فراجا گردشگری

سلام به شهید كربلا در مقبره شمس سبزواری

سلام به شهید كربلا در مقبره شمس سبزواری به گزارش فراجا یك عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری می گوید: روی یكی از سازه های مقبره «شمس سبزواری» در پاكستان كه با كاشی های فیرزوه ای تزیین شده، به امام حسین (ع) سلام می فرستد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، مرتضی رضوانفر در پژوهشِ میدانی روی بناهای تاریخی پاکستان به بنای مقبره ی «شمس سبزواری» عارف ایرانی برخورد که کتیبه فارسی روی آن در سلام به امام حسین (ع) است.
او با بیان این که بنای مقبره ی شمس سبزواری (عارف ایرانی، ۵۶۰ق سبزوار/ ۶۷۵ق مولتان) به پیروی از معماری ایرانی، یک سازه ی مربع شکل اطراف مزار است، ادامه می دهد: یک سازه ی هشت ضلعی روی آن و گنبدی نسبتا بزرگ با چندین گلدسته مقبره را احاطه کرده است که در استفاده از کتیبه ها و کاشی ها از رنگ فیروزه ای استفاده شده است.
وی با تاکید بر این که در سنت معمول برای ساخت مقابر در شبه قاره، درب ورودی در شرق بنا ایجاد می شود تا زوار هنگام ورود، رویشان به مکه باشد و هنگام خروج نیز به همان صورت بیرون بروند تا پشت شان به مکه و سنگ مزار نباشد، بیان می کند: اما باتوجه به روش تبلیغ شمس سبزواری در خصوص تساهل و تعامل با دیگر ادیان، در طراحی مقبره نیز از چندین ورودی در جهات مختلف استفاده شده است که حالا نیز شاهد می باشیم که افراد زیادی از ادیانِ مختلف به زیارت وی می آیند.
به قول رضوانفر، این بنا دارای چندین کتیبه ی فارسی است، کتیبه ای که در بالاترین قسمت بنا نصب شده، این مضمون را دارد: «ای شه کربلا سلام علیک/همگی در عزا سلام علیک // دیده جان انس و جان همه را / خاک تو توتیا سلام علیک»


منبع:

1399/06/10
11:08:42
5.0 / 5
1908
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912