فراجا گردشگری
در نشست هیئت امنای مجموعه های تاریخی مطرح شد؛

كاهش شدید درآمد موزه ها و اماكن تاریخی بعد از كرونا

كاهش شدید درآمد موزه ها و اماكن تاریخی بعد از كرونا به گزارش فراجا وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: موزه ها در سه ماه اول سال 800 میلیون تومان درآمد داشتند درحالی كه در زمان مشابه سال قبل حدود 30 میلیارد تومان درآمد به دست آورده بودند.



به گزارش فراجا به نقل از مهر، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی در اولین نشست هیئت امنای مجموعه های فرهنگی تاریخی که با حضور اعضای هیئت امنای مجموعه های ملی، معاونان و مدیران وزارتخانه و ۱۲ استان، به شکل ویدئوکنفرانس، در کاخ سعدآباد برگزار شد، اضافه کرد: بحث هیئت امنایی شدن اماکن تاریخی مدتی مطرح بود و در برنامه ششم توسعه نیز به آن اشاره شده بود اما یک مقدار زمان برد تا کارهای آن صورت گیرد و بخشنامه آن به تصویب هیئت وزیران برسد. تلاش می شود تا در چارچوب هیئت امنایی شدن بتوانیم از همکاری و مشاوره دوستان استفاده و به نحو مطلوب تری این مجموعه ها را اداره نماییم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: در چارچوب هیئت امنایی شدن، تلاش می نماییم تا فارغ از بودجه و امکانات دولتی بتوانیم از امکانات و کمک های بیرونی نیز استفاده نمائیم، تا کنون محدودیت های قانونی جهت استفاده از این امکانات داشتیم در صورتیکه خیلی از ایرانیان داخل و خارج از کشور علاقمند بودند تا در اداره این اماکن مهم، مشارکت کنند و به موضوع میراث فرهنگی کشور بپردازند.
مونسان اظهار داشت: سال قبل ۷۰ میلیارد تومان میزان درآمد وزارتخانه در چارچوب فروش بلیت و برنامه های اجرا شده در اماکن تاریخی بود که این درآمد بین این اماکن برای نگهداشت آنها توزیع شد. با این روندی که به سبب شیوع ویروس کرونا برای موزه ها به وجود آمده است، تا آخر سال درآمد زیادی نخواهیم داشت و با یک چالش در نگهداشت این اماکن روبه رو خواهیم بود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: ۳۴ هزار اثر ثبت ملی شده و ۲۴ اثر ثبت جهانی شده داریم، اعتباری که دولت برای نگهداشت این آثار در نظر گرفته است، حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است یعنی به اندازه یک پروژه راه، سد یا یک نیروگاه، انصافاً انجام دادن کار با این بودجه محدود دشوار است.
وی بیان کرد: از ظرفیت ماده ۲۷ به خوبی استفاده و سعی کردیم بناهایی که قابلیت واگذاری دارند، حق بهره برداری آنرا به مردم واگذار نماییم و از پول مردم برای نگهداشت و مرمت استفاده نمائیم، اما شرایط دشوار است اماکن تاریخی نیاز به هزینه دارند و با این بودجه اندک نمی توان کار زیادی انجام داد.
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در این جلسه از افتتاح ۲۰۰ پروژه در حوزه میراث آگاهی داد و اضافه کرد: «این پروژه ها به زودی آماده بهره برداری هستند.
او از سامان دهی و مستندنگاری ۷۴۸ هزار و ۳۰۷ شیء فرهنگی تاریخی از شروع سال ۹۲ تا آخر سال ۹۸ آگاهی داد و اضافه کرد: از شروع سال ۹۲ تا آخر سال گذشته ۴۴۴ هزار و ۶۷۰ شیء از اموال مجموعه داران بخش خصوصی شناسایی و ساماندهی شده است.
برای کسب درآمد بیشتر اماکن تاریخی در جوار آنها فروشگاه راه اندازی شود
غلامعلی حدادعادل بعنوان عضو حقیقی هیئت امنای مجموعه های فرهنگی تاریخی در این جلسه اظهار داشت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کمک نماید تا بعضی از دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بتوانند پایان نامه های خودرا با این مساله انتخاب و دراین زمینه تحقیق کنند.
او اضافه کرد: در دنیا بوسیله دو شیوه از موزه ها و اماکن تاریخی کسب درآمد می کنند، نخست بوسیله فروش بلیت و دوم راه اندازی یک فروشگاه در اطراف اماکن تاریخی تا گردشگران از این فروشگاه بتوانند محصولات فرهنگی و صنایع دستی آن کشور را خریداری کنند و در آمد بیشتری از فروش بلیت موزه کسب کنند. پیشنهاد می کنم در کنار اماکن تاریخی کشورمان یک فروشگاه راه اندازی شود.
در ادامه اعضای حاضر پیشنهادهای خودرا مطرح نمودند. در این جلسه مجموعه های فرهنگی تاریخی که مقرر است به شکل هیئت امنایی اداره شوند برای اعضا معرفی گشتند، همین طور با تشکیل کمیسیون دائمی موافقت و مقرر شد جلسه کمیسیون دائمی هیئت امنا حداکثر تا دو هفته آینده تشکیل گردد.


منبع:

1399/04/25
15:04:00
5.0 / 5
2501
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912