فراجا گردشگری

دزد، موزه مردم شناسی را جارو كرد

دزد، موزه مردم شناسی را جارو كرد به گزارش فراجا تصاویر نشان می دهند بدون هیچ صدمه ای به ویترین ها، آثارِ موزه مردم شناسی در سرای كاظمی كه تا مدتی قبل بعنوان دفتر مدیریت بافت تاریخی منطقه ۱۲ تهران در محله امامزاده یحیی استفاده می شد، به سرقت رفته اند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، سرای کاظمی پس از مرمت و ساماندهی سال ها بعنوان دفتر مدیریت بافت تاریخی منطقه ۱۲ تهران مورد استفاده بود که با تغییر مکانِ این دفتر، جای آنها را مدیریت گردشگری شهرداری منطقه می گیرد، تا این که این خانه ی تاریخی را با عنوان «خاه موزه تهران قدیم» و با یک موزه مردم شناسی که آثار قدیمی مانند دوربین های قدیمی و بعضی از وسایل زندگی مردم از گذشته و حتی تعدادی عروسک های قدیمی از گردشگران استقبال می کرد، اما ۲۱ روز قبل، سارقی که گویا چند ساعت خویش را در فضای این سرای تاریخی پنهان کرده بوده، با استفاده از تاریکی شب، آثار موزه مردم شناسی آنرا به سرقت می برد.


آرش صابری - فعال میراث فرهنگی - در گفتگو با ایسنا، با تایید این اتفاق می گوید: بر مبنای صحبت هایی که مطرح گردیده است، سارق در ۱۹ خرداد چند ساعتی خویش را در بعضی از فضاهای این بنای تاریخی پنهان می کند و نیمه های شب با خالی کردن ویترین هایی که آثار ارزشمندی داشته اند، آنها را تا پیش از طلوع آفتاب از موزه خارج می کنند.
او با بیان این که این فضای تاریخی هم چنان یکی از نقاطی است که توسط گردشگران مورد بازدید قرار می گیرد، ادامه می دهد: متاسفانه بافت تاریخی اودلاجان در طول سال های گذشته به واسطه ی نبود نظارتی درست از جانب مدیریت بافت تاریخی، با مشکلات زیادی روبرو شده است. مانند ایجاد اداره ها و کانون هایی با نام بافت تاریخی تهران که هر کدام با مجوز از مدیریت های مختلف تلاش در انجام کاری در این عرصه دارند، اما هنوز کاری درست هم در این حوزه انجام نشده است.
وی ادامه می دهد: ای کاش ساز و کاری دربافت تاریخی اودلاجان ایجاد می شد تا گردشگران و مخاطبان بناهای تاریخی بتوانند بازدید بهتری از این بناهای تاریخی داشته باشند، هر کدام از این بناهای تاریخی از یک دستگاه دستور می گیرند و این خود سبب بروز برخی مشکلات در این بناهای تاریخی می شود.
صابری با اشاره به این که موزه طهران قدیم در سرای کاظمی، موزه ی مردم شناسی بود که آثاری مانند یکسری دوربین های قدیمی و اسباب بازی های کودکان و برخی وسایل زندگی مردم که برخی حتی قدمتی ۹۰ ساله دارند و حتی برخی وسایل الکترونیکی موزه، را به معرض نمایش گذاشته بود، اضافه می کند: سال قبل دو بار از کنیسه یهودی ها در خیابان سی تیر سرقت شد که پس از آن اجازه ی بازدید از این فضا داده نشد، این اتفاق در واقع بی توجهی به این بافت تاریخی را نشان داده است.
او با اشاره به این که اگر در فضای سرای کاظمی به جز نگهبان ها دست کم یکی دو راهنمای موزه حضور داشت شاید این اتفاق یعنی پنهان شدن سارق در فضای موزه و سرقت آثار رخ نمی داد، می افزاید: با عنایت به این که این اتفاق در وسط هفته هم رخ داده است، شاید اگر یک کارشناس هم در این فضا بود این اهمال کاری رخ نمی داد و حدود سه میلیارد تومان اثر قدیمی از این موزه به سرقت نمی رفت.
صابری، شیوع اپیدمی کرونا و خلوت بودن فضای موزه ای را یکی دیگر از علت های این اتفاق می داند و می گوید: متاسفانه ضعف مدیریت و استفاده نکردن مناسب از فضاهای بلااستفاده ی این بنای تاریخی هم عاملی دیگر در وقوع این اتفاق است، می توان گفت، این بنای تاریخی به حال خود رها شده بود.


شاید نگرفتن ورودی موزه که خود عاملی برای حضور نداشتنِ همیشگی یک نگهبان در ورودی سرای کاظمی است هم عاملی دیگر برای سرقت رخ داده از موزه مردم شناسی باشد، هر چند حالا نگهبان موزه معمولا در وسطِ حیاط موزه می نشیند تا دیدِ بهتری جهت بررسی همه ی فضاهای سرا داشته باشد، اما ای کاش این اقدام را پیش از این سرقت هم انجام می دادند.
حتی شاید بتوان اتفاق رخ داده را زنگِ هشداری برای دیگر موزه های شهرداری تهران دانست، تا نحوه ی حفاظت از بناها و موزه هایشان را بیشتر مدنظر قرار دهند.

1399/04/13
12:21:50
5.0 / 5
2496
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912