فراجا گردشگری

احیای چهار قنات در كاخ سعدآباد

احیای چهار قنات در كاخ سعدآباد به گزارش فراجا پروژه احیای چهار قنات از قنات های مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در محوطه و حریم موزه های «ظروف»، «آب»، «ملت» و «نظامی» به سرانجام رسید.


به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، این پروژه در دوره ای بیش از سه ماه و با نظارت بخش فنی مجموعه سعدآباد و توسط استادان تجربی انجام شد. رشته ای از قنات محوطه ملت که بیش از ۴۰ سال به سبب موانع مختلف و عدم پاکسازی و لایه روبی مصالح و خاک، ریزش مخازن و مسیرهای قنات، ریشه های گیاهی و غیره جریان آب در آن کاملا متوقف و جوی انشعاب آن کاملا خشک شده بود، بعد از انجام این عملیات، بار دیگر شاهد به جریان افتادن آب است.
این عملیات در بخش های مختلف این پروژه شامل: مطالعات تاریخی، مطالعات میدانی شناخت، مطالعات لطمه شناسی، شناسایی مخازن و مسیرها و خاصیت های ساختار، پاکسازی، لایه روبی، ریشه زنی، آواربرداری از بخش های مسدودشده حاصل از ریزش، استواری بخشی بدنه و مسیر جریان، مرمت بخش های تخریب شده، پاکسازی مسیر جوی، حریم گذاری مسیر جوی در بخش های لطمه دیده، کَول گذاری و درپوش گذاری جهت جلوگیری از ورود هرگونه نخاله و... است.
این قنات ها از نوع قنات های کوره ای است. بعضی از این قنات ها که به اواخر دوره قاجار تا دوره پهلوی اول مربوط است کاربرد مصرفی جهت زندگی و طبیعت داشته و از دوره پهلوی دوم نیز از آنها برای آبیاری باغ و محوطه استفاده می شد.
در زمان پهلوی اول، سراسر باغ سعدآباد از رودخانه دربند مشروب می شد. رضاخان آب رودخانه دربند را خریداری کرد و به آبیاری این باغ اختصاص داد اما پهلوی دوم ۱۲ ساعت از آب رودخانه را به رعایا بخشید و چون آب این رودخانه برای آبیاری سعدآباد کافی نبود از ۱۲ رشته قنات قدیمی و جدیدالاحداث استفاده شد.1399/08/15
12:40:47
5.0 / 5
1367
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912