فراجا گردشگری
مدیر مجمع هنرمندان صنایع دستی با مهر مطرح كرد؛

بازار بورس منهای صنایع دستی

بازار بورس منهای صنایع دستی فراجا: مدیر مجمع صنایع دستی معتقد می باشد وزارت میراث فرهنگی برنامه ای برای جذب سرمایه گذار و پشتیبانی از هنرمندان ندارد و الا وارد بازار بورس شده بود و یا سرمایه لطمه دیدگان از عدم صادرات را جذب می كرد.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ حسین بختیاری مدیرعامل مجمع هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی است که تلاش می کند بتواند زیرساخت های مشکلات هنرمندان این حوزه را به گوش مسئولان مربوطه برساند و آنها را با کمک نمایندگان مجلس به سرانجام برساند. از سال ها پیش او و همکارانش در این راستا فعالیت نموده اند حالا فعالیت شأن برای تشکیل کمیته صنایع دستی در مجلس به بار نشسته است چون این کمیته تشکیل شد و حالا می توانند مشکلات قانونی صنایع دستی را پیگیری کنند. بختیاری در سرای هنر فردوسی که جمع زیادی از هنرمندان صنایع دستی با همراهی بخش خصوصی در آنجا فعالیت دارند پاسخگوی سوالات خبرنگار مهر بود.
* از مدت ها پیش بحث تشکیل کمیسیون صنایع دستی مطرح بود گویا در مجلس بالاخره به آن پرداخته شد اما این دفعه با عنوان کمیته صنایع دستی فعالیت می کند. چه نیازی به تشکیل این کمیته وجود داشت؟
در جلسه ای با حضور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس پیشنهاد کردیم کمیته صنایع دستی تشکیل گردد این پیشنهاد مورد قبول واقع شده و در نهایت تشکیل شد و الان برای نخستین بار کمیته ای تحت عنوان تبلیغات ارشاد گردشگری و صنایع دستی وجود دارد این کمیته قبلاً با نام ارشاد و تبلیغات وجود داشته و بعداً به آن گردشگری و صنایع دستی افزوده شد.
* یعنی هنوز صنایع دستی کمیته مستقلی ندارد؟
خیر. ندارد. ما از رئیس مجلس خواستیم تا دستور تشکیل کمیسیون صنایع دستی و گردشگری را صادر کند. هدف ما تشکیل کمیسیون است اما تا این روند طی و موافقت با آن گرفته شود؛ تشکیل کمیته می تواند مؤثرترین راه برای رسیدن به هدف اصلی باشد.

ما معتقدیم اگر وزارتخانه بزرگی مانند میراث فرهنگی وجود دارد باید کمیسیون مربوطه آن هم در مجلس وجود داشته باشد و نمایندگان مرتبط در این عرصه فعالیت نموده و قوانین و لوایح و طرح ها را بررسی نمایند و روی آنها نظر دهند و به صحن مجلس ببرند. پس نیاز است که زیرساخت آن تشکیل گردد پس تا زمان تشکیل آن زیرساخت اصلی ما می توانیم کمیته تخصصی در کمیسیون فرهنگی داشته باشیم. انتظار ما این است که صنایع دستی مورد توجه بیشتری قرار گیرد چون از زمان تشکیل صنایع دستی بعد از انقلاب تا کنون، دوره دهم مجلس بیشترین فعالیت را در حوزه صنایع دستی داشته است. مانند تصویب قانون پشتیبانی از هنرمندان و اساتید صنایع دستی، تصویب قانون تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه و مالیات بر ارزش افزوده صنایع دستی. ما در دوره قبلی پرتعدادترین فراکسیون های صنایع دستی و فرش را در مجلس داشتیم پس انتظار می رود این روند در دوره مجلس جدید بیشتر شود.
* چه مشکلاتی را با اعضای این کمیته در بین خواهید گذاشت؟
یکی از مشکلات ما حوزه بازرگانی و اقتصاد صنایع دستی است. سال های زیادی است که سفارش می نماییم این بخش را فعال کنند چون اگر این مشکل حل شود هنرمند هم می تواند بهتر تولید نماید اما متأسفانه در حوزه بازرگانی یک ساختار مناسب و تلاشگر نداریم. ما حالا از نمایندگان مجلس با تشکیل این کمیته می خواهیم تا به این موضوعات و مشکلات بپردازند و بدین سان قسمتی از مطالبات خودرا اعلام نماییم.
در حال تنظیم نامه ای برای رئیس کمیسیون هستیم تا فعالان صنایع دستی برای ارائه گزارش وضع موجود به حضور اعضا برسند ما معتقدیم تنها نمایندگان، عضو این کمیته نیستند بلکه همه افراد مرتبط عضو هستند. یکی از اشکالات بیمه هنرمندان صنایع دستی و قالیبافان بود این قانون برای سه دوره قبل است اما چرا هیچ گاه به آن پرداخته نشد. قبلاً بیش از ۷۰ هزار نفر بیمه بودند الان کمتر از ۴۰ هزار نفر بیمه شدند. چون دولت می بایست بودجه لازم را به سازمان تامین اجتماعی می داد. دیدگاه متولیان دولتی به صنایع دستی نباید فقط اقتصادی باشد بلکه باید این نگاه به نگاه فرهنگی تغییر کند تمام میراث فرهنگی ساخته شده توسط بشر کار دست هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع دستی بوده است.

