فراجا گردشگری
نوكنده مطرح كرد؛

ظروف چینی به موزه ملی برگشت

ظروف چینی به موزه ملی برگشت فراجا: رئیس موزه ملی ایران اظهار داشت: 14 قلم ظروف سلادون كه در كشور چین تحت عنوان سلادون های لونگ چوان و جهانی شدن به نمایش درآمده بود، به موزه ملی ایران برگشت.به گزارش فراجا به نقل از مهر، جبرئیل نوکنده، در تشریح پروسه بازگشت آثار، اضافه کرد: مجموعه ای از آثار موزه ملی ایران مشتمل بر ۱۴ قلم ظرف مشهور به سلادون که تحت عنوان نمایشگاه «سلادون های لونگ چوان و جهانی شدن» در کشور چین به نمایش در آمده بود، بامدادان روز دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) وارد شده و بعد از انجام تشریفات گمرکی با همراهی یگان حفاظت به موزه ملی ایران انتقال یافت.
رئیس کل موزه ملی ایران درباب مد نظر قرار گرفتن محدودیت های حاصل از همه گیری کرونا اظهار داشت: آنچه که این نمایشگاه را با دیگر رویدادهای مشابه متفاوت ساخت، قرار گرفتن در وضعیت و محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا بوده و خوشبختانه تمامی مراحل نقل و انتقال و بازگشایی جعبه ها با رعایت تمامی دستورالعمل های مرتبط و لحاظ کردن تدابیر اختصاصی برای آثار صورت گرفت.
وی افزود: آثار نمایشگاه بعد از طی دوره استراحت و قرنطینه توسط هیئت کارشناسان عالی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گرفته مورد بازنگری و اصالت و سلامت آثار مورد تأیید قرار گرفت.
نوکنده درباب دستاوردهای این رخداد فرهنگی اظهار داشت: این نمایشگاه کوشش کرد همپای خیلی از موزه های بزرگ جهان، قسمتی از ظرفیت غنی میراث فرهنگی ایران را به نمایش بگذارد. بعد از این نمایشگاه خیلی از موزه های چین مشتاق برگزاری نمایشگاه های متقابل میان ایران و چین شده اند.
گنجینه عظیم این نمایشگاه با موضوع مشترک سلادون و حضور موزه های بزرگ در کنار یکدیگر نشان مشترک بودن مواریث فرهنگی و فرامرزی بودن آنها برای همه جهانیان است که نتیجه آن دوستی پایدار ملت ها به روش دیپلماسی فرهنگی شمرده می شود و همین طور این نمایشگاه این است که ایران در گذشته با همتایان و دولت های بزرگ هم عصر خود روابط نزدیک و گسترده ای داشته است.
نمایشگاه دنیای لونگ چوان: سلادون لونگ چوآن و جهانی شدن دوشنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۸ در کاخ «جایی گونگ» در کاخ موزه شهر پکن (شهر ممنوعه) با حضور محمدرضا کارگر رئیس اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی، گوآن چیانگ رئیس میراث فرهنگی چین، وانگ شیء دونگ مدیر کاخ موزه چین، جن شیا دونگ شهردار شهر لی شوئ استان چو جیانگ، چن شو اوا رئیس موزه استان چو جیانگ، باقری رئیس دیپلماسی عمومی و رسانه، وفایی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن و دیگر مقامات عالی رتبه فرهنگی افتتاح شد. این نمایشگاه بعد از سه ماه فعالیت در کاخ موزه شهر ممنوعه بیش از یک میلیون بازدید را به خود اختصاص داد. بعد از آن به موزه استانی“ جه جیانگ“ در شهر هانژو انتقال یافت که تعداد ۴۸۱۱۰ نفر بازدیدکننده داشت.


منبع:

1399/08/21
14:25:00
5.0 / 5
830
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912