فراجا گردشگری
میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

پلوی شیرازی در UNWTO

پلوی شیرازی در UNWTO فراجا: راهیابی پلوی شیرازی به سازمان جهانی جهانگردی، افتتاح نمازخانه توسط وزیر میراث فرهنگی، تدوین سند استراتژی ملی صادرات گردشگری همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


گروه فرهنگ؛ این هفته معاون گردشگری کشور از تدوین سند استراتژی ملی صادرات گردشگری ایران با کمک فنی ITC و مشارکت مالی اتحادیه اروپا آگاهی داد.
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: با هدف بهره مندی از ظرفیت های بین المللی برای توسعه گردشگری، همکاری مشترک با مرکز تجارت بین المللی (ITC) را در سال قبل در دستورکار خود قرار دادیم. شکل گیری این همکاری، برمبنای نشستهای مشترک با نمایندگان دفتر مرکزی ITC و رایزنی های به عمل آمده با سازمان توسعه تجارت بعنوان دستگاه رابط و هماهنگ کننده صورت گرفته است.
او آغاز فرآیند اجرایی این پروژه مشترک را سال ۱۳۸۹ اعلام نمود و اضافه کرد: در قالب اقدامات و پیگیری های به عمل آمده از جانب این معاونت، بخش گردشگری از میان بخش های مختلف صنعتی، خدماتی و تجاری کشور، بعنوان اولویت اول همکاری با مرکز تجارت بین المللی برگزیده شد و طی این همکاری مقرر شد سند استراتژی ملی صادرات گردشگری ایران با کمک فنی ITC و مشارکت مالی اتحادیه اروپا تدوین شود.
تیموری درباب اقدامات صورت گرفته اظهار داشت: به دنبال توافق و تعریف همکاریهای مشترک، اقدامات گوناگونی از زمان آغاز فاز اجرایی تدوین پروژه انجام شده است که انجام سه مرحله از مأموریت مشاوران بین المللی و نماینده دفتر مرکزی ITC، تشکیل تیم اصلی پروژه Team) (Core متشکل از ذینفعان بخش دولتی و خصوصی گردشگری بمنظور اعتبارسنجی هر مرحله از پروژه در معاونت گردشگری، شناسایی بخش های اولویت دار گردشگری در زمینه قابلیت های توسعه و فرصت های رقابت پذیری گردشگری در ایران از آن جمله اند.