موضوع دیگر در حوزه مالیاتی است که از هنرمندان گرفته می شود. گرفتن مالیات خوب است اما از چه کسانی؟ ما پیگیر هستیم تا این اتفاق نیفتد و برای فعالیت هنرمندان صنایع دستی مالیات در نظر گرفته نشود. یکی از دلیلهای ما به جهت اینکه می گوئیم متولیان وزارت میراث فرهنگی کارآمدی لازم را برای اداره امور ندارند همین است که در جلسات حضور پیدا کرده و می گویند هر کسی بالاتر از ۲۰۰ میلیون تومان درآمد سالانه داشت، مشمول مالیات شود. در واقع شخص وزیر میراث فرهنگی با این مساله موافقت کرده است این اتفاق نشان میدهد که اهمیت صنایع دستی را درک نکرده اند آیا می دانند که ۲۰۰ میلیون تومان برای صنایع دستی چقدر می شود چطور از گردشگری حمایت می شود اما از هنرمندان صنایع دستی مالیات می گیرند؟ متأسفانه مدیران حالا درایت لازم را برای اداره صنایع دستی ندارند.
* موارد دیگری که با نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در بین گذاشتید چه بود؟
در نامه ای به بیان بعضی از مشکلات و مطالبات هنرمندان و صنعتگران و فعالان و تشکل های این بخش و طرح سوال از مسئولان اجرایی خصوصاً وزیر میراث فرهنگی پرداختیم مانند اینکه علت عدم اجرای قانون پشتیبانی از اساتید و هنرمندان صنایع دستی ابلاغ گردیده اسفند ۹۶ چیست؟ علت عدم همکاری مناسب وزارتخانه با تشکل های صنایع دستی و اختصاص وام ۷ میلیارد تومان به تشکل های گردشگری چیست؟ چون بااینکه وام به گردشگری تعلق می گیرد اما به هنرمندان صنایع دستی توجهی نمی گردد. مورد دیگر اینکه علت عدم حضور تشکل های ملی صنایع دستی در جلسات مهم و عدم شفافیت و برنامه مشخص معاونت مربوطه برای پشتیبانی از تولید و صادرات صنایع دستی چیست و چرا به صورت شایسته از هنرمندان صنایع دستی لطمه دیده از کرونا حمایت نمی گردد.
* اعلام گردید که هنرمندان صنایع دستی هم می توانند از وام های حمایتی بهره مند شوند، چه تعداد هنرمند موفق به کسب این وام شدند؟
یک بار شنیدم که ۲۸ هزار نفر در سامانه کارا ثبت نام کرده اند تا این وام را بگیرند. ممکنست تعداد کمی باشند که می توانند وام حمایتی صنایع دستی را بگیرند به بعضی از استانها کمک شد که ناکافی است. ما بعنوان هنرمندان خلاق صنایع دستی به این وام ها نیاز نداریم مشکل اصلی ما عقب نگه داشته شدن هست هنرمندان صنایع دستی آنقدر باید خودکفا شوند که احتیاجی به این وام ها نداشته باشند.
