فراجا گردشگری
فراجا بررسی كرد

از موزه ملی شعبه سی تیر تا موزه ملی شعبه بزرگراه خلیج فارس

از موزه ملی شعبه سی تیر تا موزه ملی شعبه بزرگراه خلیج فارس به گزارش فراجا تیترها با این جملات شكل گرفتند؛ «شعبه دوم موزه ملی در مرقد امام»، «گنجینه موزه ملی را به مرقد امام می برند» و پرمدعاترینش «لوور هم در ابوظبی شعبه دارد»! تیترهایی كه برای یك خبر به روز شدند: ایجاد موزه شماره 2 در حرم بنیانگذار انقلاب و احتمال انتقال 400هزار اثر از مخزن موزه ملی ایران به آن موزه!


درواقع جلسه ای که حدود ۱۰ روز از برگزاری آن گذشته بود، این دفعه توسط یک رسانه در فضای مجازی منتشر و به مهمترین بخش آن یعنی احتمال انتقال آثاری از مخازن موزه ملی ایران اشاره کرده بود؛ چیزی حدود ۴۰۰ هزار اثر از این مخزن به جایی که به آن صفت امن داده اند.
به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، دوم مرداد در دیدار علی اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - و سیدحسن خمینی علاوه بر دیگر تعهدات طرفین، نسبت به ایجاد یک موزه در حرم امام راحل نیز تاکید کرده اند. از طرف دیگر محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی وزارتخانه – نیز در همان جلسه درباره ی راه اندازی موزه شماره ۲ در محل حرم به ارائه توضیحاتی پرداخته و گفته است: «برای راه اندازی موزه شماره ۲ قول تخصیص اعتبار در هفته گذشته داده شد که با انجام این مهم تا اختتام امسال فاز یک موزه را آغاز خواهیم کرد. با وجود چهار میلیون اثر در موزه های کشور و ۴۰۰هزار اثر در مخزن موزه ملی، پتانسیل نمایش ۲ تا ۳هزار اثر در موزه شماره ۲ وجود خواهد داشت.»
با انتشار باردیگر این خبر، واکنشهای زیادی از طرف فعالان میراثی و کارشناسان موزه دار عنوان شد. برخی آنرا داستانی غم انگیز خواندند و برخی دیگر این پرسش را مطرح نمودند که برمبنای کدام تصمیم و قانون این اقدام می تواند صورت گیرد. از طرف دیگر، برخی به تلخند روی آورند.
با وارد شدن این هجمه به سمت میراث فرهنگی و علامت سوال های زیادی که در ذهن هر کس که این خبر را می شنید، وجود داشت؛ محمدرضا کارگر - مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی – نیز گفت؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز الان در دولت پیگیر تخصیص اعتبار برای راه اندازی موزه جدید در مرقد امام خمینی (ره) است.
سرانجام علیرضا بای – مدیر کل روابط عمومی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – در تویینی که دو شنبه ۱۳ مرداد در فضای مجازی منتشر کرد، به چند نکته اشاره کرده است: «حساسیت افکار عمومی و فعالان میراث فرهنگی ستودنی و پاسخگویی به ایشان ضروری می باشد، «گنجینه هیچ موزه ای به حرم امام (ره) منتقل نمی شود»، «بناست با ساخت مجموعه ای استاندارد، بر طرفیت موزه ای کشور افزوده شود»، «در صورت رعایت استانداردها، برخی آثار مکشوفه بعد از انقلاب به نمایش در می آید»
همین طور هنوز ۲۴ ساعت از اولین اظهارنظرهای اول کارگر در دفاع از این طرح نگذشته بود که او این دفعه در گفت و گو با سایتِ وزارتخانه میراث فرهنگی درباره انتقال برخی از اشیای تاریخی به زیرزمین مرقد امام خمینی (ره) به اظهار نظر جدیدی روی آورد.
او تاکید کرد: «قرار نیست مخزن موزه ملی و اشیای آن به این مکان منتقل شود. در همه جای دنیا علاوه بر مخازن اصلی موزه ها، مخازن امن دیگری در مواقع اضطراری مانند جنگ، سیل، زلزله و... برای انتقال آثار و حفاظت از آنها در نظر می گیرند. یکی از مکان هایی که می توان بعنوان مخزن امن در شرایط اضطراری به سبب ساختار ساختمانی استانداردی که دارد از آن استفاده کرد، فضایی بیش از ۲۵ هزار متر مربع است که در شهر آفتاب قرار دارد. اگر استانداردهای جهانی که مدنظر ماست، در نظر گرفته شود، می توان بعنوان یک مخزن امن برای موزه ملی در مواقع اضطراری از این مکان بهره برد.»
همه این صحبت ها در حالی عنوان شد که برمبنای اظهار نظر خیلی از موزه داران، بهترین گزینه برای ایجاد همان مخزن امن، چند متر آن طرف تر از موزه ملی ایران یعنی میدان مشق بود که حتی تصویب هیات دولت را نیز داشت و در صورتیکه وزارتِ امور خارجه ساختمانِ خودرا تحویل می داد، اساسا این برنامه ریزی و این مصوبه به بهترین نحو برای ایجاد یک مسیرِ موزه ای کامل در مرکز تهران شکل می گرفت.
منبع:

1399/05/14
14:05:58
5.0 / 5
1716
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912