فراجا گردشگری
تیموری مطرح كرد؛

همه روستاها، هدف گردشگری هستند

همه روستاها، هدف گردشگری هستند فراجا: معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: هدف از پیشبرد پروژه اعتبارسنجی، ارزیابی و رتبه بندی مقاصد گردشگری روستایی این است كه همه روستاها، هدف گردشگری باشند.به گزارش فراجا به نقل از مهر، ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در نشست هم اندیشی و بررسی شاخصهای پروژه اعتبارسنجی، ارزیابی و رتبه بندی مقاصد گردشگری روستایی که با حضور کارشناسان و مسئولین نهادهای فرابخشی در رابطه با مبحث روستاها در محل سالن خلیج فارس معاونت گردشگری برگزار شد؛ اظهار داشت: با عنایت به انتخاب شعار سال جاری سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) با عنوان «گردشگری و توسعه روستایی» که از تاریخ ۲۷ سپتامبر سال میلادی جاری تا همین تاریخ در سال آینده مورد توجه است؛ می خواهیم همانند سایر اعضای این نهاد بین المللی، تمرکز کاملی روی این مورد در سال آتی داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه الان کارگروهی با عنوان «کارگروه گردشگری روستایی» ذیل دفتر همکاری و توافق های ملی معاونت گردشگری شکل گرفته است؛ اضافه کرد: هدف ما این است که با کمک بخش های تخصصی فرابخشی مرتبط نقشه راه یا سند بخشی توسعه گردشگری روستایی را آماده نماییم. هم اکنون شرح خدمات آن تهیه شده است و به تأیید شورای پژوهشی وزارت هم رسیده است. این کار همزمان با سال توسعه گردشگری روستایی بعنوان الگوی اجرایی، بستر سایر پروژه های مرتبط همچون اعتبارسنجی، ارزیابی و رتبه بندی مقاصد گردشگری روستایی را سبب خواهد شد.
معاون گردشگری تصریح کرد: دیدگاه کلی ما در معاونت گردشگری و متخصصین همراه فرابخشی در پروژه های مرتبط در نظر گرفتن توسعه پایدار و مسئولانه ضمن مشارکت فعال با جامعه محلی است.
تیموری با اشاره به اینکه روستاها در منظومه گردشگری ما بسیار مهم هستند؛ اظهار نمود: روستاها بعنوان گنجینه هایی از آداب، رسوم و خرده فرهنگ های ملی و بومی اقوام مختلف ایرانی به شمار می آیند و هر کدام حداقل یک خصوصیت برجسته را دارند تا بتوانند بعنوان جاذبه گردشگری مطرح و در بسته های سفر جای بگیرند.
تیموری همینطور در تشریح خط و مشی کلی فعالیت در حوزه روستاها بعنوان مقاصد مهم گردشگری کشور اظهار داشت: روستاییان ما قرار نیست شغل و کار اصلی خویش را کنار بگذارند و تنها به مبحث گردشگری بپردازند. آنها امور روستایی را ادامه می دهند و وقتی متوجه می شوند که کار آنها، نحوه و زندگی معیشت شان برای دیگران مهم و مورد توجه است؛ چه بسا با احساس غرور و افتخار بیشتر در روستایشان حضور پیدا خواهند کرد. ازاین رو آنچه ما به دنبال آن هستیم این نیست که فرایند کلی زندگی روستاییان متوقف شود ما با این رویکرد موافق نیستیم.
وی تصریح کرد: در واقع هدف این است که گردشگری و صنایع دستی کمک نماید تا درآمدهای روستاییان متنوع شود؛ بگونه ای که وقتی درآمد آنها تا پیش از این از باغداری، باغبانی، کشاورزی، دامداری و غیره بوده یک گزینه و شاخه جدیدی تحت عنوان فعالیتهای گردشگری به تأمین معیشت شان اضافه شود.
وی تصریح کرد: تحقق رویکرد مذکور بی گمان می تواند روند خالی شدن روستاها از سکنه را کند کرده و ضمن حفظ فرهنگ و آداب و رسوم به واسطه اشتغالزایی مهاجرت معکوس را سبب شود.
