فراجا گردشگری
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اعلام كرد

اجرای طرح مستندنگاری حریم درجه یك تخت جمشید

اجرای طرح مستندنگاری حریم درجه یك تخت جمشید به گزارش فراجا فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اظهار داشت: مستندنگاری و پایش اطلاعات مربوط به حریم درجه یك این میراث جهانی برای تهیه نقشه تفصیلی و توصیفی و كاداستر منطقه اجرائی شده است.


حمید فدایی یکشنبه ۹ آذر درجمع خبرنگاران، اظهار داشت: برای مدیریت و حفاظت کارآمد از میراث جهانی تخت جمشید، نیازمند بانک اطلاعاتی دقیق هستیم؛ برای دستیابی به این نیاز و ایجاد بستر مناسب در امتداد مدیریت و حفاظت بهتر و مطلوبتر میراث جهانی تخت جمشید، باید نقشه کاداستر منطقه تهیه شود.
وی اظهار داشت: در یک سال گذشته، تهیه نقشه کاداستر برای محورهای اصلی میدان ملل به تخت جمشید و مسیر ارتباطی تخت جمشید به نقش رستم، به سبب اهمیت ویژه گردشگری، در دستور کار و اولویت قرار گرفت.
فدایی با اعلان اینکه اراضی تملک شده توسط پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز جزو اولویت طرح تهیه کاداستر بود، اظهار داشت: این اراضی طی دهه های گذشته به تدریج تملک شده بود و الان اسناد تک برگ قسمتی از این اراضی نیز صادر گردیده است و با جانمایی دقیق آنها روی نقشه کاداستر، زمینه مدیریت مطلوبتر فضای پیرامونی تخت جمشید و ارائه خدمات بهتر و مناسبتر به گردشگران فراهم خواهد شد.
کارشناس مسئول دفتر مستندنگاری و پایش پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز اظهار داشت: برای ساماندهی این اطلاعات در قالب نرم افزار GIS و همین طور شناسایی و اقدام برای حفاظت در حرائم تخت جمشید، این دفتر طی یک برنامه ۳ ساله جمع آوری اطلاعات تفصیلی و توصیفی از اراضی کشاورزی را در دستور کار قرار داد.
علی اقر اشاره کرد که این اقدامات با هماهنگی دفتر کاداستر اداره ثبت اسناد و املاک استان فارس انجام شده و الان پیشرفت خوبی دارد به طوریکه تا حالا مساحتی بیش از ۶۱۸ هکتار از این اراضی اجرائی شده است.
اقر، اشاره کرد که اقدامات انجام و اطلاعات کسب شده برای سامانه کاداستر اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان مرودشت نیز قابل استفاده و بهره برداری است.
این کارشناس اظهار داشت: عملیات اجرائی تهیه نقشه شامل نقشه برداری با بهره گیری از سامانه فتوگرامتری برد کوتاه (پهپاد) تا جمع آوری اطلاعات از مالکین آن محدوده در حال انجام می باشد.
منبع:

1399/09/09
22:43:18
5.0 / 5
953
تگهای خبر: حفاظ , خدمات , شهر , گردشگران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912