فراجا گردشگری

ایران و یونان برای استرداد اموال تاریخی همكاری می كنند

ایران و یونان برای استرداد اموال تاریخی همكاری می كنند فراجا: طرح مشترك استرداد اموال از طرف ایران و ارسال آن به طرف یونانی جهت بررسی و اعلام نظر برای تدوین تفاهم نامه نهایی موضوع گفتگوی بین معاون میراث فرهنگی ایران و سفرای دو كشور بود.به گزارش فراجا به نقل از مهر، تهیه پیش نویس تفاهم نامه همکاریهای مشترک و طرح مشترک استرداد اموال در اولین دیدار معاون میراث فرهنگی کشور با معاون میراث فرهنگی وزارت فرهنگ و ورزش یونان و هیئت همراه که روز سه شنبه ۲۹ مهرماه ۹۹ در دفتر معاونت میراث فرهنگی به شکل مجازی برگزار شد، مورد تاکید و موافقت قرار گرفت.
در این دیدار احمد نادری سفیر ایران در یونان به صورت مجازی و دیمیتری الکساندر اکیس سفیر یونان در ایران به صورت حضوری در دفتر معاون میراث فرهنگی شرکت داشتند.
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی به تجارب حقوقی ایران در زمینه استرداد اموال فرهنگی تاریخی با بازگرداندن بیش از ۳۶۰۰ اثر به دو شیوه دیپلماتیک و قضائی طی سال های اخیر به کشور اشاره نمود و اضافه کرد: این معاونت به نمایندگی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مصمم است تا در صورت تمایل وزارت فرهنگ و اداره کل میراث فرهنگی یونان این همکاری را خواه در چارچوب یک کمیته مشترک و در قالب سیاست ها و برنامه های مجمع تمدن های کهن، توسعه دهد.
طالبیان دادخواهی های قضائی ایران درباب استرداد اشیای خوروین، ۱۸ قلم اشیای مربوط به تمدن باستانی جیرفت، قسمتی از الواح امانی تخت جمشید نزد مؤسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو، استرداد سنگ برجسته سرباز هخامنشی در سال ۲۰۱۸ نزد محاکم کشورهای بلژیک، انگلستان و آمریکا را که منجر به صدور رأی به نفع ایران شده است را همچون این اقدامات عنوان نمود.
وی با اشاره به اینکه این اقدامات تأثیر مهمی بر سایر پرونده های استرداد ایران بجای گذارده است، اظهار داشت: آرای قضائی صادره به نفع ایران، مؤسسات حراج در خریدوفروش اشیای ایرانی را محتاط تر کرده و آنها را وادار کرده تا در مورد منشأ قانونی خروج اشیایی که به معرض فروش می گذارند، بیشتر تحقیق کنند.
معاون میراث فرهنگی در ادامه اضافه کرد: آماده هستیم تا تجارب خودرا در زمینه استرداد اموال با شما به اشتراک بگذاریم و متقابلاً از تجارب شما در زمینه بازگرداندن اموال فرهنگی تاریخی مسروقه یونان به کشورتان باخبر شویم.
وی اظهار نمود: پیشنهاد ما این است که امکان سنجی اجرای یک طرح مشترک استرداد اموال فرهنگی تاریخی دو کشور را آغاز نماییم. این طرح می تواند بسته به توافق طرفین در قالب مجمع تمدن های کهن یا به صورت مجزا از این مجمع و در چارچوب یک کمیته همکاری مشترک در قالب مشخص و برمبنای اهداف و نظرات و شرایط خاص دو طرف، به صورت مشترک تنظیم شود.
طالبیان اشاره کرد: پیشنهاد دیگر ما تنظیم یک تفاهم نامه مشترک در زمینه موضوع های میراث فرهنگی همچون همکاری علمی و پژوهشی، تبادل تجارب و اقدامات مربوط به حفاظت از میراث فرهنگی، همکاری در امتداد شناسایی و معرفی میراث فرهنگی ملموس و ناملموس مشترک دو کشور، برگزاری دوره های آموزشی مشترک به صورت مستقیم یا مجازی و ایجاد موزه مجازی مشترک است.
برگزاری همایش های سالانه با موضوعات مورد توافق طرفین در حوزه موزه ها و مرمت آثار و پیشنهاد کنوانسیونی با مشارکت کشورهای صاحب تمدن به یونسکو با موضوع بازگرداندن آثاری که به صورت غیرقانونی پیش از سال ۱۹۷۰ از کشورها خارج شده است از طرف محمدرضا کارگر مدیرکل موزه ها و اموال فرهنگی تاریخی، از دیگر مواردی بود که در این جلسه عنوان شد.
گئورگیوس دیداس کالو معاون وزیر فرهنگ یونان و خانم پولیکسنی ادام ولنی مدیرکل آثار باستانی و میراث فرهنگی وزارت یونان نیز که در این دیدار به صورت مجازی حضور داشتند با اشاره به دیدارهای اخیر سفیر یونان برای ادامه همکاریهای فرهنگی فی درخلال موافقت خود برای تنظیم تفاهم نامه همکاریهای مشترک و طرح استرداد اموال را اعلام نمودند.
دیمیتری الکساندر اکیس سفیر یونان نیز با تاکید بر تداوم همکاریهای فرهنگی بین دو کشور از علاقه مندی کشورش در همکاریهای مشترک بین المللی آگاهی داد.
تهیه پیش نویس تفاهم نامه مورد اشاره و طرح مشترک استرداد اموال از طرف ایران و ارسال آن به طرف یونانی جهت بررسی و اعلام نظرات و پیشنهادها برای تدوین تفاهم نامه نهایی مشترک برای امضای طرفین، مصوبه این دیدار بود.


منبع:

1399/08/01
21:23:16
5.0 / 5
1516
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912