معاون گردشگری در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: این که گفته می شود روستایی به بخش و یا شهر تبدیل گشته است؛ پیشرفت به حساب نمی آید؛ خاطرنشان کرد: این تحول با تغییرات عمیق در معماری و ساختار روستا همراه می باشد و ضمن از بین بردن فرهنگ بومی و محلی، پیشینه هویت مربوطه را از آن می گیرد؛ در نتیجه در طرح ها و پروژه های گردشگری روستاها به صورت مستقل در ابعاد اصیل خود مورد توجه و تبدیل شدن به مقصد گردشگری هستند.
معاون گردشگری همینطور با اشاره به اینکه الان مبحث تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری هم در دست اقدام است؛ تصریح کرد: این مورد شرایط مطلوبی را برای پرداختن در حوزه گردشگری روستاها ایجاد می کند؛ چون که مشاوران داخلی و بین المللی با عنایت به شعار سال جاری اساسا ظرفیت روستاها را احصا و مورد توجه قرار خواهند داد.
وی همینطور با عنایت به موافقت سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در خصوص میزبانی رویدادی بین المللی با عنوان گردشگری روستایی در جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: پیرو پیگیری صورت گرفته در اجلاس اجرایی اخیر سازمان جهانی گردشگری در تفلیس، این مورد به محض بهبود شرایط بیماری کرونا در راه اجرا قرار خواهد گرفت تا پشتوانه علمی بین المللی قابل اتکا در موضوعات مربوط به توسعه گردشگری روستایی مورد استفاده قرار گیرد.
تیموری با اشاره به اینکه هدف از اجرای پروژه اعتبارسنجی، ارزیابی و رتبه بندی مقاصد گردشگری روستایی این است که همه روستا هدف گردشگری باشند؛ اظهار داشت: بر این اساس ابتدا باید جاذبه های گردشگری را احصا نماییم. ببینیم در چه شرایط هستیم. چه ظرفیت هایی در این عرصه وجود دارد و سپس با رتبه بندی جاذبه ها، اولویت پرداختن به آنها بررسی شود. این مورد در آینده گستره وسیعی از مقاصد گردشگری را در بر خواهد گرفت و می تواند علاوه بر روستاها، شهرها، استان ها و همین طور جاذبه ها و سایت های گردشگری و تاریخی را به صورت مستقل در بر بگیرد. طبق رویکرد علمی روز در رتبه بندی و ارزیابی مقاصد گردشگری هیچ یک از حلقه های جاذبه های گردشگری حذف نمی شوند؛ بگونه ای که وقتی گفته می شودگردشگری روستایی، نباید هیچ روستایی از جامعه مخاطب گردشگری حذف شود بلکه باید همه روستاها مشمول برنامه ریزی و پیشرفت در این عرصه باشند، البته در سطح رتبه و اعتباری که در ارزیابی معین می شود.
معاون گردشگری همینطور مبحث عرضه و تقاضا را هم در رتبه بندی روستاها بعنوان مقاصد گردشگری مؤثر دانست و اظهار داشت: هدف از انجام این طرح این است که فرد روستایی شامل دهیار یا مسئول مربوطه بعنوان عرضه کننده خدمات، ضمن آگاهی از نتایج حاصل، خویش را در ارتقای درجه دریافت شده مؤثر بداند و با برداشتن یک گام موجی از حرکت مسئولانه را از بطن جامعه محلی ایجاد کند.
وی تصریح کرد: همینطور در بخش تقاضا هم دیدگاه و خدمات مورد نیاز گردشگران هم می تواند به شکل گیری نهایی شاخصهای تشکیل دهنده هرم ارزیابی نهایی روستا مؤثر واقع شود. بدین ترتیب ایجاد چنین ساختاری سبب می شود تا افراد تأثیرگذار در این منظومه که قابلیت ارزیابی و ارتقا دارد؛ خویش را مؤثر بدانند و ضمن کسب منافع اقتصادی روستاییان، توسعه پایدار و مسئولانه گردشگری را منطبق بر پذیرش جامعه محلی بنا کنند.

1399/08/05
23:10:31
5.0 / 5
1107
تگهای خبر: جاذبه , خدمات , سایت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912