فراجا گردشگری
میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

ثبت جهانی دو میراث ناملموس در یونسكو

ثبت جهانی دو میراث ناملموس در یونسكو به گزارش فراجا برگشت 49 قطعه آجر لعابدار از سوئیس به ایران، ثبت جهانی مینیاتور و آیین زیارت کلیسای تادئوس در یونسکو، تشکیل کمیته گردشگری فوتبال 2022 همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه، این هفته خبر مهمی منتشر گردید در این زمینه که مجموعه ای از آجرهای لعاب دار منسوب به قلایچی بوکان متعلق به سده هفتم و هشتم قبل از میلاد از کشور سوئیس به کشور بازگردانده شد. ۴۹ قطعه از آجرهای لعاب دار منسوب به قلایچی بوکان که در اوایل انقلاب به شکل غیرمجاز از کشور خارج شده بود، بعد از پیگیری های چند ساله معاونت میراث فرهنگی، اداره کل حقوقی و امور بین الملل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دستگاه دیپلماسی کشور از اروپا به ایران بازگردانده شد.
در سال ۱۳۹۱ بعد از وصول خبری در خصوص در اختیار داشتن تعداد ۴۹ قطعه آجر لعاب دار متعلق به تپه قلایچی بوکان توسط خانواده ای ایرانی ساکن سوئیس و تمایل آنها برای فروش، معاونت میراث فرهنگی، اداره کل موزه ها و اداره کل حقوقی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نسبت به تشکیل پرونده استرداد آجرهای لعاب دار قلایچی با ادله کارشناسی و طرح دعوی در مراجع ذی صلاح بین المللی به کشور اقدام نمود و سرانجام با همکاری دیپلماسی کشور در اروپا این مجموعه بعد از سال ها پیگیری به کشور بازگشت.
حالا گفته شده که مقرر است این آثار در موزه ملی ایران نمایش داده شود موزه ای که همان لحظه ورود از این آثار میزبانی کرد.
نتایج فراخوان بهره برداری از بناهای تاریخی اعلام شد این هفته مزایده بعضی از بناهای تاریخی در کشور انجام شد پیرو فراخوان واگذاری بناهای تاریخی پاکت های ارسالی به دبیرخانه فراخوان، با حضور نمایندگان سازمان بازرسی، وزارت میراث فرهنگی و اعضای کمیسیون مزایده صندوق احیا بازگشایی و نتایج فراخوان اعلام گردید.
بعد از ارزیابی فنی و اقتصادی ۴۶ پاکت ارسال شده به دبیرخانه فراخوان عمومی مرمت، احیا و حق بهره برداری مدت معین برخی بناهای تاریخی، ۳۲ متقاضی امتیاز لازم را کسب کرده و در نهایت تقاضای سرمایه گذاری در ۲۲ بنا به تأیید کمیسیون مزایده رسید.
این بناها شامل «خانه پدری جلال آل احمد تهران»، «عمارت دیوانخانه و خانه محتشم و خانه افشاریان شیراز»، «کاروانسرای میاندشت سمنان»، «بانک ملی شهربانی دارایی و عمارت کلاه فرنگی و شیرخورشید ماکو»، «عصارخانه شهید عصاری آران و بیدگل»، «خانه سالک و خانه مغنی اصفهان»، «خانه آذین و عمارت گلشن بوشهر»، «خانه سوزنگر دزفول» و «خانه بهروزی قزوین»، «خانه کازرونی و خانه اسماعیل مرغون یزد»، «کاروانسرای گدوک سوادکوه»، «خانه فاطمی گرگان»، «خانه صادقی لاهیجان»، «کاروانسرای دهدشت و حمام کهیار»، «حمام نظام کرمانشاه»، «خانه غفاری کرمان» است. همین طور تقاضای سرمایه گذاری در ۳ بنا، به سبب عدم احراز صلاحیت متقاضیان رد و واگذاری حق بهره برداری یک بنا (کاخ شهرستانک) تمدید گردید.
