فراجا گردشگری

ماجرای پیچیده یك هتل در اصفهان

ماجرای پیچیده یك هتل در اصفهان به گزارش فراجا ماجرای پیچیده ارتفاعِ غیرمجاز هتل در دست ساخت در كوچه ارفعی در محور فرهنگی تاریخی چهارباغ اصفهان هر چند توجه فعالان و متولیان میراثی را برانگیخته، اما داستانِ سه بُعدی این هتل امروز ضوابط میراث فرهنگی را زیر سوال برده و به نظر می آید اراده ای قوی برای مرتفع ساختن مشكلات در این حوزه وجود ندارد.


از یک سو بیشتر از ۲۰ متر روی هتل در حال تکمیل بارگذاری شده است، از طرفی شورایعالی معماری با طرحِ ویژه و ارتفاعِ غیرقانونی هتل مخالفت می کند و در بخش سوم این داستان پیچیده، میراث فرهنگی می گوید ماه ها قبل مغایر بودن این ارتفاع با ضوابط میراثی را اعلام نموده است.
به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، بیشتر از پنج ماه از انتشار خبرها درباره راه اندازی یک هتل در لایه دوم چهارباغ عباسی - کوچه ارفعی - با ارتفاع غیرابلاغی از جانب کمیسیون ماده ۵ و تصویب غیرکارشناسی آن در این کمیسیون می گذرد، هتلی که اسکلت بندی آن منظرِ محور فرهنگی تاریخی اصفهان را مخدوش کرده است، محوری که حداکثر ارتفاع بناهای قرارگرفته در آن نباید بیشتر از هشت متر باشد و عرصه و حریم تا شعاع ۱۰۰ متر باید از حداقل ارتفاع اثر تاریخی مجاور تجاوز نکند. بنابراین هم کمیسیون شورایعالی معماری و شهرسازی با ارتفاعِ غیرابلاغیِ هتلِ در دست ساخت در لایه دوم چهارباغ عباسی با عنوانِ طرح ویژه چهارباغ اصفهان مخالفت کرده و از یک ماه گذشته، منتظرِ نظر متولیان میراث فرهنگی در این وزارتخانه است، ارتفاعی که منتظرِ پاسخِ میراث فرهنگی نمانده و تا کنون بیشتر از ۲۰ متر روی این هتل بارگذاری شده است.
هر چند متولیان میراثی در این مدت در گفتگو با رسانه ها یا سکوت کرده یا این اقدام را به صورت شفاهی غیرمجاز دانسته اند اما تا امروز و به قول فعالان میراثی، هر چند دستورِ توقف موقت ساخت هتل گرفته شده، اما کار به مرور در حال انجام می باشد.
با این وجود ۲۹ شهریور سال جاری فرزانه صادق مالواجرد - معاون شهرسازی و معماری و دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری ایران - در نامه ای به محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – درخواست کرده تا نظر صریح این وزارتخانه را درباره تغییر کاربری از طرح ویژه چهارباغ به خدمات پذیرایی و گردشگری» اعلام نماید.
وی در نامه خود نوشته است: «ضمن ارسال بند ۲۰ صورتجلسه کمیسیون ماده ۵ تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ و بند ۶ صورت جلسه کمیسیون ماده ۵ تاریخ ۱۴ تیر سال جاری، شهر اصفهان به پیوست، مبحث تغییر کاربری از طرح ویژه چهارباغ به خدمات پذیرایی و گردشگری» با توجه به این که مبحث در کمیسیون مذکور بعنوان مغایرت اساسی اعلام شده و الان در دستور کار بررسی در دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری قرار گرفته است، و از طرفی با عنایت به قرارگیری پلاک مورد نظر در «محدوده محور تاریخی فرهنگی شهر اصفهان» خواهشمند است نظر صریح آن وزارتخانه در مورد مصوبه فوق الذکر به این معاونت ارسال شود.»
پس از گذشت این مدت زمان، اکنون محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی - در گفتگو با ایسنا، می گوید: پاسخ به این نامه را باید اداره کل حفاظت از محوطه ها و بناهای تاریخی بدهد.
