فراجا گردشگری

پاسخ میراث فرهنگی به انتقادها از مرمت مسجد پامنار مهدیشهر

پاسخ میراث فرهنگی به انتقادها از مرمت مسجد پامنار مهدیشهر به گزارش فراجا سمنان معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان در پاسخ به مطالب انتشار یافته در رسانه ها درباب مرمت منار مسجد پامنار مهدی شهر اظهار داشت: در هیچ یك از ادوار تاریخی، پوشش منظری منار، به صورت سنگی اجرا نشده و آخرین تغییر در سطوح جداره بدون نظر و تایید میراث فرهنگی با بهره گیری از سیمان اجرا شده است.


مصطفی یغمائیان با اشاره به اخبار انتشار یافته درباب مسجد پامنار مهدیشهر اظهار نمود: منار مسجد امام حسن مجتبی (ع)، معروف به مسجد پامنار مهدی شهر، به احتمال فراوان منتسب به دوران صفویه است که در طول ادوار متمادی دست خوش تغییرات کالبدی و ظاهری شده است.
وی بیان کرد: سطوح جداره خارجی منار طی قریب به ۳۰ سال قبل با مصالح اندود سیمان به شکلی نامتعارف و ناهمگون با مصالح بدوی و حائز اصالت اثر، به روشی که در نگاه اول شباهت به سنگ داشته باشد اجرا شده که هم به لحاظ تکنیک اجرا و هم از منظر مصالح بکار رفته، فاقد معیارهای هویت تاریخی و اصالت منار بوده است.
یغمائیان اظهار داشت: بدین جهت بعد از بررسی های کارشناسی، همین طور بررسی فن شناسی و تکنیک های اجرای پوشش جداره منارهای دوران صفویه، پیشنهاد شد بمنظور هویت بخشی به منار مسجد پامنار که همچون المان های مهدی شهر شمرده می شود، مصالح ناهمگون جداره جمع آوری و پاک سازی شده و پوشش با اندود گچ و خاک که مصالح اصلی اثر در زمان راه اندازی بوده، جایگزین شود.
معاون میراث فرهنگی استان سمنان اضافه کرد: منار مسجد امام حسن مجتبی (ع) دارای شالوده و ساختار با مصالح خشتی است.
وی اشاره کرد: متاسفانه بدون توجه به ساختار مصالح اصیل بنا، مبادرت به اجرای پوشش با اندود سیمان به صورت ظاهرا نمای سنگی انجام شده که فاقد هرگونه اصالت منظری و مصالح بوده و با پیگیری های بعدی هیأت امنأ مسجد، راهنمایی لازم برای تغییر و اصلاح نمای جداره بیرونی از طرف اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان در امتداد بازگرداندن هویت و اصالت بنا ارائه شد که نهایتاً حذف سیمان جداره و جایگزینی با مصالح گچ سفید روی شالوده خشتی در دستور کار قرار گرفت.
معاون میراث فرهنگی استان سمنان افزود: اینک مراحل مرمت مطابق با اسناد تاریخی با درخواست هیأت امنأ مسجد، در حال اجراست.
یغمائیان اشاره کرد: این بنا در لیست میراث ملی کشور ثبت نشده و مطابق شواهد و وجوه تسمیه آثار تاریخی با معماری منتسب به عهد صفوی در منطقه و شهرستان مهدی شهر که بطور عمده با جداره بیرونی اندود گچ ساخته شده، اجرا می شود.

منبع:

1399/07/05
14:18:43
5.0 / 5
1348
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912