فراجا گردشگری

چه كسی اول به كی۲ می رسد یك گردشگر یا یك كوهنورد؟

چه كسی اول به كی۲ می رسد یك گردشگر یا یك كوهنورد؟ کی۲ دومین قله بلند کره زمین پس از اورست است، تابحال هیچ کس موفق نشده در زمستان به این قله برسد. از هر پنج نفر که از این کوه بالا رفته، یک نفر کشته شده است. حالا در زمستان ۲۰۲۱ این کوه «وحشی» شاهد رقابت نفسگیر گردشگر ها و کوهنوردان حرفه ای است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، «از دسامبر گذشته، فعالیت چهار گروه کوهنوردی را که برای صعود زمستانی و پرخطر در کی۲ تلاش می کنند تعقیب می کنم. قله کی۲ در پاکستان، با ارتفاع ۸۶۱۱ متر از سطح دریا، دومین کوه مرتفع جهان پس از اورست است و تنها ۸۰۰۰ متری از ۱۴ قله بالای ۸۰۰۰ متر است که با وجود تلاشهای مختلف کوهنوردان، هنوز در فصل زمستان صعود نشده است!
کی۲ جزو پرمخاطره ترین کوه ها از لحاظ تعداد کشته شدگان در راه رسیدن به قله است که به «کوه وحشی» ملقب شده؛ از هر پنج کوهنورد، یک نفر آن جا ناپدید شده است.
اخبار کوهنوردی جهان همواره توجه خاصی به دو منطقه کوهنوردی داشته: «هیمالیا» و «قره قورم». جمعاً پنج کوه ۸۰۰۰ متری در منطقه قره قورم قرار گرفته اند و کی۲ بلندترین و خطرناکترین آن هاست.»
ماجرای صعود و رقابت نفس گیری را که الان در کی ۲ درحال وقوع است بابک کیانپور ـ راهنمای گردشگری، کوهستان و مربی سنگنوردی ـ از مجله اسمیسونیان (Smithsonian Magazine) به این شرح ترجمه و تنظیم کرده است: «کمتر از دو هفته است که به سال ۲۰۲۱ وارد شده ایم و درحال حاضر بیشتر از ۷۰ کوهنورد با ملیت های مختلف برای صعود کی۲ در این فصل اعزام شده اند همچون اسپانیا، ایسلند، آمریکا و نپال. چند کوهنورد برجسته و مطرح دنیا در این تیم ها حضور دارند، مانند شرپا «مینگما ژیالج» (Mingma Gyalje Sherpa) که به همراه دو شرپای دیگر تیم سه نفره ای را ایجاد کرده اند. شرپا ژیالج، نخستین کوهنورد نپالی است که هر ۱۴ تا ۸۰۰۰ متری دنیا را صعود کرده است.
تیم دوم از ایسلند شامل جان اسنوری سیگورجانسون (John Snorri Sigurjonsson)، یک کوهنورد حرفه ای که به اتفاق یک پدر و پسر پاکستانی تیم مستقلی را ایجاد کرده اند. کوهنورد ایسلندی که زمستان گذشته به منطقه آمده بود و ناکام ماند، این دفعه به اتفاق یک پدر و پسر پاکستانی، محمدعلی و پسرش سجادعلی تیم مستقلی را تشکل داده و شانس خویش را باردیگر می آزماید.
اما در تیم سوم که برای پیروزی بر کی۲ شانس بیشتری دارد، نام کوهنورد سرشناس و خارق العاده نپالی «نیرمال پورجا» (Nirmal “Nims” Purja) جلب توجه می کند. او کسی است که سال گذشته، تمام ۱۴ کوه ۸۰۰۰ متری دنیا را در مدت زمان باورنکردنی شش ماه و شش روز درنوردید و حیرت همگان را سخت برانگیخت. تیم او شامل شش شرپا و یک توریست-کوهنورد انگلیسی به نام آندریانا براون لی است. آندریانا کوهنورد ۱۹ ساله است که هدفش صرفا رسیدن به قله نیست، بلکه حضور در این تیم و مشارکت تا میانه راه برایش انگیزه بخش است.