پلوی شیرازی که به مزاج UNWTO خوش آمدایران با ارسال کلیپی از نحوه تهیه غذای سنتی قنبر (غمبر) پلوی شیرازی در کمپین تبلیغاتی «سلایق غذایی» یا (Gstronomy) که از جانب سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) انجام شد شرکت کرد/. «محمد قاسمی» مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: گردشگری خوراک (Gastronomy Tourism) یکی از زیر مجموعه های گردشگریست که در آن انگیزه اصلی سفر گردشگر، تجربه غذاهای جدید در مقصد مورد بازدید به شمار می آید. این نوع گردشگری در واقع بعنوان حافظ میراث فرهنگی کشور میزبان (میراث غذایی) عمل کرده و از این رهگذر فرصت هایی را هم در زمینه های مختلف همچون اشتغال زایی بخصوص در مناطق روستایی فراهم می آورد.
وی اضافه کرد: به همین دلیل سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) بعنوان قسمتی از کمپین «فردا سفر کنید» (Travel Tomorrow)، از کشورهای عضو خواست در قالب استانداردها و ضوابط ابلاغی خود کلیپ هایی را در زمینه معرفی غذاهای سنتی خود تهیه و ارسال کنند. این اقدام UNWTO اساساً جهت مواجهه با چالش جهانی حاصل از شیوع ویروس کرونا در جهان و با هدف احترام به فرهنگ های مختلف و به صورت ویژه توجه به سلایق غذایی بعنوان بازتابی از فرهنگ، میراث، سنت و در عین حال انتقال احساس جامعه صورت پذیرفته است.تبلیغات تورهای ترکیه غیرواقعی است
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اظهار داشت: فروش بلیت تحت عنوان تور خارج از کشور منوط به نظریه عمومی کشورهای مختلف دارد و کشورهای توریستی پذیرای مسافرین نیستند. رضا جعفرزاده اظهار داشت: ایجاد تعهد برای مسافران پیش از فراهم شدن شرایط لازم برای پروازهای خارجی برخورد قانونی به دنبال خواهد داشت. وی ادامه داد: هم اکنون کشور ترکیه پذیرای اتباع خود، مسافرینی که تبعیت آن کشور و کسانی است که دارای ویزای کاری هستند خواهد بود و تبلیغات انجام تور و اعزام گردشگر به این کشور حقیقت ندارد و مسافران باید از صحت و سقم بلیتی که دریافت می کنند آگاه باشند. جعفرزاده اشاره کرد: شرکت های هواپیمایی هم موظفند نسبت به نحوه فروش بلیت های خود نظارت دقیق داشته باشند و بعد از دریافت مجوز پرواز به کشورهای خارجی نسبت به فروش بلیت های خود اقدام نمایند همینطور صراحتاً شرایط مسافرانی مورد پذیرش کشور مقصد را اطلاع رسانی کنند. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اظهار داشت: در صورت مشاهده هرگونه فروش بلیتی که توسط مراکز فروش یا دفاتر خدمات مسافرت هوایی و چه مراکز فروش بلیت الکترونیکی که صندلی پروازی برای آن در نظر گرفته نشده را به سازمان هواپیمایی کشوری جهت برخورد با آنها معرفی کنند.
افتتاح نمازخانه وزارتخانه توسط وزیر!این روزها تمام اجزای صنعت گردشگری به سبب شیوع ویروس کرونا به شدت صدمه دیده است صنعتی که می توانست در روزهای عید نوروز و روزهای آخر سال و تعطیلات خرداد ماه جانی باردیگر بگیرد، به سبب منع سفر افراد، شکستی اساسی خورد.
هتل ها و آژانس داران مقروض همچنان به دنبال وعده های داده شده از جانب متولیان هستند و می گویند که این وعده ها یا عملی نمی گردد و یا مرهمی برای آنها نیست.
از آن طرف مردمی که می بایست برای انجام سفرهای ضروری به مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری رجوع کنند با عدم نظارت های جدی روی مبحث رعایت بهداشت مواجه می شوند.
به تازگی لیستی از پروژه های اقتصاد مقاومتی برای سال ۹۹ اعلام شده است که در هیچکدام از آنها نامی از گردشگری و صنایع دستی برده نشده است.
این روزها که بازار بورس داغ است وزارت میراث فرهنگی برای ورود بخش های مختلف گردشگری به این بازار سکوت اختیار و تنها به برگزاری یک جلسه اکتفا کرده است.
هنرمندان صنایع دستی هم به دنبال بیکار شدن عده زیادی از آنها و به فروش نرفتن تولیداتشان به دنبال راهی برای برون رفت از وضع موجود هستند.
اوضاع میراث فرهنگی کشور هم که مانند همیشه در انتظار یک قانون درست و یا یک اقدام از جانب وزارت خانه است و هر بار از گوشه ای از کشور درباره اتفاقات ناگوار آن خبری به بیرون درز می کند.
اکنون و در شرایطی که به ماه های پایانی دولت نزدیک است، مهمترین اقدام علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی بی توجه به این مسائل، مشغول افتتاح رسمی باشگاه ورزشی، بازسازی نمازخانه و بهینه سازی آشپزخانه و رستوران ساختمان وزارتخانه است!
برای این منظور حتی روبان هم قیچی شد گزارش تصویری تهیه و در خبرگزاری متعلق به این وزارتخانه گزارشی هم انتشار یافته است.
در این گزارش مونسان به همراه معاونان و مدیران خود از باشگاه ورزشی رستوران و نمازخانه بازدید کرده است!
تعویض پوشش حفاظتی درگاه های کاخ بارعام و انسان بالدارافشین ابراهیمی مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد اظهار داشت: با گذشت چهار سال از مسقف سازی درگاه های شش گانه کاخ بارعام و نقش برجسته انسان بالدار در مجموعه میراث جهانی پاسارگاد با بهره گیری از نوع خاصی از برزنت، این پوشش ها به مرور زمان عملاً عملکرد حفاظتی خویش را از دست داده، با به نمایش گذاشتن چهره نامناسبی از اثر، آشفتگی زیادی در محل ایجاد کرده بودند.
او اضافه کرد: به همین دلیل در امتداد ساماندهی و مناسب سازی عناصر مبلمانی مجموعه، نسبت به برچیدن این پوشش ها و جایگزین کردن آنها با ورق های پلی کربنات اقدام شد و همزمان با این جابجایی، تغییراتی هم در ابعاد و ارتفاع پوشش ها صورت گرفت تا کمترین خدشه به چهره معماری و سیمای تاریخی اثر وارد شود، مقاومت در مقابل عبور امواج یو وی و تأمین شرایط بهینه محیطی (نور، دما، سایه) از خصوصیت های بارز این نمونه از پوشش ها است.
ابراهیمی افزود: در مورد نقش برجسته انسان بالدار مقرر است در آینده ای نزدیک و با همکاری گروه ایتالیایی، پوشش حفاظتی پلی کربناتی به پنل های خورشیدی تجهیز و از برق تولیدی برای نورپردازی اثر و کاخ دروازه استفاده گردد.


منبع:

1399/04/23
11:45:02
5.0 / 5
2062
تگهای خبر: اقامت , بازار , پرواز , تبلیغات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912