فراجا گردشگری

ماسك به لباس مسافران افزوده شد

ماسك به لباس مسافران افزوده شد به گزارش فراجا شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) از دولت ها در سرتاسر جهان درخواست نمود پوشیدن ماسك را برای مسافران الزامی كنند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، آخرین گزارش سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) میزان خسارت واردشده به صنعت گردشگری در طول پنج ماه نخست سال ۲۰۲۰ را حدود ۳۲۰ میلیارد دلار برآورد کرده است. وضعیت گردشگری به قدری بحرانی شده که دبیرکل سازمان ملل بتازگی نسبت به افت آن ابراز نگرانی کرده است. شیوع ویروس کرونا از زمستان گذشته سبب شده زندگی و معاش ۱۲۰ میلیون نفر در بخش گردشگری به خطر بیفتد. در خیلی از کشورها بعضی از شرکت های توریستی و هواپیمایی یا اعلام ورشکستگی کرده اند یا به ناچار نیروهای متخصص خودرا اخراج کرده و یا به مرخصی طولانی فرستاده اند. «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل این وضعیت را دردناک توصیف کرده و گفته که لازم است بخش گردشگری احیا و بازسازی شود.
زوراب پولولیکاشویلی، دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی هم اخیرا در اطلاعیه ای خسارت واردشده به صنعت گردشگری را در پنج ماه نخست سال ۲۰۲۰ سه برابر بزرگتر از رکود اقتصادی سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ دانسته است. او خطاب به رهبران جهان گفته است: در چنین دوران سختی مردم در سراسر جهان به پشت گرمی و پیام های شفاف، قدرتمند و مداوم نیاز دارند. آنها به جنبش های سیاسی که وحدت انسان ها را نادیده می گیرد نیازی ندارند، بلکه نیازمند این حقیقت هستند که ما انسان ها در کنار هم قدرتمندتر هستیم و قادر خواهیم بود بر کرونا غلبه نماییم. در نتیجه کسانی که در جایگاه های مدیریتی هستند در گام اول بر اهمیت گردشگری در مشاغل و اعتمادسازی واقف شوند. آنها باید هرکاری انجام بدهند تا بتوانند مردم را ترغیب به سفر با رعایت همه پروتکل هایی کنند که حالا بخشی جدید از واقعیت های زندگی بشر هستند. دولت ها وظیفه دارند سلامت شهروندان شان را در اولویت قرار دهند ضمن آن که باید از مشاغل و معیشت مردم حفاظت کنند. برنامه های یک جانبه و کوته بینانه در بلندمدت عواقب وخیمی دارد.
دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی گفته است: آزمایش سریع و سخت گیرانه در بنادر و فرودگاه ها و نرم افزارهای ردیابی می توانند چرخ گردشگری را باردیگر به حرکت درآورند.
شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) که تشکلی خصوصی است نیز در شرایطی که خیلی از کشورها به سمت بازگشایی مرزها رفته اند، از همه مسافران خواسته از ماسک برای محافظت از خود استفاده کنند. این شورا معتقد است: استفاده از ماسک و رعایت دیگر پروتکل های سازمان جهانی بهداشت به بازگشت سفرهای ایمن کمک می نماید. در عین حال از مسافران و اطرافیان آنها محافظت خواهدنمود.
WTTC این تاکید خودرا برگرفته از تجربه کشورهایی می داند که با انجام یک سری از اقدامات سریع تر بهبود یافته و از موج دوم کووید ۱۹ جلوگیری کرده اند. این کشورها استفاده از ماسک را به شکل گسترده اجرا کردند. شورای جهانی سفر و گردشگری همین طور از دولت ها خواسته پوشیدن ماسک را برای مسافران الزامی کنند و از حمایت های بخش خصوصی بهره بگیرند تا مسافران را نسبت به اجرای تعهداتی در زمینه محافظت از سلامتی خود و سایر مسافران تشویق کنند.
استفاده از ماسک، قبل از آن که چنین درخواستی مطرح شود در خیلی از کشورهای گردشگر پذیر اجرا می شد، در ایتالیا و فرانسه حتی جریمه های نقدی برای توریستهایی که از این قانون سرپیچی کنند، درنظر گرفته شده است. هرچند گزارش هایی از فرانسه انتشار یافته که نشان میدهد گردشگر ها نسبت به اجرای این قانون در مراکز گردشگری این کشور گرفتار سردرگمی شده اند و محدوده های اجرای این دستور و جریمه های مالی تعیین شده برای آنها دقیق مشخص نیست و این مساله گردشگران را به دردسر انداخته است.
در ایران نیز طرح الزامی استفاده از ماسک به اجرا گذاشته شده است. سازمان هواپیمایی در اطلاعیه ای اعلام نموده که حضور مسافران بدون ماسک در پروازها ممنوع می باشد. با این وجود هنوز در خیلی از اماکن عمومی همچون وسایل حمل و نقل و موزه ها، رستوران ها و سایر مراکز تفریحی اهرم جدی برای جلوگیری از حضور افراد بدون ماسک وجود ندارد.
منبع:

1399/06/08
21:57:24
5.0 / 5
1667
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912