از طرفی، هادی احمدی – مدیرکل دفتر محوطه ها و بناهای تاریخی وزارتخانه میراث فرهنگی – در پاسخ به ایسنا می گوید: چند ماه قبل ما پاسخ به این پرسش را به شورایعالی معماری و شهرسازی و اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان و کمیسیون ماده پنج این استان اعلام نموده ایم که «این طرح مغایرت دارد.»
وی با بیان این که بر مبنای آن اعلام تاکید شده که «تعداد طبقاتِ هتل با ضوابط میراثی مغایرت دارند»، ادامه می دهد: از طرفی در مبحث چهارباغ متاسفانه شیطنت های زیادی شده است، نخست یک موافقت اولیه از بخشی از اداره کل میراث فرهنگی و معاونت میراث استان اصفهان داده شده و بدون سپری شدن مراحل قانونی برای استعلام از میراث فرهنگی، بر آن اساس شهرداریِ استان حقوقی مکتسبه برای درخواست کننده بوجود آورده است.
او با اشاره به این که حالا همه این موارد در حال بررسی است، اظهار می کند: از طرفی متولیان شهری استان اصفهان ادعا کرده بود که ضوابط حریم به آنها ابلاغ نشده است، ابلاغیه ای که حدود ۲۰ سال قبل به میراث فرهنگیِ استان ابلاغ گردیده بود. هر چند در دوره ای که استان اصفهان استعلامی از ستاد درخواست کرده بود تا همه حرایم اعلام شوند، متاسفانه حریم این محوطه در آن اعلام نشده بود، اما مسئله این است که سال ها قبل به میراث فرهنگی اعلام شده بود.
او اضافه می کند: هر چند در آن زمان سوابق به صورت مکانیزه وجود نداشته است و نمی توان گفت در فلان تاریخ به شما ابلاغ گردیده است، چون مکاتبات کاغذی بوده اند، اما با این وجود باید به این نکته هم توجه کرد که «موافقت اصولی از جانب میراث فرهنگی» اصلا صادر نشده است.
به قول احمدی، توسط معاونت سرمایه گذاری مجوزِ نقشه هتلی برای آغاز کار داده می شود تا بعد از آن استعلامات دیگر هم صورت گیرد، اما متاسفانه بدون انجام دیگر استعلام ها، شهرداری برای آن پرونه صادر کرده است.
مدیر کل محوطه ها و بناهای تاریخی با تاکید بر این که داستان پیش آمده برای چهارباغ اصفهان به یکی از پرونده های بسیار پیچیده در میراث فرهنگی تبدیل گشته است، اظهار می کند: با اقدامات انجام شده متاسفانه یک حق برای آن شخص بوجود آمده که حالا در همکاری میراث فرهنگی، دادستانی و مقامات اصفهان آن در حال تعدیل است.
وی همینطور از صدور حکم توقفِ موقت کار در این هتل در گذشته خبر می دهد اما ادامه یافتن کار مالک را به علت موقت بودن این نوع حکم ها می داند که مدت زمان مشخصی دارند.
وی با این وجود از وظیفه دوگانه داخلیِ میراث فرهنگی یعنی «هتل سازی» از یک سو و «حفظ حرایم آثار تاریخی» خبر می دهد و می گوید: اساسا ما با ساخت هتل در هیچ نقطه ای مخالف نیستیم، کشور هم به آن نیاز دارد، اما از طرفی احتیاج به استعلام گرفتن از میراث فرهنگی برای ساخت همین هتل ها وجود دارد، اقدامی که برای اصفهان انجام نشده و بنابراین برای متقاضی حق قانونی بوجود آورده است.
احمدی با این وجود از شورایعالی معماری و شهرسازی درخواست می کند تا با وضع یک طرحِ موضعی درباره همه محوطه ی چهارباغ، از وقوع باردیگر این نوع اتفاقات جلوگیری شود.
او تاکید می کند: در این شرایط امکان دارد چنین اتفاقی بار دیگر تکرار شود، بنابراین نیاز است تا یک طرح ویژه برای چهارباغ تهیه شود که به سمت احیای چهارباغ برود، نه این که ایجاد تراکم و توده گذاری های بزرگ رخ دهد.1399/07/30
22:52:46
5.0 / 5
1212
تگهای خبر: اثر تاریخی , حفاظ , خدمات , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912