فراجا گردشگری
رئیس میراث فرهنگی شهرستان شوشتر:

آثار تاریخی شوشتر نیازمند مرمت هستند

آثار تاریخی شوشتر نیازمند مرمت هستند به گزارش فراجا رئیس میراث فرهنگی شهرستان شوشتر اظهار داشت: همه آثار تاریخی شوشتر نیازمند مرمت هستند.علی محمد چهارمحالی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: هر سال برخی از آثار تاریخی را برمبنای اولویت و نیازمندی برای مرمت تقسیم بندی می نماییم و این آثار برای جذب اعتبارات به استان معرفی می گردند.
وی اضافه کرد: اعتبارات دولتی به بناهای تاریخی که در آثار ملی ثبت شده باشند، داده می شوند؛ از تابستان گذشته تا حالا بیش از هشت اثر تاریخی که شامل خانه ها و سابات ها هستند از محل اعتبارات دولتی مرمت شدند.
چهارمحالی افزود: هم اکنون چند خانه تاریخی با اعتبارات مالکان و با نظارت میراث فرهنگی در حال مرمت هستند.
وی درباب اینکه شوشتر بیشترین آثار ثبت ملی شده را در استان خوزستان دارد، بیان کرد: حدود ۲۷۰ اثر ثبت شده در شوشتر وجود دارد که از این آثار چند اثر ناملموس مانند غذاها و باورها نیز در لیست آثار ملی به ثبت رسیدند.
رئیس میراث فرهنگی شوشتر افزود: خانه های تاریخی شوشتر قبل از تاریخ تا دوران معاصر، اثرهای ارزشمندی را در میان آثار خود دارد که بیشتر این آثار مربوط به دوره قاجار تا پهلوی هستند.
وی با اشاره به اینکه از اوایل پاییز تابحال خسارت هایی به سبب بارندگی به آثار تاریخی وارد شده است، عنوان کرد: بارندگی یک امر طبیعی است و هر ساله قبل از باران کارشناسان میراث فرهنگی پاک سازی این آثار را انجام می دهند اما امسال شاهد تخریب قسمتی از دیوار خانه افضل، دیوار خانه امین زاده و سقف مسجد جامع بودیم که در این راستا گزارش های لازم را به میراث فرهنگی استان دادیم.
چهارمحالی درباب جذب اعتبارات برای آثار تاریخی شوشتر بیان کرد: با فرماندار و اداره کل میراث فرهنگی خوزستان جلسات مختلفی انجام شد و بازدیدهایی از بافت تاریخی شوشتر انجام شد که قول تسهیلات کم بهره برای آثاری که نیازمند مرمت هستند، داده شد.
وی اضافه کرد: شوشتر جز شهرهای بسیار عالی از لحاظ پتانسیل گردشگری و داشتن آثار تاریخی است که نخستین شهر از نظر تغییر کاربری خانه های تاریخی و تبدیل آن به اماکن گردشگریست.
رئیس میراث فرهنگی، گردشگری شوشتر به ظرفیت گردشگری موجود در شوشتر اشاره نمود و اظهار داشت: باتوجه به بافت ارزشمندی که در آثار ثبت جهانی و چشم انداز طبیعت به خصوص در این فصل، شرایط را برای حضور توریست در این شهر وجود دارد ولی شیوع ویروس کرونا موجب کاهش حضور گردشگران شده است.
وی با اشاره به اینکه مشارکت مردم در حفظ این آثار بسیار مهم می باشد، اضافه کرد: شوشتر با مشارکت مردم در امتداد مرمت، سرمایه گذاری، تغییر کاربری و همین طور تبدیل آن به اماکن گردشگری ظرفیت بالقوه ای دارد.
چهارمحالی افزود: هر خانه تاریخی دست کم می تواند برای پنج نفر به صورت مستقیم و ۱۰ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال زایی کند؛ شوشتر شرایط توسعه صنعت گردشگری را دارد و ظرفیتی برای جذب درآمد و کسب اشتغال در این اماکن وجود دارد.
چهارمحالی در آخر با درخواست از مسئولان کشوری و استانی برای توجه ویژه به ظرفیت های گردشگری شوشتر، بیان کرد: در هفته جاری با دستور شورای تامین درب ورودی آسیاب ها که تا حالا به خاطر ویروس کرونا بسته بود، بازگشایی می شود.


منبع:

1399/10/07
20:03:23
0.0 / 5
1035
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912