در این جلسه، پاکت های الف مرحله دوم فراخوان نیز بازگشایی شد. از مجموع پاکت های ارسال شده در این مرحله به دبیرخانه فراخوان، تقاضای سرمایه گذاری در ۸ بنا به تأیید کمیسیون رسید تا طی هفته آتی پاکت های «ب و ج» آنها در کمیته فنی و اقتصادی ارزیابی شود. این بناها شامل «حمام شاه اصفهان»، «خانه حکیم باشی کاشان»، «عمارت والی کهره شهر چرداول استان ایلام»، «خانه نجفی بوشهر»، «خانه مستوفی شوشتر»، «کاروانسرای شاه عباسی دامغان»، «ارگ محمدحسین خان ناروئی شهر زهک استان سیستان و بلوچستان» و «عمارت امیر مفخم خمین» است.
ثبت جهانی دو اثر و رد دو پرونده اتفاق مهم میراثی دیگر مربوط به ثبت جهانی بعضی از پرونده های میراث ناملموس بود. این هفته پرونده های هنر مینیاتور و آئین زیارت قره کلیسا در اجلاس مجازی میراث ناملموس یونسکو ثبت شدند اما دو پرونده جشن مهرگان و هنر نواختن عود نتوانستند در لیست جهانی قرار گیرند.
پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس از روز دوشنبه ۲۴ آذرماه ۹۹ به میزبانی جامائیکا شروع به کار کرد و تا ۲۹ آذرماه ۹۹ (۱۴ تا ۱۹ دسامبر ۲۰۲۰) ادامه داشت.
این اجلاس برای نخستین بار به صورت آنلاین به سبب شیوع ویروس کرونا انجام شد و در آن مسئولان مربوطه در کشورهای مختلف به صورت مجازی شرکت کرده و درباره پرونده ها نظر می دادند.
پرونده «مراسم زیارت کلیسای تادئوس» به صورت مشترک با ارمنستان، «جشن مهرگان» به صورت مشترک با تاجیکستان و «هنر ساختن و نواختن عود» به صورت مشترک با سوریه در روز پنجشنبه ۲۷ آذر و هنر مینیاتور با همکاری ترکیه، آذربایجان و ازبکستان عصر روز ۲۶ آذر ماه مورد بررسی اعضای کمیته قرار گرفتند. پس از ثبت جهانی مینیاتور، افغانستان درخواست داد که به این پرونده بپیوندد این درخواست نیز با استقبال ایران مواجه می شود.
همچنین ایران در اجلاس ۲۰۲۰ سهمیه ملی نداشت به این علت که سال قبل سهمیه ملی را که همان دوتار ایرانی بود بهره برد اما می توانست پرونده مشترک داشته باشد بنا بر این چهار پرونده، عود، مینیاتور، جشن مهرگان و آئین زیارت قره کلیسا را برای مطرح شدن در اجلاس ۲۰۲۰ یونسکو فرستاده بود. پرونده ثبت جهانی یلدا نیز که قبلاً به آن ایراداتی گرفته شده بود، اصلاح و باردیگر ارسال شد این پرونده ملی است و سهمیه لازم دارد یعنی مانند هر پرونده ملی دیگر هر دو سال یک دفعه مطرح می شود. پرونده هایی که نوروز امسال به یونسکو ارائه شد می بایست در سال ۲۰۲۱ بررسی شوند.

در نوروز ۹۹ دو پرونده مهارت سنتی ساختن و نواختن رباب مشترک با تاجیکستان و ازبکستان و جشن سده با همکاری تاجیکستان به یونسکو ارسال شد. طبق هر سال پرونده هایی که نوروز به یونسکو ارسال می شوند باید در اجلاس سال بعد مورد ارزیابی برای ثبت جهانی قرار گیرند اما پرونده های رباب و جشن سده برای سال ۲۰۲۱ بررسی نمی شوند در این زمینه مصطفی پورعلی مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی با اشاره به حساسیتی که دراثر پیشنهاد ثبت «حسن خط» ترکیه و «خط عربی» عربستان عنوان شد به خبرنگار مهر اظهار داشت: سال ۲۰۲۱ خوشنویسی را بعنوان پرونده ملی در اولویت ثبت جهانی می گذاریم. وی اظهار داشت: در سال ۲۰۲۱ پرونده خوشنویسی بعنوان پرونده ملی از جانب ایران مورد بررسی اعضای کمیته قرار می گیرد از آنجائیکه حساسیت ها برای پرونده خوشنویسی به سبب ارائه این پرونده از طرف ترکیه و عربستان به یونسکو بالا گرفت، خوشنویسی در اولویت ثبت و در طبقه «برنامه پاسداری خوب از میراث ناملموس» قرار گرفته است.
