فراجا گردشگری
به دلیل شیوع ویروس كرونا؛

روضه خوانی تكیه سادات اخوی در فضای مجازی

روضه خوانی تكیه سادات اخوی در فضای مجازی به گزارش فراجا روضه خوانی و مراسم سوگواری در خیلی از شهرها به شكل دیگری برگزار می شود مانند مراسم عزاداری در تكیه سادات اخوی بعنوان قدیمی ترین حسینیه ایران كه به صورت مجازی برگزار می گردد.به گزارش فراجا به نقل از مهر، همزمانی شیوع کرونا با ایام سوگواری ماه محرم سبب شده تا آئین ها و مراسم عزاداری در شهرهای مختلف به گونه دیگری برگزار گردد و یا به علت پیشگیری از انتشار این ویروس بگونه ای دیگر برگزار گردد.
هر ساله مراسم عزاداری در تکیه سادات اخوی قدیمی ترین حسینیه ایران با حجم بسیار زیادی از مردم در شهر تهران برگزار می شد این مراسم از ساعت ۶ بامداد تا ۱۲ ظهر طول می کشید اما این مراسم حالا بنا به اطلاعیه متولیان این حسینیه به شکل مجازی برگزار می شود و علاقه مندان می توانند از راه صفحات مجازی شاهد برگزاری مراسم روضه باشند. ازاین رو هیچ عزاداری در این حسینیه حضور پیدا نخواهد کرد.
در روستای تاریخی ابیانه هم که هر سال خیل عظیمی از گردشگران در ایام سوگواری به این روستا می رفتند، سال جاری شاهد مراسمی به شکل سالهای گذشته نخواهند بود باآنکه همیشه مدیران شورای روستا اعلام عمومی می کردند عزاداران ضمن حفظ حرمت سوگواران، از حضور بیش از حد در این روستا جلوگیری نمایند و ورود به این روستا را در ایام عاشورا و تاسوعا ممنوع می کردند اما سال جاری اعلام نمودند که برنامه ای نخواهند داشت. بلکه حسینیه ها و مساجد سیاه پوش خواهد شد و نوار نوحه خوانی از بلندگوی مساجد و حسینیه ها پخش می شود. ازاین رو گردشگران برای حضور در مراسم به این روستا سفر نکنند.
برخی از مراسم دیگر مانند آئین گل مالی در لرستان هم ممنوع گردید سیدموسی خادمی استاندار لرستان در حاشیه جلسه هماهنگی نحوه برگزاری مراسم ماه محرم اظهار داشت: با عنایت به شیوع کرونا و لزوم حفظ سلامت مردم، محرم سال جاری برگزاری آئین سنتی گل مالی روزهای تاسوعا و عاشورا در استان ممنوع می باشد. با عنایت به تصمیم گیری صورت گرفته مراسمی همچون شیرخوارگان حسینی هم ممنوع شده است.
استاندار لرستان استفاده از ماسک در هیأت های عزاداری را الزامی دانست و خاطرنشان کرد: سال جاری به منظور پیشگیری از ایجاد تجمعات بزرگ؛ مکان های بیشتری برای هیأت های عزاداری در نظر گرفته شده است. همینطور روضه های خانگی متداول هم ممنوع می باشد و با عنایت به شعار هر منزل یک حسینیه مردم در خانه های خود عزاداری کرده و از تجمع افرادی در یک منزل پرهیز شود.
در خیلی از شهرهای دیگر هم به علت پیشگیری از تجمع افراد اعلام شده که مراسم و آئین سنتی عزاداری یا به شکل مجازی برگزار می شود و یا لغو می شود. ازاین رو سال جاری بسیاری از افرادی که قصد سفر به استان های مختلف را جهت شرکت در این مراسم داشتند باید از انجام مسافرت در ایام تعطیل به علت لغو این آئین ها و تأکیدات مکرر وزارت بهداشت اجتناب کنند.


منبع:

1399/06/10
15:42:46
5.0 / 5
1602
تگهای خبر: سفر , شهر , گردشگران , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912