فراجا گردشگری
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید خبر داد:

آغاز بررسی تل جلو گیر در شمال تخت جمشید

آغاز بررسی تل جلو گیر در شمال تخت جمشید به گزارش فراجا مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از آغاز بررسی روش مند تل جلو گیر در شمال تخت جمشید اطلاع داد.به گزارش فراجا به نقل از مهر، حمید فدایی با تکیه بر اینکه مطالعات و بررسی های میدانی محوطه ها و تپه های تاریخی دشت مرودشت یکی از برنامه های اساسی این مجموعه به حساب می آید، اعلام نمود: انجام بررسی های روش مند دیرینه شناسی بر روی محوطه ها و تپه های تاریخی همچون فعالیتهای مهمی است که می تواند با صرف هزینه اندک و بدون احتیاج به جستجوهای گسترده به نتایج و اطلاعات مهم تاریخی منجر شود. ازاین رو می توان از آن بعنوان یک لزوم در شناخت توالی فرهنگی دشت مرودشت یاد کرد.
وی اضافه کرد: انجام این مطالعات همینطور ضمن آشکار کردن ارزش های منحصر به فرد تپه ها و محوطه های تاریخی، می تواند اولویت مطالعات بعدی همچون ضرورت انجام مطالعات تعیین عرصه و حریم را مشخص و ترسیم نماید و از این جهت با اهداف حفاظتی هم همراه شود.
وی همینطور ضمن اشاره به بررسی های دیرینه شناسی اخیر این پایگاه، اظهار داشت: با اینکه اولویت و تمرکز پایگاه در بررسی های اخیر بر روی حرایم تخت جمشید بوده است اما با کامل شدن این محدوده، الان می خواهیم بررسی ها را به کل شهرستان مرودشت تعمیم دهیم و در همین باره از ظرفیت های خارج از پایگاه و همچون از رساله های محققین در انجام بررسی های روشمند محوطه های تاریخی استقبال نموده و پشتیبانی های لازم را بعمل خواهیم آورد.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از آغاز پروژه بررسی روش مند تل جلو گیر در دشت مرودشت اطلاع داد و در اینباره اظهار داشت: تپه های تاریخی حوزه رود کُر از اهمیت ویژه ای در دیرینه شناسی منطقه برخوردار می باشند و بخصوص انجام بررسی های روشمند دیرینه شناسی در تل جلوگیر به علت آنکه شواهد ارزشمندی را از ۳ دوره مهم هخامنشی، اشکانی و ساسانی در خود جمع دارد می تواند با نتایج درخشانی همراه شود.
وحید یونسی، سرپرست پروژه بررسی روشمند تل جلوگیر سعادت آباد ابرج در شهرستان مرودشت در این رابطه، اظهار داشت: با عنایت به اهمیت ویژه ای که در مبحث دیرینه شناسی دشت مرودشت وجود داشت این پروژه به شماره مجوز ۹۹۱۰۱۶۴۵ با همکاری پژوهشکده دیرینه شناسی تعریف و شروع شد.
وی در ادامه اظهار داشت: تل جلو گیر در حدود ۴۰ کیلومتری شمال تخت جمشید و در یک کیلومتری جنوب روستای سعادت آباد ابرج قرار دارد.
یونسی در ارتباط با اهداف بررسی روشمند این محوطه تاریخی اظهار داشت: شناخت گاهنگاری نسبی و معرفی شاخصه های سفالی دوره های تاریخی (هخامنشی، اشکانی، ساسانی) این محوطه در حوزه رودخانه کر استان فارس زمینه ساز دستیابی ما به اطلاعات و یافته های ارزشمندی از میراث فرهنگی خواهد شد.
سرپرست پروژه بررسی روشمند تا جلو گیر در انتها اظهار داشت: با عنایت به شواهد باستان شناختی که الان در حال بررسی است می توان این فرضیه را بیان کرد که کاربری این مکان هم یک قلعه هخامنشی بوده و احتمالاً در عصر ساسانی هم سکونت در آن وجود داشته است.

1399/10/08
13:05:36
0.0 / 5
963
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912