فراجا گردشگری
به علت افزایش دبی رودخانه كارون؛

اثر جهانی بند میزان شوشتر به زیر آب رفت

اثر جهانی بند میزان شوشتر به زیر آب رفت به سبب افزایش دبی رودخانه كارون در شوشتر، اثر جهانی بند میزان این شهرستان به زیر آب رفت.به گزارش فراجا به نقل از مهر، به سبب افزایش دبی رودخانه کارون در محدوده شهرستان شوشتر، اثر ثبت جهانی بند میزان این شهرستان بطور کامل به زیر آب رفت.
دبی رودخانه کارون در شوشتر به سبب بارندگی های اخیر از بامداد امروز در حال بالا آمدن است.
بند میزان سدی است در شوشتر و ساخته دست انسان، مربوط به دوره ساسانیان که تا امروز پابرجا است. ساخت بند میزان شوشتر را به شاپور اول ساسانی نسبت می دهند.
این بند به همراه ۱۵۵ اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ (۵ تیرماه ۱۳۸۸) در شهر سویل اسپانیا، با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر بعنوان دهمین اثر ایران در لیست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.
این سد، آب کارون را به نسبتهای ۲ و ۴ بین رودهای گرگر و شطیط تقسیم می کند. رود گرگر را دودانگه یا مسرقان نیز گویند و رود شطیط را چهاردانگه هم خوانند.
مصالح به کار رفته در بند میزان سنگ (تراشیده شده شوشتر) و ساروج هستند. در توصیف اهمیت این سد کافی است تاریخ شوشتر را مرور نماییم که شکسته شدن این سد به منزله ازدیاد فقر و بدبختی در شوشتر و پابرجا بودن به همراه دیگر سازه های آبی شوشتر موجب آبیاری ۴۰ هزار هکتار دشت میان آب شوشتر بوده است.


1399/09/03
22:55:13
5.0 / 5
1022
تگهای خبر: اثر تاریخی , شهر , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912