده نشانه هایی از گِل دوران مدرن مشاهده شده و همینطور مشخص شد که کلمه مخفف (RIP) به معنای آرمیده در آرامش در کنار نقش تصلیب روی کوزه کشف شده که بر خلاف آموزه های مسیحیت در خصوص رستاخیر حضرت مسیح است.
یکی دیگر از موارد مشکوک استفاده از نام «Jupter» از خدایان رومی و استفاده از الفبای «J» به جای «I» در ابتدای آن بود در حالی الفبای لاتین حرف «J» ندارد.
«مارتین آلماگرو» پروفسور مباحث قبل از تاریخ در دانشگاه مادرید پیش از این گفته بود که این اکتشافات یا جوک و یا کلاهبرداری هستند و ابراز تعجب کرده بود که چرا این اکتشافات برای مدتی طولانی جدی گرفته شده بودند.
«الیسئو گیل» به همراه همکارش «روین سردان» به ترتیب به ۲۵ و ۱۵ ماه زندان و پرداخت ۱۲ هزار و ۵۰۰ یورو جریمه مالی محکوم شدند و این جزای مالی به جستجوهای دیرینه شناسی در جنوب منطقه باسک اسپانیا اختصاص می یابد.

منبع:

1399/03/26
15:11:34
5.0 / 5
2553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912