فراجا گردشگری
یك پژوهشگر بیان كرد

میراث شیرازی های آفریقا در حال نابودی است

میراث شیرازی های آفریقا در حال نابودی است به گزارش فراجا یك پژوهشگر اظهار داشت: شهر و جزیره كیلوا به عنوان نخستین دولتشهری كه توسط شیرازی ها در آفریقا تاسیس و در سال ۱۹۸۱ میلادی در لیست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده، در حال نابودی است.به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مرتضی رضوانفر عضو هیأت علمی پژوهشگاه، اظهار داشت: علی ابن حسن شیرازی و ۶ فرزند او از قرن ۱۰ میلادی به مدت ۵۰۰ سال چندین دولتشهر در شرق آفریقا شامل بخشهایی از کشورهای سومالی، کنیا، تانزانیا و موزامبیک، بوجود آورده و امپراتوری پرافتخار شیرازی ها را تأسیس کردند. نهایتاً در سال ۱۵۰۲ میلادی بعد از شکست از پرتغالی ها تمدنی که برای شرق آفریقا، دولت، تجارتِ جهانی، شهرسازی و… نعمات بسیاری به همراه آورده بود به مرور مسیر نابودی در پیش گرفت.
این پژوهشگر اضافه کرد: در این میان شهر و جزیره کیلوا بعنوان نخستین دولتشهری که توسط شیرازی ها تأسیس شده با داشتن آثار ارزشمندی همچون دو مسجد زیبا (مسجد جامع و مسجد کوچک) و دو قصر باشکوه (قصر بزرگ و قصر کوچک) در سال ۱۹۸۱ میلادی در لیست میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسید.
او با اشاره به اینکه یونسکو این جزیره را گواه شاخصی برای توسعه اسلام در شرق آفریقا از قرن دهم تا نوزدهم ذکر می کند خاطرنشان کرد: ابن بطوطه هم در سال ۱۳۳۱ م با دیدار از این جزیره، آنرا یکی از زیباترین شهرهای جهان نامیده است.
رضوانفر در ادامه به قصر بزرگی در این شهر که دارای یکصد اتاق است اشاره نمود که تا قرن هجدهم بلندترین ساختمان در شرق آفریقا محسوب می شده و اظهار داشت: این قصر دارای چند کتیبه با ارزش است که در موزه برلین نگهداری می شود.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری عنوان کرد: متأسفانه به علت رسیدگی و حفاظت نشدن از آثار این دولتشهر، یونسکو در سال ۲۰۰۴ م این پرونده را در لیست میراث در خطر قرار داد که بعد از آن با حمایت مالی و اقدامات مرمتی توسط چند مؤسسه بین المللی، مجدداً در سال ۲۰۱۴ م از لیست آثار در خطر خارج شد.
رضوانفر وضعیت کنونی آثاراین منطقه را نگران کننده دانست و اظهار داشت: این آثارارزشمند به مرور تبدیل به چند خرابه شده که از نظر کارشناسان یونسکو، عدم رسیدگی، امواج اقیانوس، رطوبت هوا، کشاورزی و حضور احشام در حریم آثار، عاملی برای نابودی این میراث آفرو شیراز (آفریقایی- شیرازی) شده است.


منبع:

1399/08/25
12:29:49
5.0 / 5
1148
تگهای خبر: حفاظ , شهر , گردشگری , مرمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912