فراجا گردشگری

رایزنی ایران و تركیه برای دور زدن كرونا

رایزنی ایران و تركیه برای دور زدن كرونا فراجا: هیات گردشگری ایران عازم تركیه شد تا در دیدار با مقام های این كشور درباره برقراری باردیگر سفرهای توریستی بین ایران و تركیه و تقویت آن با وجود ادامه شیوع ویروس كرونا رایزنی كند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، مرز هوایی ایران و ترکیه اخیرا با برقراری پروازها بین دو کشور باز شده اما مرزهای زمینی هنوز به روی گردشگران و مسافران بسته است. ایران در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰، قبل از مسدود شدن مرزهای دو کشور به دنبال انتشار ویروس کرونا، جزء پنج کشور نخست بود که بیشترین تعداد توریست را در ترکیه داشت. شهروندان ایرانی برای سفر به ترکیه به ویزا نیاز ندارند، برای همین این کشور همچون مقصدهای خارجی پرتردد برای ایران به شمار می آید. از طرف دیگر ترکیه در سال های اخیر در میان ۱۰ کشوری بوده که بیشترین مسافر را در ایران داشته است.
ترکیه در بهار همزمان با آغاز فصل سفر، مرزهایش را به روی کشورها باز و جریان گردشگری را برقرار کرد؛ هرچند که ویروس کرونا ضربه سنگینی را به گردشگری این کشور وارد کرده است، بطوریکه پیش بینی می کند تعداد توریستهای خارجی اش تا آخر سال ۲۰۲۰ به ۱۵ میلیون نفر و درآمد حاصل از آن به ۱۱ میلیارد دلار برسد. این در حالیست که در سال ۲۰۱۹ حدود ۴۵ میلیون مسافر خارجی به ترکیه سفر و درآمدی ۳۵ میلیارد دلاری را نصیب این کشور کرده بودند که بدین سان تحت تاثیر کرونا تعداد توریستهای خارجی در ترکیه ۶۷ درصد و درآمد حاصل از آن ۶۹ درصد کاهش خواهد یافت.
با این وجود هیأتی از ایران به ریاست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی راهی ترکیه شده است تا در دیدار با وزیر گردشگری این کشور و مقام های استان های وان و ازمیر به چاره هایی برای برقراری باردیگر روابط گردشگری ایران و ترکیه دست یابند. حرمت الله رفیعی ـ رئیس هایت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ـ که در هیإت ایران حضور دارد، با اشاره به دیدار با مقام های استان های وان و ازمیر و وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه در ایام آینده، درباره انگیزه انجام این سفر به ایسنا اظهار داشت: ترکیه در این ماه ها با وجود ادامه شیوع ویروس کرونا مرزها را باز و گردشگری را برقرار کرده است، البته نه این که شرایط عادی شده باشد اما سفر در این کشور رونق دارد و چرخه اقتصادی گردشگری به حرکت درآمده است. برای ما مهمست بدانیم ترکیه به چه چاره هایی رسیده است و در دیدار با مقامات این کشور در این زمینه صحبت خواهیم کرد.
او اضافه کرد: ما هم در کشورمان باید به یک نقطه نظر درباره سفرها برسیم، چون ویروس کرونا که به این زودی از بین نمی رود، نمی توان مدام مردم را از سفر محروم کرد. از طرفی روشی که ما در کشور پیش گرفته ایم تابحال به بهبود وضع کمکی نکرده است، ما شهرها را به روی مسافران باز می گذاریم، محدودیتی برقرار نمی نماییم، سخت گیری نمی نماییم، مسافران را رها می نماییم، هیچ استراتژی و برنامه ای برای سفرها نداریم و از جانب دیگر مدام خواهش و التماس می نماییم مردم سفر نروند. درحالی که می توان آن مدل سفرها را محدود کرد و سفرها را به سمت تورها و استفاده از هتل و مراکزی که امکان نظارت دارند هدایت کرد. با کنترل و مدیریت سفر شاید ویروس کرونا را هم بتوانیم مهار نماییم.
رفیعی سپس با اشاره به دیداری که در اولین روز از سفر هیات ایرانی با اتاق بازرگانی، معاون استانداری و شهردار «وان» صورت گرفته است، درباره تمایل ترک ها برای تقویت روابط گردشگری با ایران، اظهار داشت: ترک ها از مسدود بودن مرز ایران به روی گردشگران گله مند هستند، آنها به تعاملات دوسویه گردشگری با ایران تمایل دارند. در دیدارهایی که تا کنون با اتاق بازرگانی، معاون استانداری و شهردار «وان» داشتیم از ما خواسته شد این مطالبه را به دولت ایران انتقال دهیم تا درباره بازگشایی مرزها به روی گردشگران و مسافران تصمیم بگیرد.
هیأت گردشگری ایران در ادامه این سفر با مقام های استان ساحلی «ازمیر» و سپس وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه دیدار خواهد داشت.
منبع:

1399/07/29
20:09:55
5.0 / 5
1273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912