فراجا گردشگری
مدیركل میراث فرهنگی لرستان خبر داد:

كشف سازه معماری دوره پهلوی اول در محور پلدختر- خرم آباد

كشف سازه معماری دوره پهلوی اول در محور پلدختر- خرم آباد مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از كشف یك سازه معماری مربوط به دوره پهلوی اول در حین فعالیت عمرانی در محور پلدختر- خرم آباد آگاهی داد.به گزارش فراجا به نقل از مهر، سیدامین قاسمی امروز پنجشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: چند روز پیش در حین کارهای عمرانی در طول محور ارتباطی پلدختر به خرم آباد قسمتی از یک سازه معماری آشکار شد.
وی اضافه کرد: باتوجه به حساسیت موضوع بلافاصله نیروهای یگان حفاظت و باستان شناسان این اداره کل بمنظور کارشناسی به محل اعزام و مستندسازی اولیه از این اثر به عمل آمد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان اشاره کرد: سازه مکشوفه مربوط به دوره پهلوی اول است و بمنظور حفاظت هر چه بیشتر مجدداً با خاک پوشیده می شود.

سازه معماری کشف شده مربوط به یک برج دیده بانی است
عطا حسن پور کارشناس دیرینه شناسی نیز در این رابطه اظهار داشت: این سازه معماری مربوط به یک برج دیده بانی است که بر اثر ریزش کوه در زیر خاک و سنگ مدفون مانده است.
وی با اشاره به وجود آثار مشابه در طول محور ارتباطی لرستان تا خوزستان بیان کرد: پلان این اثر مدور و مصالح به کار رفته در آن سنگ و خشت است.
این کارشناس دیرینه شناسی با اشاره به وجود یک برج سالم در فاصله ۵۰۰ متری این سازه اضافه کرد: این بناهای کوچک و انفرادی با هدف کنترل و نظارت بر جاده ارتباطی (تنگه ی گازرده) به وجود آمده و فواصل کوتاه آنها از یکدیگر امکان انتقال اخبار را بوسیله صدا در زمانی اندک فراهم می کرده است.

1399/09/01
12:49:31
5.0 / 5
1089
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912