فراجا گردشگری
سرپرست گروه تهیه نقشه باستانشناسی دشت مرودشت خبر داد

شناسایی 150 اثر باستانی در دشت مرودشت

شناسایی 150 اثر باستانی در دشت مرودشت به گزارش فراجا فارس سرپرست گروه بررسی و تهیه نقشه باستانشناسی دشت مرودشت اظهار داشت: در فصل سوم بررسی و شناسایی دشت مرودشت، تابحال ۱۵۰ اثر باستانی شناسایی شده است.


وحید بارانی دوشنبه ۱۰ شهریور در جمع خبرنگاران با یادآوری اینکه فصل سوم بررسی و شناسایی دشت مرودشت با هدف تهیه نقشه دیرینه شناسی این محدوده که شامل حریم درجه سه مجموعه جهانی تخت جمشید و شهرستان مرودشت است، اجرایی شده، اظهار داشت: آثار شناسایی شده مربوط به دوره های پارینه سنگی تا اسلامی است.
به گزارش فراجا به نقل از پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، این باستانشناس اظهار داشت: با عنایت به فصول گذشته از این اقدامات باستانشناسی، ۴۰۲ محوطه در دشت میان کوهی این حوزه در حریم یک و دو مجموعه جهانی تخت جمشید بررسی و گزارش هر کدام جداگانه عرضه شده است.
بارانی از مهمترین اهداف این گروه دیرینه شناسی را، شناخت کلی توالی گاهنگاری، تهیه نقشه دیرینه شناسی دشت مرودشت و جمع آوری داده های دیرینه شناسی و تکمیل بانک اطلاعاتی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اعلام نمود.
این دیرینه شناس اضافه کرد: با عنایت به پراکندگی محوطه های باستانی در دشت مرودشت، با تهیه نقشه های GIS و هم پیوست این نقشه ها به یکدیگر می توان یک نقشه منسجم دیرینه شناسی تهیه کرد تا به شناخت بهتر و بیشتر الگوهای استقراری در این ناحیه منجر شود.
سرپرست گروه بررسی و تهیه نقشه باستانشناسی دشت مرودشت اظهار داشت: با شروع فصل سوم از اقدامات مد نظر این گروه، دهستان های رامجرد، نقش رستم، رودبال، ابرج و مجدآباد، واقع در دشت میان کوهی شمالی و باختری شهرستان مرودشت مورد بررسی دیرینه شناسی قرار گرفته است.
او با یادآوری اینکه در انجام این بررسی ها تابحال ۱۵۰ اثر باستانی از دوره های پارینه سنگی تا اسلامی، شناسایی شده است، اظهار داشت: بررسی ها در محدوده تپه ها و محوطه های باستانی واقع در دامنه کوه به شکل استقرارگاه های موقت کوچ نشینی و تک دوره ای و تپه های بزرگ و کم ارتفاع واقع در دشت که دارای توالی از نوسنگی تا اسلامی ست، انجام شده است.
این دیرینه شناس بیشترین گستردگی محدوده تحت بررسی این فصل را مربوط به کوه ها دانست و اظهار داشت: این محدوده غارها و پناهگاه های صخره ای برجای مانده از دوران پارینه سنگی تا دوران نوسنگی واقع در کوه های مجدآباد، کوه حسین و کوه ایوب و گلدشت علیا را در بر دارد.
بارانی با اشاره به اینکه حین بررسی در دامنه کوه ها آثاری از استودان ها گرفته تا گورستان هایی از دوران صفویه تا دوران معاصر مربوط به کوچ نشینان و عشایر منطقه شناسایی شد، اظهار داشت: در ادامه این فصل از کاووش ها که احیانا با تمدید مجوز تا آخر شهریور ادامه خواهد داشت، وسعت بیشتری از دشت مرودشت مورد بررسی قرار می گیرد.
منبع:

1399/06/10
21:15:19
5.0 / 5
1417
تگهای خبر: دیرینه شناسی , شهر , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912