فراجا گردشگری
مصطفی ده پهلوان بیان كرد؛

كشف آدم كوچولو در ایران توهم است

كشف آدم كوچولو در ایران توهم است فراجا: رئیس مؤسسه دیرینه شناسی دانشگاه تهران اظهار داشت: عکس و فیلم های تهیه شده درباره کشف آدم کوچولوها در ایران حقیقت ندارد. این توهمات بعضی از افراد است.


دریافت 19 MB
مصطفی ده پهلوان رئیس مؤسسه دیرینه شناسی دانشگاه تهران درباره برخی شایعات و توهمات افراد در خصوص پیدایش آثار باستانی عجیب مانند آدم کوتوله ها و گنج های فراواقعی به خبرنگار مهر، اظهار داشت: فکر می کنید آیا اگر چنین چیزهایی بود ما نمی دیدیم؟ آن هم در دوره ای که همه مردم حتی در روستاهای دورافتاده یک گوشی موبایل با امکان تصویربرداری دارند؟ یکی دو فیلم در فضای مجازی پخش شده که تقلبی است این افراد به ما مراجعه نموده و گفتند در منطقه خوی حین حفاری در شب، سه آدم کوتوله ۳۰ سانتی از خاک بیرون زده اند که یکی از آنها زیردست و پا له شد و دو تای دیگر زن و مردی هستند که جیغ می کشند و کاهو می خورند. من از آنها خواستم فیلم و عکسی به من نشان دهند اما گفتند که اجازه ندارند گفتم من را ببرید آنجا ببینمشان گفتند خبر می نماییم. چند سالی است رفته اند که خبر بدهند! این وظیفه سازمان ها دولتی مرتبط و رسانه ملی است که به مردم آگاهی و هشدارهای لازم را باید بدهد تا در دام این کلاهبرداری ها نیفتند. مالباختگان جرأت ندارند شکایت کنند و به مراجع حقوقی و قضائی مراجعه کنند وگرنه تعداد این مالباختگان هزاران نفر هستند. میراث ایران با دستان فرزندان خودش در حال نابودی است و این واقعیتی بسیار دردناک و تلخ است. آه و افسوسی که آیندگان خواهند کشید را از الان می توان شنید.
وی اظهار داشت: متأسفانه بعضی از مدیران و اساتید دانشگاه در رشته های غیر دیرینه شناسی هم گرفتار بی اطلاعی هستند نه توهم. با این وجود قدرت شنیده ها از دیده ها بیشتر است. مدیری به من می گوید آیا شما امسال هم می خواهید کاسه و کوزه در بیاورید می گویم چرا فقط کاسه و کوزه نظر شما را جلب می کند کارهای مهمترین هم انجام می دهیم و توضیح می دهم که دیرینه شناسی چیست. متأسفانه بعضی از اساتید تعریفی از دیرینه شناسی ندارند همانطور که یک روستایی، دیرینه شناسی را گنج و دفینه می داند یک فرد تحصیل کرده ما هم دیرینه شناسی را گنج یابی و عتیقه می داند.
وی افزود: قسمتی از این مشکل از آنجا ناشی می شود که در کتاب های مدرسه، درباره دیرینه شناسی هیچ توضیحی داده نشده است. وزارت آموزش و پرورش کشور با میراث تمدنی بی نظیر در دنیا رشته دیرینه شناسی را در لیست استخدامی خود ندارد که به دانش آموزان این مباحث را آموزش دهد.
ده پهلوان اظهار داشت: در یک کشور باستانی مانند ایران، دانش دیرینه شناسی چه نقشی در آموزش مردم دارد. آیا ما به دیرینه شناسی نیازی نداریم؟ چرا تا کنون به این مساله توجهی نکرده ایم اینها سوالاتی است که ما از وزرای دولت های پیشین و وزرای آموزش و پرورش داریم. البته این اشکال از ما هم هست چقدر ما بعنوان باستان شناسان ایران به زبان ساده توانسته ایم این مساله را به مردم آموزش دهیم؟ آیا می دانستید اگر ما در دهه های گذشته، از دیرینه شناسی کاربردی بهره می گرفتیم بسیاری از معضلات و بحران های زیست محیطی را امروز نداشتیم؟


منبع:

1399/10/13
13:20:59
0.0 / 5
1061
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912