فراجا گردشگری

۱۵۰ هزار نفر از شاغلان صنایع دستی كشور بیمه می شوند

۱۵۰ هزار نفر از شاغلان صنایع دستی كشور بیمه می شوند به گزارش فراجا در جهت اجرای طرح ویژه دولت برای پوشش بیمه اجتماعی یك میلیون و ۴۴۰ هزار نفر از روستاییان و عشایر فاقد بیمه، صندوق بیمه اجتماعی و معاونت صنایع دستی و هنرهای دستی كشور برای اختصاص سهمیه ۱۵۰ هزار نفری این طرح به شاغلان و صنعتگران روستایی حوزه صنایع دستی تفاهمنامه همكاری امضا می كنند.به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، علی شیرکانی در مراسم انعقاد تفاهمنامه همکاری با معاونت صنایع و هنرهای دستی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور اظهار داشت: صنایع دستی نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور و بخصوص اقتصاد بخش روستایی دارد.

وی افزود: به علت شرایط اقلیمی، فرهنگی، آداب و رسوم و علاقه ذاتی ایرانی ها به هنر و صنایع دستی در نگاه به جغرافیای کشور هر منطقه از آن هنرهای دستی ویژه خویش را دارد. این تفاوت حتی در صنعت دستی ثابت مانند فرش هم در تنوع رنگ، طرح و بافت قابل مشاهده می باشد.

شیرکانی افزود: از سوی دیگر به علت در دسترس بودن مواد اولیه صنایع دستی، سرمایه کم و ارزش افزوده پایین نیاز است که دولت از این صنعت حمایت ویژه ای کند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با اشاره به طرح پوشش بیمه ای بیشتر از یک میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار روستایی و عشایری دولت اظهار داشت: مقرر شده است تا به وسیله این طرح بتوان حمایت های دولت را در دوران انتشار کرونا و تاثیرات منفی اقتصادی آن که با از دست دادن خیلی از بازارها نمایان شده است بهبود بخشید و امیدواریم تا این طرح نقطه اتصالی بین کار و بازار باشد.

وی افزود: به علت فشارهای اقتصادی حاکم برجامعه شاید بیمه و صنایع دستی از اولویت های زندگی مردم خارج شده باشد.

شیرکانی صنایع دستی را صنعت مادر کشور دانست که می تواند مشکل بیکاری جوانان کشور را حل کند و اظهار داشت: این طرح با حمایت دولت، سازمان برنامه و بودجه و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم انجام و اعتبارات آن تأمین شده است و امیدواریم تا برای تمام روستاییان و عشایر کشور بخصوص شاغلان در صنایع دستی سبب خیر شود.

بیش از ۷۵ درصد شاغلان صنایع دستی را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند

در ادامه پویا محمودیان - معاون صنایع دستی و هنرهای دستی سازمان میراث فرهنگی کشور- اظهار داشت: تعداد قابل توجهی از جامعه بیشتر از دو میلیون نفری صنایع دستی کشور در روستاها مشغول به فعالیت هستند و از کل فعالان این بخش بالغ بر ۷۵ درصد آنان را زنان هنرمند توانمند و سرپرست خانوار می سازند و از این راه امن به تولید و ارتزاق می پردازند.

وی با اشاره به اینکه بیمه یکی از مطالبات همیشگی و بحق صنعتگران و هنرمندان کشور است، اظهارکرد: توجه به این امر از اولویت های معاونت صنایع دستی کشور است. با امضای این تفاهمنامه گامی در جهت تحقق حقوق این افراد و دسترسی آنان به خدمات بیمه های اجتماعی برداشته خواهد شد.

محمودیان با اشاره به نخستین تفاهمنامه و همکاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر اظهار داشت: ماحصل نخستین همکاری ما با صندوق بیشتر از ۴۰۰۰ بیمه شده است اما تفاهمنامه امروز خصوصیت های منحصر به فرد دیگری همچون پرداخت کامل حق بیمه هنرمندان در سال اول توسط دولت، اختصاص این طرح برای تمام روستاییان و عشایر و ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و سهمیه ۱۵۰ هزار نفری برای معاونت صنایع دستی و صنعتگران صنایع دستی کشور است.

به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، او در آخر اظهار داشت: امیدواریم تا این طرح وسیله ای باشد تا هنرمندان و صنعتگران کشور بتوانند در ایام بحرانی کرونا از مزایای این بیمه استفاده کنند.

منبع:

1399/08/13
13:09:48
5.0 / 5
1030
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912