فراجا گردشگری
میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

اضافه شدن یك هنر دیگر به میراث جهانی ایران

اضافه شدن یك هنر دیگر به میراث جهانی ایران به گزارش فراجا تبدیل خانه پدری جلال آل احمد به پاتوق معتادان، ثبت جهانی مینیاتور، حضور مجازی فعالان گردشگری در نمایشگاه های بین المللی، تکذیب تور واکسن ترکیه همچون خبرهای میراث فرهنگی در این هفته بود.به گزارش فراجا به نقل از مهر، عصر روز گذشته پرونده ثبت جهانی هنر مینیاتور که با پیشنهاد ایران و با همکاری کشورهای ترکیه، آذربایجان و ازبکستان تهیه شده بود در پانزدهمین اجلاس کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس یونسکو در لیست جهانی قرار گرفت.
در این اجلاس همینطور گزارش ادواری اقدامات پاسدارانه ایران درباره دو پرونده نقالی و مهارت سنتی ساخت لنج ایرانی مورد تأیید اعضای اجلاس قرار گرفت.
این اجلاس به صورت مجازی به میزبانی جامائیکا از روز دوشنبه ۲۴ آذر شروع به کار کرده و تا ۲۹ آذر هم ادامه دارد.
همچنین در این هفته محمد قاسمی مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری از آمادگی بخش خصوصی برای حضور مجازی در نمایشگاه های بین المللی گردشگری خارجی مانند ITB برلین و COTTM چین با حضور نمایندگان تشکل های گردشگری اطلاع داد و اظهار داشت: بر این اساس امکان حضور یکپارچه شرکت کنندگان ایرانی در نمایشگاه برلین تحت نام و برند ملی گردشگری ایران محقق خواهد شد.
همچنین در این هفته خبر رسید که بعد از مدت ها که امارات مرزهای خویش را به روی گردشگران بسته بود، حالا می خواهد اوایل ماه ژانویه مرزها را به روی توریستهای خارجی باز کند، محدودیت ها را کم کند و به تدریج از پاندمی کرونا رهایی پیدا کند. این خبر را یکی از مقامات بخش فرهنگ و گردشگری امارات داده و گفته بود امکان دارد زمان بازگشایی ها تغییر کند اما این اتفاق در نیمه اول ژانویه رخ خواهد داد. مسافرانی که از کشورهای خارج از فهرست امن امارات به این کشور سفر می کنند باید تا ۱۰ روز قرنطینه شوند.
در این هفته همینطور بعد از آنکه خبرهای در ارتباط با برگزاری تورهای واکسن کرونا در ترکیه تکذیب شد، تازه علی اصغر مونسان اطلاع داد که این آگهی ها در فضای مجازی غیرمجاز هستند و هیچ واکسن تأیید شده ای در کشورهای منطقه وجود ندارد. هموطنان باید بدانند آنچه بعنوان واکسن در منطقه هست هنوز مرحله تست بالینی را می گذراند و در حال آزمایش روی انسان است، ازاین رو با تبلیغ چنین تورهایی برخورد قضائی صورت خواهد گرفت.
در این هفته همینطور معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در نشستی با معاون کنسولی وزارت امور خارجه به بررسی وضعیت گردشگری خارجی ایران در روزهای کرونا پرداخت. ولی تیموری در این جلسه گفته بود پروتکل ورود توریستهای خارجی با همکاری نهادهای فرابخشی تهیه شده و الان از جانب ستاد ملی کرونا در حال بررسی است.
تبدیل خانه پدری جلال آل احمد به پاتوق معتادان
در این هفته همینطور رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران نسبت به تبدیل شدن خانه پدری جلال آل احمد به خوابگاه معتادان و به وزیر گردشگری به سبب بی توجهی به حفظ این بنا تذکر داد. پیش از این در دوره ریاست محمد شریف ملک زاده در سازمان میراث فرهنگی این خانه بعنوان خانه باستان شناسان ایران افتتاح شده بود، ولی هیچگاه هیچ دیرینه شناسی پا به آن نگذاشت و بعد از مراسم افتتاح، درِ این خانه بسته شده بود.
مجید فراهانی گفته بود که حفظ میراث فرهنگی از وظایف مدیران ملی است و فرزندان ما انتظار دارند این نمادها را حفظ نماییم.
جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتل داران کشور هم این هفته در صفحه شخصی خود با انتقاد از جای خالی گردشگری در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دولت نوشت: در این لایحه و تبصره های در ارتباط با اشتغال به صورت محسوسی جای خالی گردشگری مشخص است. چنانچه از اصناف و صنایع مختلف نام برده شده، ولی اشاره ای به این صنعت بعنوان یکی از مولدهای مهم اشتغال نشده است.
اهمال دولت در این حوزه و نادیده انگاشتن توانمندی های گردشگری در ایجاد فرصت های شغلی قویاً مورد انتقاد تشکل های گردشگری می باشد.

منبع:

1399/09/28
15:28:09
5.0 / 5
881
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912