الان بحث تشکیل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستبافت و احیای آثار تاریخی مطرح است دولت باید روی این مساله سرمایه گذاری کند و چند سال در این صندوق سرانه بدهد تا بتوانند این صندوق را در فرابورس ارائه نمایند و هنرمندان هم در این بخش وارد شوند و هر کدام از هنرمندان که راغب هستند می توانند در آن سرمایه گذاری کنند و هنرمندان را از این طریق توانمند نماییم تا اگر چنین بحران هایی مانند کرونا بوجود آمد خودشان بتوانند از پس کار خود برآیند.
* چرا تا کنون حوزه صنایع دستی وارد بازار بورس نشده است؟
سال ۸۸ می خواستیم صنایع دستی را وارد بورس نماییم اما دولت سهم خواهی کرد و اجازه نداد که این اتفاق بیفتد وقتی معادله ای بهم می خورد تا باردیگر این معادله احیا شود آن هم در زمان بی اعتمادی چقدر زمان می برد؟ الان امکان تشکیل باردیگر هلدینگ و ورود به بازار بورس و فرابورس وجود دارد تنها باید دولت سرمایه گذاری لازم را کند. ما حالا افراد متقاضی زیادی داریم که می خواهند سرمایه خودرا از بخش های دیگر وارد حوزه صنایع دستی کنند اما متأسفانه متولیان دولتی هیچ برنامه ای برای جذب این افراد ندارد. وظیفه دولت در هر بخشی ایجاد تسهیلات لازم برای علاقه مندان برای مشارکت و سرمایه گذاری در آن بخش است سوالم این است که دولت در این عرصه چه اقدامی انجام داده است. بسیاری از افراد بودند که سرمایه خودرا در حوزه واردات و صادرات به کار می بردند ولی با تحریم ها نتوانستند خوب کار کنند بنا بر این تمایل داشتند در حوزه صنایع دستی وارد شوند اما نتوانستیم این افراد را جذب نماییم.
* در حوزه جذب سرمایه گذار برای صنایع دستی یک دفعه جلسه ای با حضور برج داران برگزار شد، نتیجه آن جلسه چه بود؟
جلسه نمادین و بی اثری در حوزه جذب سرمایه گذاران و برج داران انجام شد اما کسی پیگیر نشد چون وزارت میراث فرهنگی برای آن برنامه ای نداشت. وزارت میراث فرهنگی تصور می کند که صنایع دستی به سرمایه گذار نیاز ندارد و هر زمان هنرمندان خواستند می توانند با دادن یک میلیون تومان وام به آنها رسالت خودشان را انجام دهند حتی شنیدم این وزارتخانه در بعضی از استانها مانند استان کهگیلویه و بویراحمد کمک نقدی ۲۰۰ هزار تومانی به هنرمند لطمه دیده از کرونا کرده است! در وزارت میراث فرهنگی اداره کل پشتیبانی از تولیدات صنایع دستی وجود دارد می خواهم این افراد حمایت هایی که از تولیدات انجام داده اند را در ۲۰ سال اخیر لیست کنند ما هم بدانیم چه حمایت هایی شده است همیشه اعلام می کنند که طبق آمار گمرک در حوزه صادرات صنایع دستی کار کرده اند من می خواهم بدانم در کجای گمرک تعریف صنایع دستی وجود دارد جز بخش سایر که دوستان آنرا صنایع دستی قلمداد کرده اند!


منبع:

1399/05/21
14:16:39
5.0 / 5
1980
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912