تیم چهارم و آخر که برای صعود زمستانی کی۲ به منطقه قره قورم آمده، یک گروه بزرگ کوهنوردیـ تجاری است از آژانس سِوِن سامیتس تِرِک یا «کوهپیمایی چکاد ۷ قاره». بیشتر از ۵۰ نفر در این تیم حضور دارند که ۲۷ توریست-کوهنورد و تقریباً همین تعداد شرپا و راهنمای کوه را شامل می شود. حضور این تعداد زیاد به صورت همزمان در چارچوب یک گروه تجاری-کوهنوردی، بویژه که «مشتریان» از لحاظ تجربه و سابقه کوهنوردی با یکدیگر همسطح نیستند، جامعه کوهنوردی را نگران کرده است. این گونه اعزام کوهنورد تجربه تلخ و مرگبار سال ۱۹۹۶ برای صعود اورست را یادآور می شود که در آن هشت کوهنورد کشته شدند.
هر یک از این توریست-کوهنوردها از ۳۵ تا ۴۵ هزار دلار پول پرداخت کرده اند. معمولاً در این قبیل برنامه های تجاری-کوهنوردی، شرپاها راه را هموار می کنند تا گردشگر ها فارغ از فعالیتهایی مثل برقراری چادرها، آشپزی، بالا بردن وسایل فنی و نصب طناب های ثابت، بر هدف شان یعنی صعود به قله کی ۲ متمرکز باشند.
در بین اعضایی که پول پرداخت کرده اند نام مطرح کالین او بردلی (Colin O’Brady) که ورزشکار رشته سه گانه آمریکایی است و مدتی است به صعودهایی ماجراجویانه روی آورده به چشم می خورد. او به خاطر دستیابی های اغراق آمیزش مورد سرزنش است. همینطور ورزشکار صاحب مدال دو و میدانی لهستانی مگدنلا گُرزوفسکا (Magdanela Gorzkowska) در این تیم است.
تمام تیم های نام برده اواخر دسامبر یعنی حدود دو هفته قبل در ارتفاع ۵۳۸۰ متری بیس کمپ مستقر شده و طی هفته اول به طناب ثابت گذاری و انجام عمل چرخشی برای هم هوایی پرداخته اند. این چرخش که صعود، توقف و فرودِ متوالی است، ابتدا کوهنوردان مقداری صعود کرده و پس از یکی دو روز استراحت در آن ارتفاع، به پایین بازگشته و این روش را تا حمله نهایی به قله ادامه می دهند. برای مثال در این برنامه تا ارتفاع حدود ۶۵۵۰ متر صعود کرده و پس از طی زمان استراحت، پایین آمده و در ارتفاعی که از نقطه اولیه بالاتر است مستقر می شوند. این «چرخش» سبب می شود بدن آنها «هم هوا شده» تا برای صعود نهایی در ایام آینده آمادگی پیدا کنند.
هفته پیش، طناب ثابت گذاری تا ارتفاع ۷۷۷۵ متر توسط شرپاها با هدایت نیرمال پورجا انجام گرفت و کمپ ۳ آن جا برقرار شد. این نقطه را می توان نیمه راه تا قله از بیس کمپ فرض کرد.
درحال حاضر، بادهای سهمگین و برودت منفی ۵۰ درجه، کوهنوردان را ناچار به استراحت و توقف در بیس کمپ کرده است و به محض این که شرایط جوی تغییر کند، پیشبینی شده است بزودی حوالی ۱۴ ژانویه (۲۵ دی)، کوهنوردان برای پیش روی به سمت قله تلاش کنند. در ایام آینده منتظر شنیدن اخبار جدید از نخستین صعود زمستانی به کی۲ که «کوه وحشی» لقب گرفته است، هستیم؛ چون که مشخص نیست چه کسانی اول به این موفقیت دست پیدا می کنند؛ کوهنوردان حرفه ای مانند نیرمال پورجا و یا گردشگر هایی که پول پرداخت کرده اند؟»1399/10/24
13:23:57
0.0 / 5
985
تگهای خبر: توریست , گردشگری , مشتری , ملیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912