فراجا گردشگری

ضرورت حفظ بقایای حمام بهشتی در ایستگاه مترو

ضرورت حفظ بقایای حمام بهشتی در ایستگاه مترو اصفهان عملیات راه اندازی ایستگاه مترو در محدوده‌ی محله‌ی خلجای اصفهان در حال انجام است؛ درست همان مكانی كه روزی حمامی به نام «بهشتی» در آن قرار داشته و نظر به اهمیت این حمام برای هویت محله‌ی خلجا، سازمان قطار شهری اصفهان ملزم به حفظ بقایای آن شده.


علیرضا جعفری زند، باستان شناس، درباره‌ی اهمیت حفظ بقایای حمام بهشتی به ایسنا اظهار داشت: این حمام جزئی از مجموعه‌ی بازار و مسجد محله خلجا بوده که به مرور زمان، تنها مسجد این مجموعه به صورت کامل باقی مانده و حمام، سال ها پیش شبانه در جریان تعریض خیابان تخریب شده است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون چند طاق چشمه از حمام بهشتی بر جا مانده، اشاره کرد: بنده در جلسه ای با حضور معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث، به ایشان تاکید کردم که چون قدمت مسجد، به قبل از زمان حکومت شاه عباس و دوران حکومت شاه طهماسب برمی گردد، به احتمال زیاد حمام بهشتی نیز دارای چنین قدمتی بوده و لازم است که برای نشان دادن اهمیت محله خلجا در دوران صفویه نسبت به حفظ بقایای آن توجه و اقدام گردد.
ناصر طاهری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان نیز در گفت و گو با ایسنا دراین باره اظهار نمود: ما به طورکلی برای ایستگاه های خط دو قطار شهری که در بافت تاریخی قرار دارد، شهرداری را ملزم به حضور ناظر میراث فرهنگی کرده ایم. خوشبختانه این ایستگاه ها در سطح زیرین اجرا می شود و مکانیسم آن با خط یک قطار شهری فرق دارد.
وی افزود: سابقاً کل ایستگاه را خاک برداری می کردند اما هم اکنون فقط به اندازه مسیر تردد به سمت زیرزمین راه را باز می کنند و بقیه عملیات حفاری در زیرزمین انجام می شود؛ بنا بر این به سطح بالا صدمه ای نمی رسد.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان اشاره کرد: باوجوداینکه حمام بهشتی دهه های گذشته در جریان راه اندازی تقاطع خیابان خلجا و طالقانی از بین رفته و فقط چند طاق از آن باقی مانده، ما با شهرداری و قطار شهری اصفهان مکاتبه کردیم و به آنها گفتیم در طرح معماری خود این بقایا را نیز مدنظر داشته باشند چون ملزم به حفظ آن هستند.
طاهری اضافه کرد: سازمان قطار شهری آمادگی حفظ بقایا و آثار تاریخی را در کنار اجرای پروژه خود دارد و نمونه‌ی این کار را در ایستگاه مترو میدان امام حسین(ع) و آبراهه تاریخی که حفظ و به معرض نمایش گذاشته شده شاهد می باشیم.1399/04/01
00:29:49
5.0 / 5
2423
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912