پورعلی بیان کرد: پرونده ساختن و نواختن ساز رباب هم قرار بود در سال ۲۰۲۱ مطرح شود؛ با همین محدودیت یونسکو مواجه گردید بدین سبب در سال آینده رباب مطرح نمی گردد. اگر محدودیت های یونسکو نبود می توانستیم پرونده های بیشتری را در سال آینده مطرح نماییم. منتها از الان سهمیه کشورها برای سال دیگر بسته شده است.
دفاعیه نمایندگان ایران پذیرفته نشد
مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی درباره ریفر شدن دو پرونده چند ملیتی ایران با نام جشن مهرگان و هنر ساختن و نواختن عود در اجلاس ۲۰۲۰ هم اظهار داشت: ما دفاعیه خودرا یک ماه پیش درباره پرسش های مطروحه در حوزه پرونده چند ملیتی جشن مهرگان و عود ارائه کرده بودیم اما مورد توجه کمیته قرار نگرفت، کمیته به سبب چند ملیتی بودن این دو پرونده به تفاوت ها و اشتراکات این دو عنصر در جوامع تهیه کننده اشاره و این موارد را مورد سوال قرار داد مشکل دیگر این بود که اجلاس به صورت آنلاین انجام شد و ما نمی توانستیم رایزنی انجام دهیم. البته باید اظهار داشت که امسال هیچ کشوری بیش از دو پرونده را نتوانست در لیست میراث ناملموس ثبت کند.
وی درباره پرونده هایی که فروردین سال ۱۴۰۰ به یونسکو ارسال می شود نیز اظهار داشت: دستورالعمل کمیته ۲۰۲۲ هنوز به ما ارسال نشده تا بدانیم فروردین سال بعد باید چه کار نماییم. ولی حتما در فروردین سال بعد چند پرونده جدید ارسال می شود.
کارگروه گردشگری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر تشکیل شد این هفته خبر رسید کارگروه گردشگری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر با هدف هم اندیشی در پروسه جذب حداکثری تماشاگران این رویداد با مشارکت مناطق آزاد کشور تشکیل شد. ولی تیموری معاون گردشگری کشور با حضور در اولین نشست کارگروه گردشگری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر که با مشارکت نمایندگان دستگاه های اجرائی مرتبط و نهادهای فرابخشی در محل معاونت گردشگری برگزار شد، عنوان کرد: باتوجه به برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر در همسایگی کشورمان و ضرورت بهره برداری مطلوب از این فرصت برای جذب گردشگران ورودی به کشور، نخستین جلسه "کارگروه گردشگری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر" با هدف هم اندیشی در پروسه جذب حداکثری تماشاگران این رویداد تشکیل شده است.
او در تشریح دیدگاه حوزه گردشگری در مواجهه با جام جهانی پیش رو، اظهار نمود: کشوری که میزبان این رویداد به شمار می آید، در همسایگی ایران است و چندان از وسعت زیادی بهره مند نیست، پس زمینه این امکان وجود دارد تا تعداد بسیار زیادی از افرادی که برای تماشای مسابقات به این کشور سفر کرده اند، بتوانند به سایر مقاصد گردشگری حاشیه همچون کشور ما نیز سفر کنند. البته تحقق این امر نیازمند تمهیدات و کارهای اجرائی مطلوب در نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای هدف، سفارت خانه ها و همکاری دستگاه های فرابخشی مرتبط و تأثیرگذار همانند صدا و سیما خواهد بود، بدین سان تحت چنین تدابیری اطلاع رسانی خواهد شد فردی که به قطر سفر کرده است، می تواند با فاصله زمانی نیم ساعت از کشور ایران با تنوع آب و هوایی متفاوت و جاذبه های تاریخی و طبیعی گوناگون دیدن کند.
