فراجا گردشگری
مدیرعامل صندوق توسعه و احیای بناهای تاریخی خبر داد؛

۴۰ بنای تاریخی از ۹۷ بنای واگذار شده، به بهره برداری رسیدند

۴۰ بنای تاریخی از ۹۷ بنای واگذار شده، به بهره برداری رسیدند به گزارش فراجا هادی میرزایی اظهار داشت: 40 بنای تاریخی از 97 بنای واگذار شده، به بهره برداری رسیده اند و 50 بنای تاریخی نیز در حال مرمت است. 91 بنای تاریخی در 28 استان نیز به مزایده گذاشته می شود.به گزارش فراجا به نقل از مهر، هادی میرزایی مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در نشست دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ایران و اعضای کمیته تخصصی توسعه کسب و کار این کمیسیون، ضمن تشریح اقدامات انجام شده در مؤسسه متبوع خود، اظهار داشت: مجموعه صندوق توسعه، تحت راهبری وزیر محترم میراث همت خودرا به کار بسته تا این واقعیت را که راه حفاظت از ابنیه تاریخی واگذاری اقدامات این حوزه به مردم و نظارت صحیح بر آن است، را جامع عمل پوشاند.
هادی میرزایی در پنجمین نشست رسمی کمیته تخصصی توسعه کسب و کار کمیسیون ملی کسب و کار ایران که با حضور حجت الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو و اعضای کمیته یاد شده برگزار شد، با تاکید بر نقش اثربخش اعضای این کمیسیون در بیان نظرات و دیدگاه های بخشی خصوصی، اضافه کرد: هدف از تشکیل صندوق احیا تعیین و اعطای مجوز کاربری و احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی به استثنا نفایس ملی بوده است و الان بیش از ۹۹ درصد از بناهای تاریخی کشور شامل این هدف گذاری می شوند.
۹۷ بنای تاریخی تابحال به بخش خصوصی واگذار شده است
وی با اشاره به نمونه های مشهور واگذاری های مؤسسه متبوع خود نظیر خانه عامری های کاشان و مجموعه تاریخی سعد السلطنه قزوین، اشاره کرد: تابحال ۹۷ بنای تاریخی به بخش غیر دولتی واگذار شده که از این میان ۴۰ بنا در حال بهر ه برداری و ارائه خدمات به توریستهای داخلی و خارجی است و نزدیک به ۵۰ پروژه فعال نیز الان با سرمایه گذاری بخش خصوصی مشغول اقدامات مرمتی است.
میرزایی افزود: در سال ۹۶ با تصویب و ابلاغ قانون پشتیبانی از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی و بمنظور حمایت توسعه و ترویج صنایع دستی و فرش دستباف، ماموریت این دو حوزه نیز به صندوق واگذار شد.
رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه، اضافه کرد: در تازه ترین دور از مزایده های صندوق که جزئیات آن در آینده نزدیک در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت، ۷۸ مزایده برای ۹۱ بنای تاریخی بمنظور احیا، مرمت و واگذاری حق بهره برداری مدت معین به مزایده گذاشته می شود. این بناها در ۲۸ استان کشور است و بطور میانگین در هر استان دو یا سه بنا وجود دارد.
احیا ۸ بنا با کاربری خانه خلاق صنایع دستی و فرش دستباف
وی، تصریح کرد: در این مزایده ها برای نخستین بار حدود ۱۲ حمام تاریخی را که از آثار باارزش تاریخی هستند با کاربری متناسب با دوره تاریخی اثر واگذار خواهیم کرد و قریب به ۸ مجموعه که شاید شاخص ترین آنها عمارت دیوانخانه شیراز باشد با کاربری خانه خلاق صنایع دستی و مرکزی توسعه صادرات صنایع دستی و فرش دستباف احیا خواهند شد.
میرزایی در تشریح شکل گیری خانه های خلاق صنایع دستی، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در زمینه هنرهای سنتی، صنایع دستی و فرش دستباف وجود دارد، عدم وجود نقاط هدف استانی برای شناساندن آثار فاخر ما است و این امر سبب شده که در ضمن سالیان متمادی به فله فروشی روی بیاوریم.
خانه های خلاق صنایع دستی برترین محصولات استانی را عرضه می کنند
