فراجا گردشگری
در نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری

سفر معاون گردشگری به گرجستان

سفر معاون گردشگری به گرجستان به گزارش فراجا معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در یكصد و دوازدهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) كه از ۲۵ تا ۲۷ شهریورماه جاری در شهر تفلیس كشور گرجستان برگزار می شود؛ حضور می یابد.به گزارش فراجا به نقل از مهر، در صد و دوازدهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری که با حضور «ولی تیموری» معاون گردشگری وزارت بعنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد؛ موضوعات اساسی صنعت توریسم از جانب وزرای گردشگری بیشتر از ۳۰ کشور مطرح خواهد شد.
مباحثی همچون آغاز فرایند انتخاب دبیرکل جدید سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در بازه زمانی سال های ۲۰۲۲ الی ۲۰۲۵، عرضه راهکارهای اجرایی کشورهای عضو در قالب شعار سازمان جهانی گردشگری شامل «گردشگری و توسعه روستایی» با رویکرد اصلی حفظ و احیای سنت ها، بهبود شرایط اقتصادی و هم ایجاد فرصت های شغلی برابر برای روستاییان همچون مهم ترین موضوعاتی است که در این جلسه مطرح خواهد شد.
همچنین در حاشیه این نشست مقرر است معاون گردشگری کشور با مقامات گردشگری کشورهای عضو شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) ملاقات و گفتگو داشته باشد. پیرو این اقدام، تیموری در دیدار با «زوراب پلولیکاشویلی» دبیرکل سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، پیگیری مصوبات تفاهم نامه سال ۲۰۱۸ را در دستور کار قرار خواهد داد که از مهم ترین بندهای آن می توان به تداوم همکاری مشاور سازمان جهانی گردشگری در بازبینی طرح توسعه گردشگری کشور اشاره نمود.
علاوه بر این با عنایت به این که مبحث «در دسترس بودن گردشگری» هم بعنوان یکی دیگر از بندهای این تفاهم نامه مطرح بوده است؛ گزارشی از جانب معاون گردشگری با مبحث «گردشگری در دسترس در محور پایلوت خیابان سی تیر» عرضه خواهد شد.
همچنین موضوعات دیگر همچون همکاری سازمان جهانی گردشگری در پیاده سازی حساب های اقماری گردشگری و هم بررسی میزبانی جمهوری اسلامی ایران جهت برگزاری نشست «گردشگری و توسعه روستایی» در شرایط پساکرونا است که قرار بود پاییز سال جاری در پایتخت برگزار شود؛ از دیگر مباحث قابل طرح در نشست معاون گردشگری خواهد بود.
در برنامه یکصد و دوازدهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) بررسی مباحثی همچون «تعیین برنامه کاری با عنوان نقش زنان در گردشگری»، «ایجاد کمیته فنی برای آموزش آنلاین در گردشگری»، «تاسیس کار گروهی برای بازبینی در قوانین و فرایندهای مربوط به اعضا وابسته و کمیته بررسی درخواست های اعضا وابسته» و هم «تأسیس کمیته ای به منظور تدوین کدهای بین المللی جهت حفاظت از گردشگران» پیگیری خواهد شد.
علاوه بر این تصمیم بر آن است به منظور کاهش تأثیرات ناشی از کووید ۱۹ و ایجاد آمادگی در گردشگری به منظور تسریع در روند بازگشت صنعت به شرایط عادی بعد از بروز بحران ها و شرایط پیشبینی نشده فعالیتهایی همچون «تأسیس کمیته بحران گردشگری بین المللی برای ایجاد هماهنگی مناسب میان اعضا، بخش خصوصی و سازمان های بین المللی ذیربط و عرضه سفارش هایی در مورد کاهش اثرات بحران و بهبود شرایط»، «کمک به گردشگران در موقعیت های بحرانی»، «حفاظت از حقوق مصرف کنندگان»، «ارزیابی اثرات و جمع آوری اطلاعات مهم»، «برگزاری کمپین های مورد نیاز»، «ارائه سفارش به گردشگران»، «برگزاری دوره های آموزشی آنلاین» و هم «سمینارهای مجازی و دسترسی به کتابخانه الکترونیک سازمان جهانی گردشگری» صورت پذیرد.
گزارش های جامعی هم از آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه وضعیت مالی، تعیین محل و تاریخ نشست های ۱۱۳، ۱۱۴و ۱۱۵ شورای اجرایی، اعلان فراخوان برای داوطلبان احراز پست دبیرکلی در بازه زمانی ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵، وضع موجود و چشم انداز آینده گردشگری بین المللی مطرح خواهد شد و هم کمیته های زیرمجموعه هم شامل کمیته رقابت پذیری در گردشگری، کمیته آمار و کمیته گردشگری و پایداری هم دستاوردهای اخیر خویش را به بحث و گفتگو خواهند آورد.
شورای اجرایی سازمان جهانی جهانگردی با ۳۵ کشور عضو، از یک پنجم اعضای اصلی که طبق آیین نامه مجمع با عنایت به وضع جغرافیایی انتخاب می شوند؛ تشکیل شده است. مدت تصدی اعضای انتخاب شده چهار سال است. از مهم ترین وظایف ذاتی شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) عبارت است از: « اتخاذ کلیه تدابیر لازم با مشورت با دبیر کل برای اجرای تصمیمات و سفارش های مجمع و گزارش این اقدامات به مجمع»، «دریافت گزارش های دبیر کل در مورد فعالیتهای سازمان» و هم «بررسی برنامه کلی کار سازمان که به وسیله دبیر کل تهیه شده است پیش از تقدیم آن به مجمع» به شمار می آید.

1399/06/27
19:36:34
5.0 / 5
1592
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912