فراجا گردشگری

ابلاغ های مكرر یك مصوبه و ادامه كارشكنی

ابلاغ های مكرر یك مصوبه و ادامه كارشكنی فراجا: معاون گردشگری درحالی از اجرای بسته حمایتی جدید در تمام استانها آگاهی داده كه صاحبان كسب و كار و سرمایه گذاران گردشگری همچنان با بانك ها و وزارت نیرو گرفتار چالش هستند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، علی ربیعی ـ سخنگوی دولت ـ ۱۵ مهرماه از موافقت هیات دولت و ستاد مقابله با کرونا با پرداخت تسهیلات جدید به بخش گردشگری باتوجه به لطمه گسترده آن آگاهی داد. مقرر بود بازپرداخت تسهیلات بانکی که قبلا دریافت شده است تا آخر سال ۱۳۹۹ امهال شود. همین طور اجازه داده شد پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی سال ۹۹ و هزینه آب، برق و گاز سال ۹۹ و هزینه های مالیاتی سررسید سال ۹۹ تا اختتام امسال مهلت داده شود. با پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای لطمه دیده حوزه گردشگری با محوریت بنگاه نیز موافقت شد.
بانک مرکزی ۵ آبان ماه نیز در جلسه ای از امهال بازپرداخت تسهیلات بانکی قبلی متقاضیان دریافت وام کرونا تا آخر سال ۱۳۹۹ آگاهی داد و بعد از آن در دستورالعملی به ۲۰ بانک ابلاغ کرد: «برای کسب و کارهای لطمه دیده حوزه گردشگری موضوع ابلاغیه شماره ۹۶۸۹ مورخ ۱۳۹۹/۲/۷ (زیررسته های مصوب کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا) تسهیلات ذیل فراهم می شود:
۱- بازپرداخت تسهیلات بانکی قبلی دریافت شده تا آخر سال ۱۳۹۹ امهال می شود.
۲- با پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای لطمه دیده حوزه گردشگری بر طبق بنگاه محوری، مطابق دستورالعمل مصوب کارگروه اقتصادی مقابله با نتایج ناشی از شیوع ویروس کرونا موافقت شد. متقاضیان مجازند تا اختتام آذرماه امسال ثبت نام کنند. بازپرداخت اقساط این تسهیلات از اول اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ خواهد بود. بنگاه هایی که با دستورالعمل قبل تسهیلات دریافت کرده اند نیز مجاز به دریافت مابه التفاوت تسهیلات طبق دستورالعمل جدید خواهند بود.»
اما فعالان گردشگری می گویند اجرای هر دو بند این دستورالعمل از طرف شعبه های بانکی در همه استانها با چالش مواجه می باشد و بیشتر بانک ها زیر بار اجرای آن نمی روند. از طرفی، گزارش هایی از استانها به ایسنا رسیده که حاکی از اجرا نشدن دیگر مصوبات ستاد کرونا است، همچون اداره های آب و برق که کماکان به تهدیدهای خود برای قطع آب و برق در صورت پرداخت نشدن هزینه ها ادامه می دهند. از همین رو، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اوایل این هفته، مصوبه ستاد کرونا را به ۳۱ استاندار کشور ابلاغ نمود.
ولی تیموری ـ معاون گردشگری این وزارتخانه ـ نیز شب گذشته (۱۳ آبان ماه) در یک گفت وگوی تلویزیونی از اجرای بسته حمایتی جدید در تمام استانها آگاهی داد و اظهار داشت: بسته حمایتی جدید یکی از مصوبات ستاد ملی کرونا بمنظور پشتیبانی از بخش گردشگریست. در این بسته موارد خوبی برای پشتیبانی از فعالان این بخش دیده شده است و بمنظور هماهنگی هرچه بیشتر برای اجرائی شدن این بسته، از طرف وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابلاغ گردیده و عملا اجرای آن در تمام استانها شروع شده است.
معاون گردشگری با اشاره به مشکلات صنعت گردشگری با انتشار ویروس کرونا، اظهار نمود: به سبب شرایط خاص گردشگری که موفق به عبور از رکود نشده بود، از دولت برای حمایت های بیشتر از بخش گردشگری کمک خواستیم که دولت نیز با امهال تمام هزینه های بخش گردشگری در مدت یک سال موافقت کرده است. این مساله تصویب شده و به تمام استانها ابلاغ گردیده و بانکهای عامل و دستگاه های مرتبط نیز در این خصوص همکاری می کنند. اگر مقداری ناهماهنگی در بعضی از استانها وجود داشته است با ابلاغی که انجام شده این ناهماهنگی ها برطرف شده و این بسته در تمام استانها در حال اجراست.
تیموری همین طور اظهار نمود: یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در صنعت گردشگری شاغل هستند و از آن جایی که صنعت گردشگری یک صنعت انسان محور است، باید حمایت شود تا بتواند روی پای خود بایستد.
اما با وجود ابلاغ باردیگر مصوبه ستاد کرونا از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استانداران و اظهارات معاون گردشگری درباره اجرای این مصوبات در استانها، اما بررسی ها و پرس و جوهای ایسنا از فعالان گردشگری همچون بوم گردی ها، هتل ها، آژانس های مسافرتی، موسسات آموزشی و راهنمایان گردشگری، از ادامه کارشکنی دستگاه های مسؤول خصوصاً بانک ها، در اجرای مصوبات ستاد کرونا حکایت دارد.1399/08/14
15:02:01
5.0 / 5
1213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912