وی با تاکید بر اینکه هنر به کار برده شده در فضاهای تاریخی کشورمان جز فاخر ترین آثار و کم نظیر در دنیا است، اضافه کرد: خانه های خلاق صنایع دستی الزام خواهند داشت که برترین محصولات صنایع دستی هنرمندان استانی که دارای مهر اصالت ملی یا جهانی یونسکو هستند را عرضه کنند و در این میان اقدامات کمکی نظیر بسته بندی خلاقانه و هنرمندانه متناسب با اصالت اثر و سیستم فروش و بازاریابی با کمک تکنولوژی های جدید نظیر استارت آپ های برتر نیز مد نظر قرار گرفته است.
میرزایی، با اعلان اینکه خانه های خلاق با برنامه ریزی انجام شده مقصد توریستهای داخلی و خارجی در هر استان خواهند بود، افزود: شکل گیری این خانه ها شاید اقدامی نادر در کشورمان باشد که جهت راه اندازی آن تقریباً همه بخش های دولتی دست به دست داده اند و ظرفیت های موجود خودرا برای این مهم بکار بسته اند، در واقع خانه های خلاق با همکاری دو بخش مرکز ملی فرش و بخش توسعه و صادرات وزارت صمت، به انضمام صندوق توسعه، معاونت میراث و معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شکل خواهد گرفت.
احیا دو بنای تاریخی با محوریت سبک زندگی مردم یزد
وی در توضیح سایر اقدامات شاخص فرهنگی انجام شده در تازه ترین دور از مزایده های صندوق، اضافه کرد: برای نخستین بار در استان یزد یکی از دغدغه هایی که دوستداران میراث فرهنگی مدنظرشان هست با عنوان احیا کاربری در بافت ها مرتفع می شود و با توجه به این که یزد بعنوان شهر جهانی ثبت شده دو بنای تاریخی را با کاربری اقامتی خانه سنتی واگذار می نماییم.
مدیرعامل صندوق توسعه تشریح کرد: پیرو این اقدام ما تلاش داریم تا بناهای خانه اسماعیل مرغون و شهریاری در یزد را به فردی واگذار نمائیم که از جنس مردم و اهل یزد باشد و سرمایه گذار یاد شده موظف خواهد بود با گویش، پوشش و سبک زندگی بومی و محلی این شهر پذیرای گردشگران باشد.
احیا کاروانسراها با باززنده سازی نقش تاریخی آنها در زندگی مردم
وی احیا کاروانسراها منطبق بر نقش تاریخی خودرا از دیگر برنامه های مهم صندوق دانست و اضافه کرد: در نگاه دقیق به تاریخچه شکل گیری کاروانسراها، مشاهده می نماییم که این بناها در محدوده سرزمینی خود محل عرضه بهترین محصولات و عاملی برای رونق کسب و کار روستایی بوده اند و الان نیز ما قائل به باززنده سازی نقش تاریخی روستاها هستیم و با کار مشترکی که با اساتید دانشگاه علم و صنعت انجام شده، امیدواریم خدمات اصلی منطبق بر نقش تاریخی کاروانسراها که شامل اقامت، پذیرایی، امکان تولید و عرضه صنایع دستی و بافته های دستی است را به مخاطبان عرضه نماییم.
طرح راه آبادی کاروانسراها را به زنجیره داد و ستد تبدیل خواهد کرد
میرزایی طرح «راه آبادی» را از دیگر راهبردهای احیا کاروانسراهای سراسر کشور خواند و اشاره کرد: در طرح راه آبادی مقرر است کاروانسراها بعنوان زنجیره ای مشابه راه ابریشم که در گذشته وجود داشته احیا شوند، امیدواریم در عصر معاصر بتوانیم با بهره بردن از این ابنیه شاهد سیستم داد و ستدی متمرکز با محوریت کاروانسراها باشیم و از این طریق بتوانیم مهاجرت از روستاها به شهرها را کاهش داده و شاهد رونق و شکوفایی اقتصاد روستایی باشیم.
رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه، در آخر تصریح کرد: مجموعه صندوق توسعه تحت راهبری وزیر محترم میراث همت خودرا بکار بسته تا این واقعیت را که راه حفاظت از مواریث تاریخی و فرهنگی استفاده صرف از منابع ملی نیست بلکه راه حفاظت از آنها واگذاری احیا به مردم و نظارت صحیح بر آنها است را جامع عمل بپوشانیم و همیشه تلاش داشته ایم با سیاست گذاری درست و اتخاذ تصمیم هایی که به کالبد بنا لطمه نزند، امکان سرمایه گذاری در بناهای تاریخی را توسط بخش خصوصی فراهم نماییم.


منبع:

1399/06/22
12:58:43
5.0 / 5
1251
تگهای خبر: اقامت , بازار , توریست , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912