آغاز تدوین برنامه هفتم توسعه در وزارت میراث فرهنگی معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: این وزارتخانه قبل از ابلاغ دولت، بمنظور استفاده از فرصت و پیش بینی برنامه های مناسب برای دوران پساکرونا، تدوین برنامه هفتم توسعه را شروع کرد. محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: «پیش از تدوین برنامه های توسعه، الزامات و موضوعات و سیاست های اصلی از طرف دولت به دستگاهها ابلاغ می شود، وزارت میراث فرهنگی هنوز ابلاغی دریافت نکرده است اما تدوین برنامه هفتم توسعه در دستور کار قرار دارد.»
او تصریح کرد: «البته تدوین برنامه بطور رسمی آغاز نشده اما بمنظور استفاده از فرصت و پیش بینی برنامه های مناسب در دوران پساکرونا، معاونت های تخصصی این وزارتخانه، در حال انجام کارهای مقدماتی تدوین برنامه هفتم توسعه هستند.»
خیاطیان افزود: «معاونت های تخصصی وزارتخانه بر طبق سیاست ها و با نگاه به برنامه های بالادستی ابلاغ گردیده، برنامه های پیشنهادی خودرا به دبیرخانه تدوین برنامه هفتم توسعه که در معاونت توسعه مدیریت فعالیت خودرا آغاز نموده است ارائه می دهند.»
معاون توسعه مدیریت و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار نمود: «این برنامه های پیشنهادی در جلسه شورای مرکزی وزارتخانه که با حضور وزیر محترم و معاونان برگزار می گردد مورد بررسی قرار می گیرند. آنچه در تدوین برنامه هفتم توسعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ما اهمیت دارد، رویکردها و اولویت های دولت می باشد.»
پیشنهادی برای نامگذاری روزهای تقویم به نام صنایع دستی رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی از پیشنهاد این کمیسیون به معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی در خصوص نامگذاری هر روز تقویم خورشیدی به نام یکی از صنایع دستی آگاهی داد. علی اکبر عبدالملکی اظهار داشت: نام گذاری هر روز از تقویم به نام یکی از صنایع دستی کشور ضمن ارج گذاشتن به هنر ایرانی سبب رونق و معرفی صنایع دستی تمامی شهرستان ها و همین طور امکان تبادل فرهنگی بین استانها می شود و مهم تر از همه رقابتی سالم بین صنایع دستی سراسر کشور شکل می گیرد.
وی اضافه کرد: در تقویم روزهایی داریم که نام برخی شهرها به ثبت رسیده و برمبنای طرح «روز شمار صنایع دستی» می خواهیم در همان روز صنایع دستی خاص همان شهر را معرفی نماییم.
ساماندهی شرایط حفاظتی آبراهه های پاسارگاد بعد از باران مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از سامان دهی و بهبود شرایط حفاظتی آبراهه های این مجموعه بمنظور دفع هر چه سریع تر آب باران و جلوگیری از ماندگاری رطوبت آگاهی داد. افشین ابراهیمی اظهار داشت: «آبراهه های مجموعه میراث جهانی پاسارگاد همچون مهم ترین شواهد وجود باغ های شاهی در این محوطه هستند که به سبب کارکرد ویژه در جمع آوری و هدایت بخشی آب های حاصل از بارندگی بطور مستمر مورد پایش قرار می گیرند.»
او افزود: «در طی سالیان گذشته بمنظور دفع هر چه سریع تر آب باران و جلوگیری از ماندگاری رطوبت در آبراهه ها که شدیدترین آزار ها را متوجه بقایای معماری موجود می کند، سه حلقه چاه جذبی به عمق پنج تا هفت متر با رعایت فاصله مناسب از این کانال ها حفر شده است.»
مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با اشاره به این که این چاه ها به حفاظت و در امان ماندن آثار کمک زیادی کرده اند، بیان کرد: «ولی این چاه ها در مقابل بارش های سهمگین سال گذشته، جدا از این که بر اثر آب شستگی و ریزش، متحمل خسارت شدند، توان تخلیه همه آب ها را نیز نداشتند، به همین دلیل از نیمه آبان ماه سال جاری برنامه ای برای مهار آب های سرگردان در محدوده آبراهه ها به اجرا گذاشته شد.»


منبع:

1399/10/06
23:01:24
0.0 / 5
1018
تگهای خبر: آنلاین , جاذبه , حفاظ , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912