فراجا گردشگری
مدیر پایگاه تخت جمشید اعلام كرد

تهیه ی نقشه جامع باستانشناسی مرودشت طی ماه های آینده

تهیه ی نقشه جامع باستانشناسی مرودشت طی ماه های آینده به گزارش فراجا فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به اتمام فصل سوم ˮبررسی و تهیه نقشه دیرینه شناسی دشت مرودشتˮ، تصریح كرد طی ماه های آینده نقشه جامع و یكپارچه باستانشناسی مرودشت تهیه خواهد شد.


حمید فدایی دوشنبه ۲۸ مهر به خبرنگاران اظهار داشت: فصل سوم بررسی و تهیه نقشه دیرینه شناسی دشت مرودشت با مجوز پژوهشکده باستانشناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی، در محدوده حریم تخت جمشید و محدوده ای به وسعت ۸۵ هزار هکتار اجرا شد.
فدایی، نتایج این طرح را کمک کننده به تکمیل اطلاعات نقشه باستانشناسی دشت مرودشت ارزیابی و افزود: بررسی های دیرینه شناسی محدوده ی تخت جمشید، حدود ۷۰ سال قبل توسط "لوئیس واندنبرگ" شروع شد و در دهه های بعد توسط "ویلیام سامنر، دکتر عباس علیزاده، رمی بوشالا و دکتر علی اسدی" ادامه یافت.
وی ادامه داد: گرچه طی این بررسی ها، محوطه های گوناگونی شناسایی، مطالعه و گاهنگاری شد اما تکمیل آن بررسی ها و بازبینی محوطه های بررسی شده پیشین، از سال ۱۳۹۶ تابحال طی سه فصل و در چارچوب طرح "بررسی باستانشناسی حرایم تخت جمشید" به سرپرستی آقای وحید بارانی و همکاری دیگر اعضای دیرینه شناس و مستندنگار این پایگاه انجام شده است.
فدایی ابراز امیدواری کرد که با پیاده کردن اطلاعات حاصل از بررسی ها، طی ماه های آتی نقشه جامع و یکپارچه باستانشناسی دشت مرودشت آماده شود و تصریح کرد: چنین نقشه ای می تواند توالی گاه نگاری منطقه را به ما ارائه دهد؛ این مورد بخصوص در شناخت تاریخی دشت مرودشت حایز اهمیت فراوانی است و با وجود چنین نقشه ای می توان مدیریت بهتری در مبحث حفاظت از محوطه های تاریخی بخصوص در ارتباط با اجرای طرح های زیرساختی و توسعه ای اعمال کرد.
شناسایی ۲۶۰ اثر و محوطه تاریخی در فصل سوم
کارشناس گروه دیرینه شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و سرپرست گروه "بررسی تهیه نقشه دیرینه شناسی دشت مرودشت" با اشاره به اینکه اطلاعات حاصل از اجرای این فصل تحقیقات به پژوهشگاه میراث فرهنگی عرضه شده است، اظهار داشت: فصل سوم با هدف تهیه نقشه دیرینه شناسی شهرستان مرودشت و در برگیرنده محدوده ی حریم درجه سه مجموعه جهانی تخت جمشید بود.
وحید بارانی با اشاره به اینکه این فصل از طرح تهیه نقشه باستانشناسی دشت مرودشت، از ۲۵ تیر سال جاری شروع شده بود و تا آخر شهریور ادامه یافت، از شناسایی ۲۶۰ اثر و محوطه تاریخی در نقاط مختلف شهرستان مرودشت اطلاع داد و اظهار داشت: در این فصل، بررسی ها عموما دامنه غربی کوه حسین، کوه میان قلعه، استخر، کوه ایوب، کوه مجد آباد و دشت های ابرج و رامجرد را در بر گرفت.
این باستانشناس افزود: به علت پراکنش محوطه های باستانی در دشت مرودشت، با تهیه نقشه های GIS و هم پیوست این نقشه ها با یکدیگر می توان مبادرت به تهیه یک نقشه منسجم دیرینه شناسی با هدف شناخت بهتر و بیشتر الگوهای استقراری دست یافت.
بارانی تصریح کرد: بیشترین تپه ها و محوطه های باستانی در دامنه کوه به شکل استقرارگاه های موقت کوچ نشینی و تک دوره ایی است که توالی فرهنگی از دوره نوسنگی تا دوران اسلامی را شامل می شود.
وی افزود: بیشترین گستردگی آثار این فصل مربوط به مناطق کوهستانی بوده و از مهمترین آنها غارها و پناهگاه های صخره ایی مربوط به دوره پارینه سنگی و دیگر ادوار تاریخی است که در کوه های مجدآباد، کوه حسین و کوه ایوب و گلدشت علیا گسترده شده است.
بارانی همینطور خاطرنشان کرد: در همین فصل از بررسی آثاری از استودان ها و گورستان هایی از دوران صفویه تا دوران معاصر مربوط به کوچ نشینان و عشایر منطقه شناسایی شد و بیشترین آثار نقوش صخره ای مربوط به دامنه باختری کوه ایوب، به نام "سینه کوه" قرار دارد و توالی فرهنگی از دوران مس سنگ تا دوران اسلامی را در بر می گیرد.1399/07/29
00:43:52
5.0 / 5
1038
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912